Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zbraně hromadného ničení jsou nemorální a v rozporu s islámem, řekl Rúhání. O íránských raketách ale vyjednávat nebude

Zbraně hromadného ničení jsou nemorální a v rozporu s islámem, řekl Rúhání. O íránských raketách ale vyjednávat nebude

Íránský prezident Hasan Rúhání odmítl vyjednávat o vývoji zbraní země, včetně balistických raket. Podle agentury AFP je to odpvěď na snahu Američanů zakázat Íránu tyto zbraně vyvíjet.

"Co se týče naší obrany, letadel, raket nebo i ponorek, našich závazků vůči světu: neusilujeme o zbraně hromadného ničení. Ale s nikým nebudeme vyjednávat o svých zbraních," řekl Rúhání na tiskové konferenci v Teheránu.

"Iránské rakety nebyly nikdy útočné a ani nebudou," dodal prezident s tím, že nejsou ani určeny pro to, aby nosily jaderné hlavice. Zbraně hromadného ničení v této souvislosti označil za nemorální. Podle něho jsou v rozporu s islámským náboženstvím.

Rúhání rovněž prohlásil, že nelze znovu vyjednávat o dohodě, kterou s Íránem v roce 2015 uzavřelo šest velmocí, včetně USA, a která omezuje protiíránské sankce výměnou za zpomalení tempa jaderného programu Teheránu. Americký prezident Donald Trump považuje dohodu za "příšernou" a požaduje její rozšíření o omezení vývoje íránských raket.

"Klíč k problémům mezi Teheránem a Washingtonem je v rukou Washingtonu," prohlásil íránský prezident. Podle něho musejí USA přestat vyhrožovat a pak se vztah mezi oběma státy zlepší.

Americký viceprezident Mike Pence naposledy konce ledna upozornil, že Trumpova vláda má v úmyslu odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, pokud nebude pozměněna.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1