Zbraně hromadného ničení jsou nemorální a v rozporu s islámem, řekl Rúhání. O íránských raketách ale vyjednávat nebude | info.cz

Články odjinud

Zbraně hromadného ničení jsou nemorální a v rozporu s islámem, řekl Rúhání. O íránských raketách ale vyjednávat nebude

Íránský prezident Hasan Rúhání odmítl vyjednávat o vývoji zbraní země, včetně balistických raket. Podle agentury AFP je to odpvěď na snahu Američanů zakázat Íránu tyto zbraně vyvíjet.

"Co se týče naší obrany, letadel, raket nebo i ponorek, našich závazků vůči světu: neusilujeme o zbraně hromadného ničení. Ale s nikým nebudeme vyjednávat o svých zbraních," řekl Rúhání na tiskové konferenci v Teheránu.

"Iránské rakety nebyly nikdy útočné a ani nebudou," dodal prezident s tím, že nejsou ani určeny pro to, aby nosily jaderné hlavice. Zbraně hromadného ničení v této souvislosti označil za nemorální. Podle něho jsou v rozporu s islámským náboženstvím.

Rúhání rovněž prohlásil, že nelze znovu vyjednávat o dohodě, kterou s Íránem v roce 2015 uzavřelo šest velmocí, včetně USA, a která omezuje protiíránské sankce výměnou za zpomalení tempa jaderného programu Teheránu. Americký prezident Donald Trump považuje dohodu za "příšernou" a požaduje její rozšíření o omezení vývoje íránských raket.

"Klíč k problémům mezi Teheránem a Washingtonem je v rukou Washingtonu," prohlásil íránský prezident. Podle něho musejí USA přestat vyhrožovat a pak se vztah mezi oběma státy zlepší.

Americký viceprezident Mike Pence naposledy konce ledna upozornil, že Trumpova vláda má v úmyslu odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, pokud nebude pozměněna.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud