Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žaloba na volby může Nejvyšší soud ochromit

Žaloba na volby může Nejvyšší soud ochromit
 

Je to scénář, který politické analytiky budí ze spaní. Volební pat, při kterém se hlasy pro Hillary Clintonovou a Donalda Trumpa v klíčových státech přepočítávají, a stále neobsazené místo u Nejvyššího soudu. 

S chybějícím soudcem totiž vzniká možnost plichty i u Nejvyššího soudu. Na každé straně by v přezkoumávání voleb mohly zůstat čtyři jeho členové. V takovém případě by zřejmě zůstal platný verdikt soudu nižší instance a výsledek by byl ještě víc kritizovaný než ten v kauze George Bushe mladšího a Al Gora v roce 2000, píše server Politico. Soudci tehdy rozhodli v poměru 5:4.

„To je neuvěřitelně děsivá představa," řekl demokrat Jim Manley. „Nejsem si jistý, že to naše země může ustát."

V podobném duchu reagoval i bývalý právník Republikánů a někdejší předseda volební komise Trevor Potter. „Tohle by nebyly dobré časy pro Nejvyšší soud, pokud by se musel zabývat stranickou rozepří." 

„To je neuvěřitelně děsivá představa. Nejsem si jistý, že to naše země může ustát."
Jim Manley

V bezprecedentně útočné kampani dosud Nejvyšší soud zasahovat nemusel. Donald Trump ale volby několikrát označil za zfalšované. Prohlásil taky, že konečný výsledek nemusí uznat. V případě jeho prohry se tak dá očekávat, že jeho tým soudce ještě zaměstná.

Trumpovi právníci se už pokusili napadnout hlasovaní v Nevadě, soudce ale jejich žalobu rychle zamítnul. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1