Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Zaměstnance vystřídají roboti, rasová válka, pivo už není v módě

Zahraniční tisk: Zaměstnance vystřídají roboti, rasová válka, pivo už není v módě

Přestože se většina světových deníků věnuje obchodní válce mezi Čínou a Spojenými státy, o níž hojně píšeme i na INFO.CZ, vybrali jsme pro vás i další události, které zmiňuje světový tisk.

The Guardian (Velká Británie)

Všechny britské noviny se vrací k obvinění důchodce, který zabil zloděje, jehož přistihl ve svém domě. Guardian ovšem upozorňuje na mnohem větší problém, kterým jsou vraždy v Londýně. Jejich počet už letos přesáhl padesátku a média tvrdí, že se policii pořádek na ulicích totálně vymkl z ruky. Vlivný labouristický poslanec David Lammy vyzval k rezignaci premiérku Theresu Mayovou i ministra vnitra. 

Londýnem navíc ve čtvrtek otřásla další vražda osmnáctiletého mladíka, z jehož ubodání jsou podezříváni dva sedmnáctiletí muži. Této vraždě se dokonce věnuje i byznysový deník Financial Times – ukazuje, že pouliční gangy v Británii značně sílí. Podle Guardianu jsou do nich verbování i dvanácti či třináctileté děti. Jejich cílem je přitom obchod s drogami, který v Británii představuje zhruba 11 miliard liber ročně.

The Guardian 6.4.2018The Guardian 6.4.2018autor: urm


Daily Mail (Velká Británie)

Velmi vlivný bulvární deník horuje za značné omezení výdajů, které z Británie putují do jiných zemí. Na zahraniční pomoc britská vláda každý rok dává 14 miliard liber, přičemž toto číslo se za poslední dekádu více než zdvojnásobilo. Může za to zejména závazek bývalého premiéra Davida Camerona, který stanovil, že na zahraniční pomoc má z britského rozpočtu odcházet nejméně 0,7 procenta rozpočtových příjmů.

Daily Mail označuje tento příspěvek za „nafouklý“ a vyzývá k jeho podstatnému omezení. Podle novinářů chybí peníze v britském zdravotnictví, mimo jiné na léčbu rakoviny.

Daily Mail 6.4.2018Daily Mail 6.4.2018autor: urm

 

The Times (Velká Británie)

Tradiční deník přináší odhalení, která se týkají pokusu o vraždu bývalého ruského agenta a jeho dcery plynem novičok. Britové podle zdrojů The Times informovali své spojence, že novičok byl vyroben v laboratořích ve městě Šichany a následně byl několik let testován, zda jej je možné využít k zabíjení za hranicemi Ruska. 

The Times přirovnávají Šichany k britské tajné základně Porton Down. To je největší a také nejvíce kontroverzní britská základna, kde se testovali biologické i chemické zbraně. V současnosti je základna například využívána ke zkoumání vzorků chemických zbraní ze Sýrie.

The Times 6.4.2018The Times 6.4.2018autor: urm

Wall Street Journal (USA)

Byznysový americký deník kromě velmi emotivní fotky amerických diplomatů opouštějících Moskvu přináší i varování před výkyvy, kterým čelí trh. Index takzvané volatility (výkyvů) na newyorské burze od začátku roku vzrostl o 72 procent. Obchodníci tento index označují rovněž za index „strachu“. Přispívají k tomu zejména rostoucí úrokové sazby, které „zdražují“ peníze a následně rostoucí spotřebitelské ceny. K nejistotě na trhu přispívá ovšem i obchodní válka, která je na spadnutí mezi USA a Čínou.

The Wall Street Journal 6.4.2018The Wall Street Journal 6.4.2018autor: urm

Le Soir (Belgie)

Největší belgický frankofonní deník upozorňuje na propad prodeje alkoholu, který zažívá Belgie. Podle Le Soiru jde o „volný pád“ způsobený značnými nárůsty spotřební daně. Meziročně prodej alkoholu poklesl téměř o pětinu, prodeje ovšem padají posledních pět let. Špatně se vede především pivu, jehož je Belgie světovým centrem.  Meziročně se jeho prodej propadl o téměř desetinu.

Vláda si nicméně tento vývoj pochvaluje. Státní pokladna získala ze spotřební daně nejvíc peněz v historii, spotřeba alkoholu se přitom citelně propadla. Padá i spotřeba tabáku, který je také zatížen značnými spotřebními daněmi.

Le Soir 6.4.2018Le Soir 6.4.2018autor: urm

The Star (Jižní Afrika)

Jihoafrický deník si všímá „rasové války“, která zuří v opoziční Demokratické alianci. Druhá největší strana po vládnoucím Africkém národním kongresu je z velké části tvořena původními „černými“ obyvateli, ale významná místa ve straně podle kritiků ovládají běloši. Část straníků chce, aby do stranických stanov byla vepsána klauzule, jež by zajišťovala „férovější“ rozdělení míst mezi černochy a bělochy.

The Star 6.4.2018The Star 6.4.2018autor: urm

Die Welt (Německo)

Německý deník varuje, že robotizace průmyslu probíhá v Německu rychleji než jinde ve světě. Podle studie OECD má být během příštích 15 let v zemi nahrazeno robotem každé páté pracovní místo. Dalších 36 procent zaměstnanců se navíc musí připravit na to, že umělá inteligence zcela zásadně změní jejich pracovní náplň. 

Jenom několik zemí je na tom v tomto ohledu hůře než Německo - Japonsko, Řecko, Turecko, Litva a Slovensko. Právě Slovensko má v tomto ohledu nejhorší výhledy. V zemi má být nahrazena roboty až třetina pracovních míst. Nejvíce si jich naopak zachová Norsko či Nizozemsko.

Die Welt 6.4.2018Die Welt 6.4.2018autor: urm

 

 

 

Migrant do každé rodiny? Do Česka míří projekt „Uprchlíci, vítejte“

Do Česka přichází poněkud se zpožděním projekt „Uprchlíci, vítejte“. Ten zprostředkovává bydlení lidem na útěku v zemích, kde našli útočiště; pokud možno co nejblíž starousedlíkům, tedy rovnou u nich doma. S českou verzí projektu pomáhá Michal Sikyta, který byl před třemi lety u zrodu stejné platformy v Rakousku. „Nejsme sluníčkáři. My jenom nevítáme, ale nabízíme řešení,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Ačkoli se migrační krize z roku 2015 Česku prakticky úplně vyhnula a počet lidí, kterým ČR ročně udělí azyl, se počítá jen na desítky, rozdělila migrace českou společnost.

„V Česku je migrace jistě kontroverzní. Ale nemyslím, že to, jak k ní přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti,“ říká Michal Sikyta. Podle něj jsou Češi schopní si uvědomovat, že nic není černobílé, ani otázka přijímání uprchlíků.

Link

Sám má zkušenosti z Rakouska, které v roce 2015 přijalo necelých 100 tisíc lidí. Tamní verze projektu je proto taky mnohem větší než kdy asi bude ta česká, kterou zaštiťuje Sdružení pro integraci a migraci.

„To, že teď přichází méně uprchlíků. neznamená, že se to nemůže rychle a dramaticky změnit. A pak tu budeme mít funkční platformu, která v takové situaci nabídne řešení,“ říká.

Spolubydlení uprchlíků s domácími podle jeho zkušenosti urychluje integraci, pomáhá uprchlíkům najít práci a naučit se rychleji jazyk. V Česku chce zatím „Uprchlíci, vítejte“ ubytovat řádově jednotky až desítky osob.

Link

Proč v Česku s projektem začínáte až tři roky po poslední migrační vlně? Není to pozdě?

Myslíme si, že to téma je aktuální pořád, i když už se tolik neobjevuje v médiích. Situace v Česku se zas tak moc nezměnila – pořád je tu hodně lidí s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, kteří mají problém najít adekvátní bydlení. Týká se to počtu lidí v řádu několika stovek.

Druhá věc je integrace uprchlíků – myšlenkou projektu je umožnit jim sdílet domácnost s místními lidmi. Podle nás je to klíč k úspěchu – je pro ně pak mnohem jednodušší naučit se češtinu, najít si zaměstnání, zorientovat se v novém prostředí a navázat sociální vazby.

Převzali jste název projektu z původní německé verze tak, jak byl – tedy „Uprchlíci, vítejte“. Nemůže vás to v očích řady Čechů diskvalifikovat už od začátku? Tenhle národ se rozdělil na „vítače“ a „odmítače“, jakoby nic jiného ani neexistovalo…

Samozřejmě je to určitý politický statement, ale na druhé straně to vyjadřuje, že ten projekt je konstruktivní odpovědí na celou tuhle problematiku. Tím, že se snažíme uprchlíkům zprostředkovat bydlení. Takže podle mě je to hlavně odpovědný přístup.

Když jsme u těch vítačů a odmítačů…. Jste sluníčkář?

Já vlastně nevím, co to je. Možná to má popisovat určitou naivitu – ale náš projekt rozhodně naivní není. My ty uprchlíky jenom nevítáme, my nabízíme řešení. Konstruktivní a odpovědný přístup. Ne, že řekneme „všechny vás vítáme“, ale taky to vítání nějak aplikujeme. Tím, že umožníme uprchlíkům bydlet s místními.

Link

Vy jste se podílel na rozjezdu stejné platformy v Rakousku v roce 2015. Jak to zafungovalo tam?

Na začátku nás bylo jen pár, ale pak se to začalo velmi dynamicky rozrůstat a před pár dny jsme ubytovali pětistého člověka, takže myslím, že to funguje velmi dobře.

Situace v současném Česku je ale jiná, nepřichází sem desítky tisíc lidí jako tehdy do Rakouska a Česko má kapacity, jak uprchlíky, kteří sem při současných počtech přijdou, ubytovat.

Nějaké ubytovací kapacity tu jsou, ale musíme se ptát, jakou mají úroveň a jestli není lepší, aby uprchlíci byli spíš v centru společnosti a sdíleli domácnosti s místními lidmi.

Není ale tenhle přístup jen střídání dvou extrémů? Na jedné straně může být přetížená státní infrastruktura pro uprchlíky, nedostatečná empatie státních institucí vůči nim. Na straně druhé ale vy nabízíte nastěhovat si uprchlíky domů. Nejde to ještě jinak?

Je potřeba si říct, co tomu předchází – nejde jen o to, že zprostředkujeme kontakt mezi majitelem bytu a uprchlíkem. Obě strany se registrují na našich stránkách a my se pak od nich snažíme získat podrobnější informace, jak tráví volný čas, jaké mají představy o sdílení jedné domácnosti a podobně. Tenhle „screening“ trvá několik týdnů.

Link

Jak obě strany kontaktujete – po telefonu, nebo s nimi děláte osobní pohovory.

Jako první krok vyplní poměrně obsáhlý registrační formulář, pak přichází komunikace po telefonu nebo mailem. A nakonec osobní setkání v bytě, kde se znovu probírá, jak by vypadalo to případné soužití, obě strany si vyzkouší, jestli jsou tam řekněme nějaké vzájemné sympatie a jestli by do toho vlastně chtěli jít. Teprve pak se rozhodnou.

Naše Podpora tím nekončí. Třeba v Rakousku existuje i psychosociální tým, takže pokud se objeví nějaké problémy, můžou se na nás obrátit. Klienti tedy mají k dispozici rozsáhlé poradenství.

Jaký je ideální profil uprchlíka pro tenhle program?

Jsou to lidé s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, můžou to být i lidé, kterým ještě běží azylové řízení. Ta nemožnost najít adekvátní bydlení, se v Česku týká i řady lidí, kteří tu žijí už řadu měsíců a třeba už i umí trochu česky. Pro ně je ten projekt určený, naopak lidé, kteří jsou v Česku úplně čerstvě, nejsou naše primární cílová skupina.

Cítíte už po takovém ubytovávání uprchlíků v Česku poptávku – z obou stran?

Kdybychom ji necítili, nikdy bychom s tím projektem nezačali. Máme už pár registrací, zatím v řádu jednotek zájemců.

Link

Kdo může ubytovat uprchlíka u sebe doma? Jsou tam nějaké minimální požadavky?

Může to být naprosto kdokoli – třeba studentské spolubydlení nebo rodina. Pro nás je důležité, aby to byl samostatný pokoj, aby ten pokoj byl nabídnutý minimálně na šest měsíců, ideálně na rok nebo déle, a to kvůli určité stabilitě pro uprchlíka.

Kromě té samotné klíčové myšlenky – integrace soužitím – máte v projektu ještě nějaké jiné nástroje, jak uprchlíka motivovat k tomu, aby se o integraci opravdu aktivně snažil?

V Rakousku, kde je projekt nesrovnatelně větší, a je vlastně součástí celé sítě projektů, jsou v rámci podpůrného týmu k dispozici třeba i sociální pracovníci, kteří dotyčnému můžou pomoct s hledáním práce, jsou tam zdravotníci, je tam školní projekt a tak dál. Celou tuhle infrastrukturu mají k dispozici jak uprchlíci, tak jejich hostitelé, u kterých bydlí.

Co se stalo s uprchlíky, kteří programem prošli v Rakousku? Jsou nějaká spolehlivá data k tomu, jak dopadla jejich integrace?

My s těmi lidmi zůstáváme v kontaktu, děláme společné aktivity. Jeden příklad z mojí zkušenosti – mladík, kterému jsme zprostředkovali ubytování, začal studovat ve Vídni ekonomii a založil organizaci, která pomáhá lidem v Somálsku, odkud on sám pochází, s podporou vzdělávání a škol. V Česku se hodně zdůrazňuje, že je potřeba pomáhat v zemích, odkud lidé utíkají, spíše než pomáhat jim tady v Evropě. Tohle je dobrý příklad toho, jak člověk, který sám utekl, té zemi zpětně pomáhá, aby neutíkali ostatní.

Link

Jak často jste museli řešit ve spolubydlení Rakušanů s uprchlíky nějaké konflikty?

Velice málo, to mě dost překvapilo. Sám bydlím ve studentském bytě a ta míra konfliktů tam je poměrně vysoká – a s tím i fluktuace. Znám spoustu lidí, co takové bydlení mění po roce i dříve. Bavíme se tady o zhruba pěti stech zprostředkovaných spolubydlení a ta míra konfliktů byla velmi nízká.

Vídeň je specifické město, zvyklé na migraci, sociálně nebývale soudržné, s vysokou kvalitou života. Sousedským projektům se tam daří, včetně těch na integraci cizinců. Jsou tyhle podmínky vůbec přenositelné do Česka?

Proč by ne? Projekt „Uprchlíci, vítejte“ v současnosti běží ve 13 evropských zemích, nově také ve Francii, a dále v Austrálii a Kanadě. Samozřejmě, že realita z hlediska zákonů a dalších věcí je v těch jednotlivých státech odlišná. Ale ta základní myšlenka zůstává stejná.

V Česku je to jistě kontroverzní téma. Ale nemyslím, že to, jak k němu přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti.

Takže Češi jsou ve skutečnosti k uprchlíkům méně nepřátelští, než se obecně předpokládá?

Ano, do určité míry. Minimálně ve schopnosti uvědomit si, že to téma není černobílé. Ani my neříkáme, že v integraci nejsou problémy. Ale snažíme se to řešit konstruktivně. Zprostředkovávat kontakty a pak ty nové vazby podporovat.

Článek původně vyšel na webu HlídacíPes.org. INFO.CZ ho publikuje se souhlasem redakce.

-1