Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: začíná MS ve fotbale, v Argentině řeší legalizaci potratů, na ostrovech brexit

ZAHRANIČNÍ TISK: začíná MS ve fotbale, v Argentině řeší legalizaci potratů, na ostrovech brexit

Světový tisk se dneska pochopitelně věnuje převážně fotbalovému Mistrovství světa. A zatímco španělská reprezentace je údajně v chaosu, Francouzi by rádi sehráli roli černého koně turnaje. Mezi favority turnaje patří nepochybně – tak jako vždy – také Argentina. Tamní politici se kromě fotbalu v těchto dnech přou také o legalizaci potratů. Také ve Velké Británii nežijí jen fotbalem. Poslanci totiž včera hlasovali o zákonech souvisejících s brexitem.

Le Monde: Dvacet let starý úspěch může být oživen

Le MondeLe Mondeautor: http://en.kiosko.net


Téměř všechny světové noviny se obšírně věnují fotbalovému mistrovství světa, které bude dneska zahájeno v Rusku. Francouzský list Le Monde v této souvislosti připomíná dvacet let starý titul, který vyhrála francouzská reprezentace vystavěná okolo Zinedina Zidana. Současná reprezentace sice nepatří mezi favority turnaje, obzvlášť ve srovnání s papírovou kvalitou Němců, kteří titul obhajují, nebo s týmy Španělska či Brazílie. Přesto je autor textu přesvědčený, že se mladý francouzský tým může na turnaji prosadit.

UNO: Fotbalový šampionát a dekriminalizace potratů

UNOUNOautor: http://en.kiosko.net


Také argentinský list se pochopitelně obsáhle a na několika stranách věnuje fotbalovému mistrovství světa, které začíná dnes v Rusku. Kromě toho se čtenáři ale dočtou také o tom, jak vypadala sněmovní debata o dekriminalizaci a legalizaci potratů ve sněmovně. Za právo na potrat se v minulých týdnech v zemi konaly masové demonstrace. A pokud zákon skutečně projde, bude Argentina nejlidnatější zemí Latinské Ameriky, která umožní ženám uměle přerušení těhotenství bez udání důvodu, jímž je například ohrožení zdraví nebo života matky. Hlasovat by o zákoně měli zákonodárci ve čtvrtek.

El Pais: Španělská reprezentace v chaosu

El PaisEl Paisautor: http://en.kiosko.net


Také španělský El Pais informuje o dění blížícího se Mistrovství světa. Jenomže Španělé k tomu mají o důvod víc. Fotbalový svaz krátce před zahájením šampionátu odvolal hlavního trenéra reprezentace Julena Lopeteguie, neboť ten se – zčásti pokoutně – upsal slkavnému Realu Mardid. El Pais v této souvislosti píše, že se Španělský národní tým ocitl v chaosu, ze kterého ho má vyvést nový kouč Fernando Hiero. „Najednou si většina hráčů uvědomila možnost vrátit se do soutěže s nadějí na dosažení velkého úspěchu,“ píše deník.

The Times: Corbyn prohrál důležité hlasování o Brexitu

The TimesThe Timesautor: http://en.kiosko.net


Předseda Labouristů Jeremy Corbyn utrpěl jednu z největších porážek, když sněmovna zamítla labouristický dodatek, ve kterém požadovali, aby vláda s Bruselem vyjednala plný přístup k jednotnému trhu. Informuje o tom britský deník The Times. Poslanci následně neschválili ani dodatek Sněmovny lordů, který žádal setrvání země v Evropském hospodářském prostoru. Projednávaná norma o odchodu země z Evropské unie má zajistit právní kontinuitu po brexitu. Zákonodárci obou komor britského parlamentu by ho měli schválit před odchodem země z EU 29. března příštího roku.

Frankfurter Allgemeine: Turecké volby jako jeden velký otazník

FrankfurterFrankfurterautor: http://en.kiosko.net


Německý list se obšírně věnuje blížícím se volbám v Turecku. Autor textu si všímá především toho, že se Turecko stalo zemí, ve které je krajně obtížně předpovědět výsledky voleb. „Existují tři klíčové otázky: může vládnoucí strana AKP ztratit absolutní většinu v parlamentu? Může prezident Tayyip Erdogan vyhrát prezidentské volby již v prvním kole, anebo je spíše pravděpodobné, že obdrží méně než 50 procent hlasů? A pokud jde o druhé kolo, je v silách opozice spojit své síly tak, aby mohla konkurovat zdaleka nejpopulárnějšímu politikovi země? Na všechny tři otázky budeme znát odpovědi po 24. Červnu, kdy se volby konají.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1