Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zase Francie. Útoků na policisty a vojáky přibývá, letos je už šestý

Zase Francie. Útoků na policisty a vojáky přibývá, letos je už šestý

Francouzská policie stálá pátrá po útočníkovi, který dnes na předměstí Paříže vjel do skupiny vojáků. Šest z nich je zraněných, případ už vyšetřuje protiteroristické oddělení. Podobných útoků na armádu a policisty ve Francii přibývá, jen letos jde už o šestý. Připomeňte si ty další. 

11.-15. března 2012 Imad Ibn-Ziaten, třicetiletý parašutista francouzské armády, byl 11. března zastřelen před školou v Toulouse. O čtyři dny později byli zastřeleni tři francouzští parašutisté v uniformách, když stáli před bankomatem v malém nákupním středisku nedaleko kasáren ve městě Montauban. Pachatelem útoku byl Francouz alžírského původu Mohammed Merah, který 19. března před židovskou školou Ozar Hatora v Toulouse zabil tři děti a dospělého. Merah se zabil skokem z okna 22. března po přestřelce s policií, která ho držela v obklíčení 30 hodin.

8. ledna 2015  Na pařížském jižním předměstí Montrouge došlo k přestřelce mezi městskou policí a mužem afrického původu, radikálním islamistou Amedym Coulibalym, který tam zabil policistku. Coulibaly, jenž se později ukázal být blízký bratrům Kouachiovým, kteří o den dříve vraždili v sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo, vtrhl 9. ledna do obchodu s košer potravinami v Porte de Vincennes na východě Paříže a postřílel čtyři lidi. Policie Coulibalyho, který držel rukojmí, později zabila.

3. února 2015 Muž, který byl identifikován jako Moussa Coulibaly, v jihofrancouzském městě Nice zranil nožem tři vojáky, kteří v rámci protiteroristických opatření hlídkovali před centrem místní židovské obce. Pachatel byl zatčen.

13. června 2016 V obci Magnanville západně od Paříže francouzský radikál Larossi Abballa zabil 42letého policejního velitele Jeana-Baptistea Salvainga, když ho ve jménu IS několikrát bodl nožem do břicha před jeho domem. Pak se útočník zabarikádoval v policistově domě a držel jako rukojmí jeho 36letou partnerku Jessiku Schneiderovou a jejich syna. Ženu, která také pracovala u policie, poté podřízl. Útočníka zabila a chlapce zachránila zásahová jednotka.

3. února 2017 Za pokřiku Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký) u pařížského muzea Louvre zaútočil muž mačetou na dva vojáky, kteří na místě hlídkovali. Jeden ze členů hlídky na něho několikrát vystřelil a těžce ho zranil. Podle vyšetřovatelů byl útočník Abdalláh Hamamí z Egypta, který byl ve Francii teprve týden.

18. března 2017 Ziyed Ben Belgacem, který byl v roce 2009 odsouzen za obchod s drogami, se pokusil na pařížském letišti Orly vzít zbraň člence vojenské hlídky. Podle prokurátora přitom na vojáky křičel, že přišel „zemřít pro Alláha". Policie ho zastřelila.

20. dubna 2017 Na Champs-Élysées tři dny před prezidentskými volbami islámský radikál zastřelil policistu. Sedmatřicetiletý Xavier Jugelé s kolegy střežil sídlo tureckého kulturního střediska a v okamžiku útoku seděl s dalšími policisty ve voze. Útočníkem, který ho střelil do hlavy, byl devětatřicetiletý Karim Cheurfi. Kromě Jugelého utrpěli při atentátu zranění dva další policisté a německá turistka. Následně byl útočník zastřelen. K činu se přihlásil IS. Pachatel byl dříve odsouzen k 15 letům vězení za předchozí útok proti policistovi.

6. června 2017 Policie u pařížské katedrály Notre-Dame postřelila muže, který na jednoho z hlídkujících strážců zaútočil kladivem. Muž při útoku křičel "to je za Sýrii" a měl u sebe i kuchyňské nože. Útočníkem byl čtyřicetiletý rodák z Alžírska Faríd Ikkan, který byl obžalován z pokusu o vraždu a spolčování se s teroristy. Podle prokurátora šlo o intelektuála úspěšného ve své profesi, který jednal pod vlivem propagandy IS.

19. června 2017 Muž, který byl podle agentur v evidenci úřadů jako islámský radikál, naboural autem do policejní dodávky na pařížské třídě Champs-Élysées. Jeho vozidlo začalo na místě hořet a útočník zahynul. Policie v autě našla automatickou pušku s množstvím nábojů, roznětku a plynovou bombu, která požár způsobila. Útočník byl identifikován jako 31letý francouzský občan Adam Dzaziri, který si zbraně pořídil jako sportovní střelec. Policie poté zatkla jeho bývalou manželku, bratra, švagrovou i otce; podle médií Djaziriho rodina sympatizuje s hnutím salafistů, tedy islámských fundamentalistů.

5. srpna 2017 V Paříži byl zatčen muž, který u bezpečnostních kontrol před Eiffelovou věží vytáhl nůž a křičel Alláhu akbar. Ve vazbě se přiznal, že chtěl spáchat atentát na jednoho z vojáků a že byl ve spojení s členem IS. Incident si nevyžádal žádné zraněné.

9. srpna 2017 Šest francouzských vojáků utrpělo zranění, když v pařížské čtvrti Levallois-Perret najelo auto do hlídky zapojené do protiteroristické operace. Prefektura označila čin, po kterém jsou tři vojáci ve vážném stavu, za "předem promyšlený". Řidič z místa činu ujel a policie po něm pátrá. Vyšetřování převzal protiteroristický odbor pařížské prokuratury.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1