Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Zastánce tvrdé ruky do každé rodiny, aneb za všechno může Trump

Zahraniční tisk: Zastánce tvrdé ruky do každé rodiny, aneb za všechno může Trump

Významná média si dnes všímají hlavně vítězství stoupence silné ruky Jaira Bolsonara v prezidentských volbách v Brazílii, Spojené státy žijí víkendovým útokem na synagógu v Pittsburghu a hledají viníka všude včetně postu prezidenta zatímco v Rusku se věnují situaci v Sýrii a asijský tisk si zase všímá geopolitických změn souvisejících s růstem moci Číny.

Financial Times

Financial TimesFinancial Timesautor: Financial Times/Kiosko.net

Stejně jako další významná zahraniční média se i list Financial Times věnuje výsledkům druhého kola prezidentských voleb v Brazílii. Zvítězil v nich bývalý armádní kapitán Jair Bolsonaro, zastánce tvrdé ruky v rodině (při trestání dětí) i v politice (chválí vládu vojenské junty). Bolsonaro je zároveň zastáncem ekonomického liberalismu a bojovníkem proti korupci. Financial Times zároveň upozorňují, že předvolební kampaň v Brazílii byla charakterizována napětím a polarizací mezi pravicí a levicí, které přineslo i hádky do jednotlivých rodin, což přinese napětí v zemi i do budoucna.

The New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: The New York Times/Kiosko.net

Americký liberální deník se vrací ke střelbě v synagóze v Pittsburghu, kde útočník motivovaný antisemitismem v sobotu zabil 11 lidí a dalších šest zranil. The New York Times připomíná údajě o růstu antisemitismu v USA v posledních letech a projevy nenávisti vůči Židům na sociálních sítích, kam chodil i útočník. Zároveň list píše o všeobecném růstu nesnášenlivosti a spojuje anitseministmus ve svém komentáři s odmítáním uprchlíků a muslimů a nepřímo také s vyjadřováním amerického prezidenta Donalda Trumpa.

The Wall Street Journal

The Wall Street JournalThe Wall Street Journalautor: The Wall Street Journal/Kiosko.net

Američtí představitelé mají obavu, že izraelské vojenské akce v Sýrii se mohou obrátit proti americkým vojákům v Iráku, tvrdí americký konzervativní list The Wall Street Journal s odvoláním na dobře informované zdroje. Izrael podniká nálety v Sýrii proti íránským cílům. Spojené státy oficiálně trvají na tom, že s tím nemají nic společného, ale uznávají právo Izraele na sebeobranu. Irán totiž dodává zbraně svým spojencům v Sýrii a buduje tam své základy. Zároveň přitom tvrdí, že chce zničit Izrael. Jenže Íránci prý začínají podezřívat Američany, že Izrael proti nim podněcují, i když to není pravda. A mohli by proto zaútočit na pět tisíc amerických vojáků, kteří jsou nyní v Iráku.

South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: South China Morning Post

Hongkongský deník South China Morning Post analyzuje vztahy Tchaj-wanu, Spojených států a pevninské Číny a dochází k závěru, že USA změnily po nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta svoji politiku vůči Pekingu. Podle listu se Washington nyní otevřeně stojí proti Číně a to se projevuje jak plánovaným prodejem zbraní Tchaj-wanu, tak nově povelením návštěv vysokých amerických představitelů na ostrově a plánováním společných vojenských cvičení.

The Straits Times

The Straits TimesThe Straits Timesautor: The Straits Times

Singapurské The Straits Times upozorňují mimo jiné na probíhající politickou krizi na Šrí Lance. Odvolaný premiér tam odmítá vyklidit své sídlo a pustit tam nového předsedu vlády. Došlo už k první střelbě a velení policie zrušilo policistům všechny dovolené. Nejde přitom ale jen o to, kdo bude premiérem. Za novým premiérem je prý Čína, zatímco ten odvolaný měl lepší vztahy s tradičním spojencem Šrí Lanky Indií. Jde tak i o zápas mezi Pekingem a Dillí o získání vlivu v Indickém oceánu.

Nězavisimimaja Gazeta

Nězavisimaja GazetaNězavisimaja Gazetaautor: Nězavisimaja Gazeta/Kiosko.net

Moskva a Damašek mají plán B pro syrskou provincii Idlib, kterou ovládají povstalci proti syrské vládě, píší ruské noviny Nězavisimaja Gazeta. Tímhle plánem je zatočit s povstalci vojensky za pomoci „šíitských formací“, neboli ozbrojených skupin placených a řízených Íránem. Moskva si stěžuje, že dohoda uzavřená s Tureckem o příměří s ozbrojenými skupinami v Idlibu (část z nich Ankara kontroluje) není plně dodržováno a že na ruskou základnu v syrském Hmímímu stále útočí „vražedné drony“ povstalců.

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1