Zeman se setkal s britskou královnou Alžbětou II. Doprovodila ho manželka s dcerou | info.cz

Články odjinud

Zeman se setkal s britskou královnou Alžbětou II. Doprovodila ho manželka s dcerou

Prezident Miloš Zeman se odpoledne setkal s britskou královnou Alžbětou II. Panovnice ho přijala v Buckinghamském paláci. Zemana doprovodila jeho manželka Ivana a dcera Kateřina. S panovnicí prezident mluvil o situaci Čechů v Británii po brexitu.

Audience u královny byla plánovaná na pravé poledne, tedy na 13:00 středoevropského času, ale nakonec začala se zpožděním kvůli předchozímu programu panovnice.

Zeman s panovnicí mluvil o situaci Čechů v Británii po brexitu a o jejich jistotách ohledně studia a práce v zemi. Britská panovnice o věci přímo nerozhoduje, její názor - a zejména její sympatie - jsou ale podle Zemana důležité.

Podobná setkání podléhají přísným pravidlům, kvůli kterým jsou některá témata zapovězena. Etiketa rovněž velí, aby host počkal, až ho panovnice osloví a decentně se uklonil. Původně striktní předpisy jsou ale v poslední době volnější a Zeman dle fotek absolvoval setkání v uvolněné náladě stejně jako královna, která se na fotografiích usmívá.

Královna Alžběta II. před setkáním se Zemanem navštívila místo požáru bytového domu, kde se setkala s přeživšími. Zavítala rovněž do centra, kde jsou ubytováni lidé, kteří tragédii přišli o střechu nad hlavou.

Zemanův program ve Velké Británii pokračuje předáním vyznamenání veteránům a setkáním s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Návštěvu prezident ukončí položením věnce u památníku Bitvy o Británii, v níž českoslovenští piloti i pozemní letecký personál sehráli významnou roli.

Hlava státu se během návštěvy Británie nesetká s premiérkou Mayovou, ačkoli o jejich jednání diplomaté usilovali.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud