Zemanův štáb, čínská strategická výspa a horká půda v Jeruzalémě. Výběr reportáží roku 2018 | info.cz

Články odjinud

Zemanův štáb, čínská strategická výspa a horká půda v Jeruzalémě. Výběr reportáží roku 2018

Prezidentské volby, v nichž byl znovuzvolen do čela státu Miloš Zeman. Přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, jenž vyvolal mohutné protesty Palestinců. Nebo čínské město, které teprve vyrůstá v Malajsii, ale místní už z něho mají strach. Reportéři INFO.CZ byli v roce 2018 na místech, kde se psaly dějiny i těch, na která svět tak trochu zapomněl. Nahlédněte do redakčního výběru toho nejzajímavějšího, co vyšlo na INFO.CZ v uplynulém roce. 

Útok na reportéry jako „vrchol“ oslav. Zemanův štáb byl v duchu boje s novináři

Neprostupné místnosti, novináři odstřižení i od vody a nakonec fyzické útoky na žurnalisty. Tak vypadal den ve štábu prezidenta Miloše Zemana. Prostředí, které tým vítězného kandidáta v chodovském TOP Hotelu vytvořil, ladilo s jeho dlouhodobým postojem k médiím. Naopak silně kontrastoval s otevřeností u jiných kandidátů.

Reportáž ze země okrájené Ruskem. Deset let po válce s Moskvou ruští vojáci dál postupují do nitra Gruzie

Na stožáru vlaje vlajka téměř nikým neuznané republiky, jejíž armáda je fakticky součástí té ruské. V dáli ruská vojenská základna a neoficiální hranice, ke kterým je neradno se příliš přiblížit, ale která se může přiblížit k vám. Takhle vypadá země okupovaná Ruskem.

Čínské město roste v Malajsii z moře. Reportáž INFO.CZ ze strategické výspy, které se místní bojí

Na pláži se posouvají buldozery, z písku ční jeřáby a o pár desítek kilometrů dál chrlí panely největší panelárna na světě. Čínská společnost staví v Malajsii poblíž celosvětově důležité námořní trasy nové město. Má být součástí čínského projektu nové Hedvábné stezky. Nová malajsijská vláda se ale bojí toho, že země upadne do područí Číny a že statisíce nových občanů, původně obyvatel komunistické Číny, ovlivní místní politiku ve prospěch Pekingu.

Nuda a nekonečně čekání na vytoužené dokumenty. Jak se žije v migrantům v Itálii?

Obloha je jasně modrá a slunce příjemně pálí. V severoitalském městečku Udine, které se nachází kousek od moře a také od slovinských hranic, se už od brzkého jara vysedává pod slunečníky pouze v lehkém svetru. Slunné počasí vylákalo ven i skupinku čtyř mladíků, která postává opodál a znuděně se opírá o zděné hradby, nad nimiž se tyčí vrcholky stále zasněžených Alp. S nikým nemluví, jen vytrvale pozorují dění okolo. Nejde o místní mládež, která by si s rodiči či přáteli vyrazila na sobotní dopolední posezení v kavárně na zámku, ale o mladé migranty. Těch jsou v Udine nyní stovky, možná až tisíce, a noví stále přicházejí. Zdlouhavé čekání na vyřízení žádostí o azyl tráví nicneděláním a bezcílným poflakováním se po okolí. Život v pohodlném provizorním bydlení se totiž proměnil v začarovaný kruh – chybí motivace, možnost legálně pracovat a impuls něco změnit.

„Máme tu štěnice a teplá voda teče pár hodin denně.“ Babiš na ubytovnu ani nešel

Je pondělí, pár hodin po poledni. Sklářskou ulici v Předlicích z obou stran stráží policie. Nad prašnou ulicí na okraji Ústí nad Labem se vznáší vtíravý puch. Skládka ve dvoře jednoho z obytných domů je zdrojem i místních epidemií žloutenky a opakujících se požárů. Ze stromů se snáší bílé chmýří, po cestě se občas prožene větrem rozpohybovaný igelit. Na ostrém slunci postává několik místních. Kolem se tvoří hloučky dětí. „Vyfoťtě mě,“ pokřikují na fotografy, další se naopak snaží schovat. Mezi přešlapující novináře přijíždí vládní kolona s bílým autobusem. Vystupuje z něj premiér v demisi Andrej Babiš v doprovodu několika ministrů.

Kočovný národ v ohrožení. Reportáž INFO.CZ z posledního palestinského útočiště Beduínů

Žijí tak od úsvitu věků. Spoléhají se na svůj dobytek a slunce nad hlavou. Beduíni. Cestu za pastvinami jim přehradila moderní doba se silnicemi, ploty a státními hranicemi. Těm palestinským z osady Abú Nuár navíc hrozí, že přijdou o poslední místo, kde mohou složit hlavu. Jejich osada sice stojí na území Palestinské autonomie, ale v sektoru C. O jejich osudu tak rozhodují izraelské, nikoli palestinské úřady. A ty mají s osadou zřejmě jiné plány.

HEBRON NA VLASTNÍ KŮŽI: Palestinské město, kde má každý židovský osadník svého bodyguarda

Na prázdné, prašné, strnulé ulici se pohybují jen izraelské vlajky ve větru. Zamčené, někdy i zaletované dveře starých domů nepustí nikoho dovnitř. Čas od času tu projede auto s židovskými osadníky, které hlídají mladí izraelští vojáci… Třepot praporů s Davidovou hvězdou právě přerušilo volání z okolních mešit, přišel čas modlitby. Jsem v palestinském Hebronu, jehož historické centrum se proměnilo v město duchů.

Drogová scéna se mění. Závislí stárnou, na trh se dostávají pilulky z Číny

Venku mírně poprchává. Podchod od stanice metra Muzeum směrem k budově Federálního shromáždění před deštěm poskytuje ochranu. Ještě nedávno byl východ uzavřen a představoval tak kout, kde se dalo v samém centru Prahy jednoduše skrýt. Artefakty na zemi stále upomínají na nedávnou lidskou přítomnost: vpravo u zdi se válí špinavá deka, na zemi plastové obaly a použitá injekční stříkačka. „Autoritativní režimy jako NDR nebo Československo nepočítaly s tím, že lidé budou užívat drogy. Ve městech jsou tak různá slepá zákoutí, která počítají s tím, že nebude příliš vysoká kriminalita, ale naopak velká sociální kontrola,“ popisuje Jan Špaček z organizace Progressive, která pomáhá drogově závislým přímo na pražských ulicích.

Palestinci přijdou o stát, jestli se neprobudí. Exkluzivní reportáž INFO.cz z Jeruzaléma

Útočníka sleduje pozorně, za několik vteřin ho skolí na žíněnku. Odměnou jí je pochvala instruktora i spolužáků. Prostovlasá dívka se stejně jako další mladí Palestinci v této tělocvičně rozhodla být policistkou. V tom jí na akademii pomáhají kolegové-instruktoři z Evropské unie. Patrně jediné mocnosti, která se Palestincům stále snaží upřímně pomoci v budování vlastního státu.

Poroučet matce přírodě. Jak se žije v zemi, kterou můžou z mapy smazat povodně

S vodou bojují Nizozemci od nepaměti. Velká část území Nizozemska se nachází pod úrovní hladiny Severního moře, a povodně tak představují každodenní nebezpečí. Místní obyvatelé si však na život v neustálém riziku postupně zvykli a dnes je hrozba záplav nechává klidnými. Naprosto věří rozsáhlému systému protipovodňové ochrany, který vyrostl kolem nizozemského pobřeží za posledních několik desítek let.

Příběh radikalizace (I.): Dětství prožili v Praze a v sekulární rodině, pak se „obrátili“ k islámu

Samer (34) a Omar (27) Shehadehovi. Synové sekulárních palestinských rodičů, kteří vyrostli v českém prostředí. První se nachází v pražské vazbě a jeho jméno jste mohli zaregistrovat na začátku listopadu, kdy médii proběhly zprávy o jeho zadržení v zahraničí a převozu do Česka. Druhý bojuje po boku militantních islamistů v Sýrii. Český stát je podle dostupných zpráv viní z podpory, propagace i financování terorismu. A také ze členství v organizaci, která je na seznamu teroristických skupin. Spolu s oběma muži si česká spravedlnost žádá také Kristýnu Hudkovou (24), Omarovu manželku, která po konverzi k islámu přijala jméno Fatima. Hrozí jim až patnáctileté tresty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud