Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: začíná MS ve fotbale, v Argentině řeší legalizaci potratů, na ostrovech brexit

ZAHRANIČNÍ TISK: začíná MS ve fotbale, v Argentině řeší legalizaci potratů, na ostrovech brexit

Světový tisk se dneska pochopitelně věnuje převážně fotbalovému Mistrovství světa. A zatímco španělská reprezentace je údajně v chaosu, Francouzi by rádi sehráli roli černého koně turnaje. Mezi favority turnaje patří nepochybně – tak jako vždy – také Argentina. Tamní politici se kromě fotbalu v těchto dnech přou také o legalizaci potratů. Také ve Velké Británii nežijí jen fotbalem. Poslanci totiž včera hlasovali o zákonech souvisejících s brexitem.

Le Monde: Dvacet let starý úspěch může být oživen

Le MondeLe Mondeautor: http://en.kiosko.net


Téměř všechny světové noviny se obšírně věnují fotbalovému mistrovství světa, které bude dneska zahájeno v Rusku. Francouzský list Le Monde v této souvislosti připomíná dvacet let starý titul, který vyhrála francouzská reprezentace vystavěná okolo Zinedina Zidana. Současná reprezentace sice nepatří mezi favority turnaje, obzvlášť ve srovnání s papírovou kvalitou Němců, kteří titul obhajují, nebo s týmy Španělska či Brazílie. Přesto je autor textu přesvědčený, že se mladý francouzský tým může na turnaji prosadit.

UNO: Fotbalový šampionát a dekriminalizace potratů

UNOUNOautor: http://en.kiosko.net


Také argentinský list se pochopitelně obsáhle a na několika stranách věnuje fotbalovému mistrovství světa, které začíná dnes v Rusku. Kromě toho se čtenáři ale dočtou také o tom, jak vypadala sněmovní debata o dekriminalizaci a legalizaci potratů ve sněmovně. Za právo na potrat se v minulých týdnech v zemi konaly masové demonstrace. A pokud zákon skutečně projde, bude Argentina nejlidnatější zemí Latinské Ameriky, která umožní ženám uměle přerušení těhotenství bez udání důvodu, jímž je například ohrožení zdraví nebo života matky. Hlasovat by o zákoně měli zákonodárci ve čtvrtek.

El Pais: Španělská reprezentace v chaosu

El PaisEl Paisautor: http://en.kiosko.net


Také španělský El Pais informuje o dění blížícího se Mistrovství světa. Jenomže Španělé k tomu mají o důvod víc. Fotbalový svaz krátce před zahájením šampionátu odvolal hlavního trenéra reprezentace Julena Lopeteguie, neboť ten se – zčásti pokoutně – upsal slkavnému Realu Mardid. El Pais v této souvislosti píše, že se Španělský národní tým ocitl v chaosu, ze kterého ho má vyvést nový kouč Fernando Hiero. „Najednou si většina hráčů uvědomila možnost vrátit se do soutěže s nadějí na dosažení velkého úspěchu,“ píše deník.

The Times: Corbyn prohrál důležité hlasování o Brexitu

The TimesThe Timesautor: http://en.kiosko.net


Předseda Labouristů Jeremy Corbyn utrpěl jednu z největších porážek, když sněmovna zamítla labouristický dodatek, ve kterém požadovali, aby vláda s Bruselem vyjednala plný přístup k jednotnému trhu. Informuje o tom britský deník The Times. Poslanci následně neschválili ani dodatek Sněmovny lordů, který žádal setrvání země v Evropském hospodářském prostoru. Projednávaná norma o odchodu země z Evropské unie má zajistit právní kontinuitu po brexitu. Zákonodárci obou komor britského parlamentu by ho měli schválit před odchodem země z EU 29. března příštího roku.

Frankfurter Allgemeine: Turecké volby jako jeden velký otazník

FrankfurterFrankfurterautor: http://en.kiosko.net


Německý list se obšírně věnuje blížícím se volbám v Turecku. Autor textu si všímá především toho, že se Turecko stalo zemí, ve které je krajně obtížně předpovědět výsledky voleb. „Existují tři klíčové otázky: může vládnoucí strana AKP ztratit absolutní většinu v parlamentu? Může prezident Tayyip Erdogan vyhrát prezidentské volby již v prvním kole, anebo je spíše pravděpodobné, že obdrží méně než 50 procent hlasů? A pokud jde o druhé kolo, je v silách opozice spojit své síly tak, aby mohla konkurovat zdaleka nejpopulárnějšímu politikovi země? Na všechny tři otázky budeme znát odpovědi po 24. Červnu, kdy se volby konají.

 

Články odjinud