Články odjinud

Zakažte „roboty zabijáky“ vyzvala neziskovka OSN. Selhání může mít tragické následky

Zakažte „roboty zabijáky“ vyzvala neziskovka OSN. Selhání může mít tragické následky

Organizace spojených národů se začala zabývat problémem autonomních vojenských robotů. Na jejich nebezpečí dlouhodobě upozorňují neziskové organizace a s varováním se přidal například šéf Tesly Elon Musk. Chtějí, aby OSN takový typ zbraní zakázala.

Schůzka skupiny pro odzbrojení známé jako Úmluva o některých konvenčních zbraních v Ženevě trvala pět dní. Na jejím začátku promítala organizace Kampaň na zastavení smrtících robotů krátký snímek o autonomních zbraních.

Dílo působilo značně apokalypticky. Roboti se dostali do špatných rukou a útočníci s jejich pomocí vraždili v americkém Senátu i na univerzitách po celém světě. Videoklip měl varovat před rizikem, které takové zbraně přináší, a apelovat na OSN, aby jejich vývoj zakázala.

Potíž je, že neexistuje mezinárodní shoda na tom, co mezi autonomní zbraně patří. Často se mluví hlavně o technologiích, které mohou bez zásahu člověka zaměřit a vypálit na cíl. Bráno striktně, takové systémy zatím neexistují.

Blíží se jim například bezpilotní bojový letoun Harpy, který vyvinul Izrael k útokům na radarové systémy a potlačení pozemní protivzdušné obrany. Jižní Korea zase vyvinula strážný systém střelných zbraní, který má chránit její hranici s KLDR. Před uvedením do akce však vyžaduje lidský souhlas.

Kampaň na zastavení smrtících robotů přesto požaduje zákaz vývoje moderních válečných systémů a tvrdí, že technologii, kterou představil ve filmu, lze získat jen spojením už existujících věcí. „Je to jednodušší než vyvinout samořídící auta,“ cituje ho list The Guardian.

Proti tzv. „robotům zabijákům“ se už v srpnu vyslovila více než stovka expertů na umělou inteligenci. Mezi nimi byl například šéf Tesly Elon Musk. Podle nich je nebezpečné, že se z procesu odstraní lidská kontrola, která vyhodnocovala oprávněnost zásahu. Nic přitom nezaručí, že technika neselže.

„Až budou takové metody vyvinuty, rozsah možných ozbrojených konfliktů se výrazně rozšíří a rychlost, se kterou se takové incidenty budou moci odehrát, zcela přesáhne lidské chápání. Mohou to být nástroje teroru. Zbraně, které tyrani a teroristé použijí proti nevinným lidem,” píší v prohlášení.

Ne každý ale vidí v moderních technologiích zkázu. Vysloužilý americký plukovník Brian Hall, který působí jako analytik autonomních programů ve štábu ozbrojených sil, se domnívá, že autonomní systému budou vycházet ze snahy posílit lidské rozhodování, ne ze snahy ho nahradit. I on ale připouští, že inovace budou muset provázet legislativní změny.

Na vývoji „robotů zabijáků“ momentálně pracuje několik zemí včetně USA, Velké Británie, Ruska, Číny nebo Izraele. Ruský prezident Vladimir Putin se dokonce domnívá, že kdo se stane lídrem v oblasti umělé inteligence, ovládne svět.

 

Články odjinud