Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Zaměstnance vystřídají roboti, rasová válka, pivo už není v módě

Zahraniční tisk: Zaměstnance vystřídají roboti, rasová válka, pivo už není v módě

Přestože se většina světových deníků věnuje obchodní válce mezi Čínou a Spojenými státy, o níž hojně píšeme i na INFO.CZ, vybrali jsme pro vás i další události, které zmiňuje světový tisk.

The Guardian (Velká Británie)

Všechny britské noviny se vrací k obvinění důchodce, který zabil zloděje, jehož přistihl ve svém domě. Guardian ovšem upozorňuje na mnohem větší problém, kterým jsou vraždy v Londýně. Jejich počet už letos přesáhl padesátku a média tvrdí, že se policii pořádek na ulicích totálně vymkl z ruky. Vlivný labouristický poslanec David Lammy vyzval k rezignaci premiérku Theresu Mayovou i ministra vnitra. 

Londýnem navíc ve čtvrtek otřásla další vražda osmnáctiletého mladíka, z jehož ubodání jsou podezříváni dva sedmnáctiletí muži. Této vraždě se dokonce věnuje i byznysový deník Financial Times – ukazuje, že pouliční gangy v Británii značně sílí. Podle Guardianu jsou do nich verbování i dvanácti či třináctileté děti. Jejich cílem je přitom obchod s drogami, který v Británii představuje zhruba 11 miliard liber ročně.

The Guardian 6.4.2018The Guardian 6.4.2018autor: urm


Daily Mail (Velká Británie)

Velmi vlivný bulvární deník horuje za značné omezení výdajů, které z Británie putují do jiných zemí. Na zahraniční pomoc britská vláda každý rok dává 14 miliard liber, přičemž toto číslo se za poslední dekádu více než zdvojnásobilo. Může za to zejména závazek bývalého premiéra Davida Camerona, který stanovil, že na zahraniční pomoc má z britského rozpočtu odcházet nejméně 0,7 procenta rozpočtových příjmů.

Daily Mail označuje tento příspěvek za „nafouklý“ a vyzývá k jeho podstatnému omezení. Podle novinářů chybí peníze v britském zdravotnictví, mimo jiné na léčbu rakoviny.

Daily Mail 6.4.2018Daily Mail 6.4.2018autor: urm

 

The Times (Velká Británie)

Tradiční deník přináší odhalení, která se týkají pokusu o vraždu bývalého ruského agenta a jeho dcery plynem novičok. Britové podle zdrojů The Times informovali své spojence, že novičok byl vyroben v laboratořích ve městě Šichany a následně byl několik let testován, zda jej je možné využít k zabíjení za hranicemi Ruska. 

The Times přirovnávají Šichany k britské tajné základně Porton Down. To je největší a také nejvíce kontroverzní britská základna, kde se testovali biologické i chemické zbraně. V současnosti je základna například využívána ke zkoumání vzorků chemických zbraní ze Sýrie.

The Times 6.4.2018The Times 6.4.2018autor: urm

Wall Street Journal (USA)

Byznysový americký deník kromě velmi emotivní fotky amerických diplomatů opouštějících Moskvu přináší i varování před výkyvy, kterým čelí trh. Index takzvané volatility (výkyvů) na newyorské burze od začátku roku vzrostl o 72 procent. Obchodníci tento index označují rovněž za index „strachu“. Přispívají k tomu zejména rostoucí úrokové sazby, které „zdražují“ peníze a následně rostoucí spotřebitelské ceny. K nejistotě na trhu přispívá ovšem i obchodní válka, která je na spadnutí mezi USA a Čínou.

The Wall Street Journal 6.4.2018The Wall Street Journal 6.4.2018autor: urm

Le Soir (Belgie)

Největší belgický frankofonní deník upozorňuje na propad prodeje alkoholu, který zažívá Belgie. Podle Le Soiru jde o „volný pád“ způsobený značnými nárůsty spotřební daně. Meziročně prodej alkoholu poklesl téměř o pětinu, prodeje ovšem padají posledních pět let. Špatně se vede především pivu, jehož je Belgie světovým centrem.  Meziročně se jeho prodej propadl o téměř desetinu.

Vláda si nicméně tento vývoj pochvaluje. Státní pokladna získala ze spotřební daně nejvíc peněz v historii, spotřeba alkoholu se přitom citelně propadla. Padá i spotřeba tabáku, který je také zatížen značnými spotřebními daněmi.

Le Soir 6.4.2018Le Soir 6.4.2018autor: urm

The Star (Jižní Afrika)

Jihoafrický deník si všímá „rasové války“, která zuří v opoziční Demokratické alianci. Druhá největší strana po vládnoucím Africkém národním kongresu je z velké části tvořena původními „černými“ obyvateli, ale významná místa ve straně podle kritiků ovládají běloši. Část straníků chce, aby do stranických stanov byla vepsána klauzule, jež by zajišťovala „férovější“ rozdělení míst mezi černochy a bělochy.

The Star 6.4.2018The Star 6.4.2018autor: urm

Die Welt (Německo)

Německý deník varuje, že robotizace průmyslu probíhá v Německu rychleji než jinde ve světě. Podle studie OECD má být během příštích 15 let v zemi nahrazeno robotem každé páté pracovní místo. Dalších 36 procent zaměstnanců se navíc musí připravit na to, že umělá inteligence zcela zásadně změní jejich pracovní náplň. 

Jenom několik zemí je na tom v tomto ohledu hůře než Německo - Japonsko, Řecko, Turecko, Litva a Slovensko. Právě Slovensko má v tomto ohledu nejhorší výhledy. V zemi má být nahrazena roboty až třetina pracovních míst. Nejvíce si jich naopak zachová Norsko či Nizozemsko.

Die Welt 6.4.2018Die Welt 6.4.2018autor: urm

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1