Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Zakřičel Alláhu Akbar a pálil na lidi, co se modlili." Nejméně 6 mrtvých po teroristickém útoku v Kanadě

„Zakřičel Alláhu Akbar a pálil na lidi, co se modlili." Nejméně 6 mrtvých po teroristickém útoku v Kanadě

Šest lidí zemřelo při střelbě v mešitě v kanadském městě Quebec. Osm dalších lidí je zraněných, jejich stav zatím úřady nekomentovaly. Policie už potvrdila, že zatkla dva podezřelé. Případ vyšetřuje jako terorismus, stejně o něm mluví i premiér Justin Trudeau.

Dvojice maskovaných útočníků vtrhla do quebecké mešity v neděli večer místního času. Podle svědků začala bez rozmyslu střílet kolem sebe.

„Křičeli Alláhu Akbar! Pálili na lidi, kteří se modlili. Lidé umírali. Jedna kulka mi prolétla těsně nad hlavou," popsal situaci v islámském centru kanadskému rozhlasu CBC jeden z přítomných. 

Počet obětí nejprve odhadl ředitel mešity na pět, policie později upřesnila, že mrtvých je šest. Modlitby se podle informací centra účastnili převážně muži, na místě ale bylo i několik dětí. O jejich stavu v tuto chvíli nejsou informace.

Záběry z místa útoku

 

Jednoho podezřelého úřady podle listu Toronto Star zatkly přímo na místě, druhého dopadly později. Oba čelí obvinění z hromadné vraždy. Policie teď prověřuje, jestli jim s útokem někdo další nepomáhal. Operace tak nadále pokračuje.

Quebecká mešita se cílem útoku nestala poprvé. Loni v létě k ní neznámý útočník vandal prasečí hlavu se vzkazem „Dobrou chuť." Od té doby byla v kontaktu s policií kvůli opakovaným výhrůžkám. 

Na incident už reagoval kanadský premiér Justin Trudeau, který útok označil za terorismus a vyjádřil lítost rodinám obětí. 

 

Útok už odsoudili i někteří představitelé Spojených států, které teď řeší nařízení Donalda Trumpa k dočasnému uzavření hranic pro obyvatele některých muslimských zemí. Starosta New Yorku Bill de Blasio útok na sociálních sítích napsal, že v tuto chvíli musí Američané stát po boku Kanaďanů.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744