Zeman se setkal s britskou královnou Alžbětou II. Doprovodila ho manželka s dcerou | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman se setkal s britskou královnou Alžbětou II. Doprovodila ho manželka s dcerou

Zeman se setkal s britskou královnou Alžbětou II. Doprovodila ho manželka s dcerou
Prezident Miloš Zeman se odpoledne setkal s britskou královnou Alžbětou II. Panovnice ho přijala v Buckinghamském paláci. Zemana doprovodila jeho manželka Ivana a dcera Kateřina. S panovnicí prezident mluvil o situaci Čechů v Británii po brexitu.

Audience u královny byla plánovaná na pravé poledne, tedy na 13:00 středoevropského času, ale nakonec začala se zpožděním kvůli předchozímu programu panovnice.

Zeman s panovnicí mluvil o situaci Čechů v Británii po brexitu a o jejich jistotách ohledně studia a práce v zemi. Britská panovnice o věci přímo nerozhoduje, její názor - a zejména její sympatie - jsou ale podle Zemana důležité.

Podobná setkání podléhají přísným pravidlům, kvůli kterým jsou některá témata zapovězena. Etiketa rovněž velí, aby host počkal, až ho panovnice osloví a decentně se uklonil. Původně striktní předpisy jsou ale v poslední době volnější a Zeman dle fotek absolvoval setkání v uvolněné náladě stejně jako královna, která se na fotografiích usmívá.

Královna Alžběta II. před setkáním se Zemanem navštívila místo požáru bytového domu, kde se setkala s přeživšími. Zavítala rovněž do centra, kde jsou ubytováni lidé, kteří tragédii přišli o střechu nad hlavou.

Zemanův program ve Velké Británii pokračuje předáním vyznamenání veteránům a setkáním s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Návštěvu prezident ukončí položením věnce u památníku Bitvy o Británii, v níž českoslovenští piloti i pozemní letecký personál sehráli významnou roli.

Hlava státu se během návštěvy Británie nesetká s premiérkou Mayovou, ačkoli o jejich jednání diplomaté usilovali.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.