Zatknout a vydat! Španělská justice žádá Belgii o stíhaného expremiéra Katalánska a jeho kolegy | info.cz

Články odjinud

Zatknout a vydat! Španělská justice žádá Belgii o stíhaného expremiéra Katalánska a jeho kolegy

Situace sesazeného katalánského premiéra Carlsese Puigdemonta se opět komplikuje. Španělský soud požádal belgické úřady, aby politika a čtyři jeho obviněné kolegy zatkly a vydaly. Podle BBC je na ně vydaný evropský zatykač. Puigdemont, který stál v čele katalánské snahy o samostatnost na Madridu, odcestoval před několika dny právě do Bruselu, oznámil že se odtamtud bude ucházet o hlasy v nadcházejících prosincových volbách a vyhnul se prvnímu stání u soudu.

Puigdemont očekával vydání zatykače už včera, kdy o tom rovněž informovala některá média. Soudkyně ale nakonec oproti očekávání nerozhodla. Zatykač a výzva směrem k belgickým úřadům zazněly až dnes. Soud dříve zamítl žádost politiků vypovídat na dálku prostřednictvím videopřenosu. Puigdemontův právník dnes uvedl, že jeho klient chce proti vydání bojovat zákonnými prostředky.

Puigdemont se spolu se čtyřmi dalšími obviněnými exministry zdržuje v Bruselu. Vyhnul se tak úvodu soudního líčení, které začalo včera ve Španělsku a kam ho chtějí tamní úřady za každou cenu dostat. Soud včera poslal řadu obviněných do vazby, což po Katalánsku vyvolalo demonstrace tisíců lidí.

Sesazený premiér oznámil, že hodlá kandidovat v regionálních volbách vyhlášených na 21. prosince. „Jsem připraven kandidovat, klidně i ze zahraničí,“ prohlásil s jasným náznakem, že se dobrovolně nehodlá do Španělska v nejbližších dnech vracet. Madrid už potvrdil, že obvinění není pro kandidaturu překážkou, tou by byl až odsuzující verdikt.

Bývalému vedení Katalánska hrozí ve Španělsku za vzpouru vysoké tresty vězení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud