Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: To jsme pohnojili, shledávají Němci. Belgičané se chlubí, jak to umí s kokainem

ZAHRANIČNÍ TISK: To jsme pohnojili, shledávají Němci. Belgičané se chlubí, jak to umí s kokainem

Německá média se široce zabývají hledáním strategických chyb, které jejich země v poslední době udělala. Hnojiva ve spodní vodě jsou podle nich větší problém než uprchlická krize. Belgičané spočítali, kolik tun kokainu zabaví jejich policie a Austrálie prochází těžkými časy. Vybrali jsme pro vás to nejzajímavějšího z ranních vydání zahraničních deníků. 

Nevěříme demokracii, podporujeme autoritářství

Německý deník Frankfurter Algemeine Zeitung na titulní straně přináší výsledky výzkumu mezi obyvateli států, které se přiklánějí od standardních demokratických poměrů směrem k autoritativnímu řízení státu. V zemích, jako je například Itálie, se tazatelé vyptávali na vztah voličů a voliček k demokracii a zjistili zásadní informaci. Čím déle lidé žijí v autoritativním režimu, tím ostřejší jsou jejich výhrady k liberální demokracii.

Frankfurter Allgemaine ZeitungFrankfurter Allgemaine Zeitungautor: Kiosko.net

Nenapravitelně poškozená Itálie

Odvážný a uznávaný italský novinář Roberto Saviano poskytl velký rozhovor francouzskému deníku Le Monde. Saviano, který se proslavil články a knihami o italské mafii, v rozhovoru říká, žsoučasná politická situace způsobí v Itálii nenapravitelné škody. Varuje například před tím, že nynější vládní garnitura složená ze zástupců extremistických stran, nebude schopná důsledně vést boj proti organizovanému zločinu. Saviano ví, o čem mluví. Sám musel kvůli výhružkám neapolské mafie odejít z Itálie do exilu.

Le MondeLe Mondeautor: Kiosko.net

Jak Austrálie morálně krachuje

Americký deník New York Times se na titulní straně věnuje stavu věcí v Austrálii. Waleed Aly ve svém názorovém textu dovozuje, že důvěra Australanů v demokracii se rapidně snižuje. Přispívá k tomu zmatené chování posledních vlád, které nedokáží určit a dodržet základní geopolitické směřování země. K tomu se přidává názorové rozdělení společnosti ve věci přístupu k migrantům. Aby toho nebylo málo, v Austrálii nyní vyplouvá na povrch celá řada bankovních skandálů. Finanční domy se podle New York Times podílely na nejasných operacích, čímž přinejmenším ohrozily vklady střadatelů. Waleed Aly soudí, že Austrálie se ocitla na sestupné spirále, která může zemi snadno dovést k nějaké variantě autoritativního řízení, jaké se těší popularitě třeba na Filipínách.

New York TimesNew York Timesautor: Kiosko.net

Kudy se do Evropy sype kokain

Belgický list Le Soir píše, že Belgie vystřídala Španělsko v úloze země, přes kterou do Evropy plyne hlavní část dodávek kokainu. Dobrá zpráva je, že belgická policie je velmi úspěšná v zachytávání těchto zásilek. V roce 2017 policie v Evropě zadržela celkem 70,9 tuny kokainu, z toho čtyřicet procent právě v Belgii. Drogovou branou jsou konkrétně velké belgické přístavy, zejména Antverpy.

Le SoirLe Soirautor: Kiosko.net

24 stran o tom, co všechno Němci pohnojili

Tageszeitung při pátku přišel s poměrně expresivním tvrzením, že Němci „všechno pohnojili.“ List připravil obsáhlou studii o tom, jaké všechny strategické chyby se u našich sousedů v posledních letech staly. Za největší problém pro budoucnost list považuje obrovské množství nitrátů ve spoední vodě nebo přebujelou stavbu větrných elektráren. Zajímavé je, že sporně zvládnutá uprchlická krize nebo finanční pomoc Řecku, tedy mediálně velmi ostře hodnocená témata, se v žebříčku objevují až na samém chvostu.

 

TAZTAZautor: Kiosko.net

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232