Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: To jsme pohnojili, shledávají Němci. Belgičané se chlubí, jak to umí s kokainem

ZAHRANIČNÍ TISK: To jsme pohnojili, shledávají Němci. Belgičané se chlubí, jak to umí s kokainem

Německá média se široce zabývají hledáním strategických chyb, které jejich země v poslední době udělala. Hnojiva ve spodní vodě jsou podle nich větší problém než uprchlická krize. Belgičané spočítali, kolik tun kokainu zabaví jejich policie a Austrálie prochází těžkými časy. Vybrali jsme pro vás to nejzajímavějšího z ranních vydání zahraničních deníků. 

Nevěříme demokracii, podporujeme autoritářství

Německý deník Frankfurter Algemeine Zeitung na titulní straně přináší výsledky výzkumu mezi obyvateli států, které se přiklánějí od standardních demokratických poměrů směrem k autoritativnímu řízení státu. V zemích, jako je například Itálie, se tazatelé vyptávali na vztah voličů a voliček k demokracii a zjistili zásadní informaci. Čím déle lidé žijí v autoritativním režimu, tím ostřejší jsou jejich výhrady k liberální demokracii.

Frankfurter Allgemaine ZeitungFrankfurter Allgemaine Zeitungautor: Kiosko.net

Nenapravitelně poškozená Itálie

Odvážný a uznávaný italský novinář Roberto Saviano poskytl velký rozhovor francouzskému deníku Le Monde. Saviano, který se proslavil články a knihami o italské mafii, v rozhovoru říká, žsoučasná politická situace způsobí v Itálii nenapravitelné škody. Varuje například před tím, že nynější vládní garnitura složená ze zástupců extremistických stran, nebude schopná důsledně vést boj proti organizovanému zločinu. Saviano ví, o čem mluví. Sám musel kvůli výhružkám neapolské mafie odejít z Itálie do exilu.

Le MondeLe Mondeautor: Kiosko.net

Jak Austrálie morálně krachuje

Americký deník New York Times se na titulní straně věnuje stavu věcí v Austrálii. Waleed Aly ve svém názorovém textu dovozuje, že důvěra Australanů v demokracii se rapidně snižuje. Přispívá k tomu zmatené chování posledních vlád, které nedokáží určit a dodržet základní geopolitické směřování země. K tomu se přidává názorové rozdělení společnosti ve věci přístupu k migrantům. Aby toho nebylo málo, v Austrálii nyní vyplouvá na povrch celá řada bankovních skandálů. Finanční domy se podle New York Times podílely na nejasných operacích, čímž přinejmenším ohrozily vklady střadatelů. Waleed Aly soudí, že Austrálie se ocitla na sestupné spirále, která může zemi snadno dovést k nějaké variantě autoritativního řízení, jaké se těší popularitě třeba na Filipínách.

New York TimesNew York Timesautor: Kiosko.net

Kudy se do Evropy sype kokain

Belgický list Le Soir píše, že Belgie vystřídala Španělsko v úloze země, přes kterou do Evropy plyne hlavní část dodávek kokainu. Dobrá zpráva je, že belgická policie je velmi úspěšná v zachytávání těchto zásilek. V roce 2017 policie v Evropě zadržela celkem 70,9 tuny kokainu, z toho čtyřicet procent právě v Belgii. Drogovou branou jsou konkrétně velké belgické přístavy, zejména Antverpy.

Le SoirLe Soirautor: Kiosko.net

24 stran o tom, co všechno Němci pohnojili

Tageszeitung při pátku přišel s poměrně expresivním tvrzením, že Němci „všechno pohnojili.“ List připravil obsáhlou studii o tom, jaké všechny strategické chyby se u našich sousedů v posledních letech staly. Za největší problém pro budoucnost list považuje obrovské množství nitrátů ve spoední vodě nebo přebujelou stavbu větrných elektráren. Zajímavé je, že sporně zvládnutá uprchlická krize nebo finanční pomoc Řecku, tedy mediálně velmi ostře hodnocená témata, se v žebříčku objevují až na samém chvostu.

 

TAZTAZautor: Kiosko.net

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud