Zatknout a vydat! Španělská justice žádá Belgii o stíhaného expremiéra Katalánska a jeho kolegy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zatknout a vydat! Španělská justice žádá Belgii o stíhaného expremiéra Katalánska a jeho kolegy

Zatknout a vydat! Španělská justice žádá Belgii o stíhaného expremiéra Katalánska a jeho kolegy

Situace sesazeného katalánského premiéra Carlsese Puigdemonta se opět komplikuje. Španělský soud požádal belgické úřady, aby politika a čtyři jeho obviněné kolegy zatkly a vydaly. Podle BBC je na ně vydaný evropský zatykač. Puigdemont, který stál v čele katalánské snahy o samostatnost na Madridu, odcestoval před několika dny právě do Bruselu, oznámil že se odtamtud bude ucházet o hlasy v nadcházejících prosincových volbách a vyhnul se prvnímu stání u soudu.

Puigdemont očekával vydání zatykače už včera, kdy o tom rovněž informovala některá média. Soudkyně ale nakonec oproti očekávání nerozhodla. Zatykač a výzva směrem k belgickým úřadům zazněly až dnes. Soud dříve zamítl žádost politiků vypovídat na dálku prostřednictvím videopřenosu. Puigdemontův právník dnes uvedl, že jeho klient chce proti vydání bojovat zákonnými prostředky.

Puigdemont se spolu se čtyřmi dalšími obviněnými exministry zdržuje v Bruselu. Vyhnul se tak úvodu soudního líčení, které začalo včera ve Španělsku a kam ho chtějí tamní úřady za každou cenu dostat. Soud včera poslal řadu obviněných do vazby, což po Katalánsku vyvolalo demonstrace tisíců lidí.

Sesazený premiér oznámil, že hodlá kandidovat v regionálních volbách vyhlášených na 21. prosince. „Jsem připraven kandidovat, klidně i ze zahraničí,“ prohlásil s jasným náznakem, že se dobrovolně nehodlá do Španělska v nejbližších dnech vracet. Madrid už potvrdil, že obvinění není pro kandidaturu překážkou, tou by byl až odsuzující verdikt.

Bývalému vedení Katalánska hrozí ve Španělsku za vzpouru vysoké tresty vězení.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.