Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: začíná MS ve fotbale, v Argentině řeší legalizaci potratů, na ostrovech brexit

ZAHRANIČNÍ TISK: začíná MS ve fotbale, v Argentině řeší legalizaci potratů, na ostrovech brexit

Světový tisk se dneska pochopitelně věnuje převážně fotbalovému Mistrovství světa. A zatímco španělská reprezentace je údajně v chaosu, Francouzi by rádi sehráli roli černého koně turnaje. Mezi favority turnaje patří nepochybně – tak jako vždy – také Argentina. Tamní politici se kromě fotbalu v těchto dnech přou také o legalizaci potratů. Také ve Velké Británii nežijí jen fotbalem. Poslanci totiž včera hlasovali o zákonech souvisejících s brexitem.

Le Monde: Dvacet let starý úspěch může být oživen

Le MondeLe Mondeautor: http://en.kiosko.net


Téměř všechny světové noviny se obšírně věnují fotbalovému mistrovství světa, které bude dneska zahájeno v Rusku. Francouzský list Le Monde v této souvislosti připomíná dvacet let starý titul, který vyhrála francouzská reprezentace vystavěná okolo Zinedina Zidana. Současná reprezentace sice nepatří mezi favority turnaje, obzvlášť ve srovnání s papírovou kvalitou Němců, kteří titul obhajují, nebo s týmy Španělska či Brazílie. Přesto je autor textu přesvědčený, že se mladý francouzský tým může na turnaji prosadit.

UNO: Fotbalový šampionát a dekriminalizace potratů

UNOUNOautor: http://en.kiosko.net


Také argentinský list se pochopitelně obsáhle a na několika stranách věnuje fotbalovému mistrovství světa, které začíná dnes v Rusku. Kromě toho se čtenáři ale dočtou také o tom, jak vypadala sněmovní debata o dekriminalizaci a legalizaci potratů ve sněmovně. Za právo na potrat se v minulých týdnech v zemi konaly masové demonstrace. A pokud zákon skutečně projde, bude Argentina nejlidnatější zemí Latinské Ameriky, která umožní ženám uměle přerušení těhotenství bez udání důvodu, jímž je například ohrožení zdraví nebo života matky. Hlasovat by o zákoně měli zákonodárci ve čtvrtek.

El Pais: Španělská reprezentace v chaosu

El PaisEl Paisautor: http://en.kiosko.net


Také španělský El Pais informuje o dění blížícího se Mistrovství světa. Jenomže Španělé k tomu mají o důvod víc. Fotbalový svaz krátce před zahájením šampionátu odvolal hlavního trenéra reprezentace Julena Lopeteguie, neboť ten se – zčásti pokoutně – upsal slkavnému Realu Mardid. El Pais v této souvislosti píše, že se Španělský národní tým ocitl v chaosu, ze kterého ho má vyvést nový kouč Fernando Hiero. „Najednou si většina hráčů uvědomila možnost vrátit se do soutěže s nadějí na dosažení velkého úspěchu,“ píše deník.

The Times: Corbyn prohrál důležité hlasování o Brexitu

The TimesThe Timesautor: http://en.kiosko.net


Předseda Labouristů Jeremy Corbyn utrpěl jednu z největších porážek, když sněmovna zamítla labouristický dodatek, ve kterém požadovali, aby vláda s Bruselem vyjednala plný přístup k jednotnému trhu. Informuje o tom britský deník The Times. Poslanci následně neschválili ani dodatek Sněmovny lordů, který žádal setrvání země v Evropském hospodářském prostoru. Projednávaná norma o odchodu země z Evropské unie má zajistit právní kontinuitu po brexitu. Zákonodárci obou komor britského parlamentu by ho měli schválit před odchodem země z EU 29. března příštího roku.

Frankfurter Allgemeine: Turecké volby jako jeden velký otazník

FrankfurterFrankfurterautor: http://en.kiosko.net


Německý list se obšírně věnuje blížícím se volbám v Turecku. Autor textu si všímá především toho, že se Turecko stalo zemí, ve které je krajně obtížně předpovědět výsledky voleb. „Existují tři klíčové otázky: může vládnoucí strana AKP ztratit absolutní většinu v parlamentu? Může prezident Tayyip Erdogan vyhrát prezidentské volby již v prvním kole, anebo je spíše pravděpodobné, že obdrží méně než 50 procent hlasů? A pokud jde o druhé kolo, je v silách opozice spojit své síly tak, aby mohla konkurovat zdaleka nejpopulárnějšímu politikovi země? Na všechny tři otázky budeme znát odpovědi po 24. Červnu, kdy se volby konají.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1