Články odjinud

Zemřel slavný japonský režisér animovaných filmů. Isao Takahatovi bylo 82 let

Zemřel slavný japonský režisér animovaných filmů. Isao Takahatovi bylo 82 let
 

Ve věku 82 let zemřel světoznámý japonský režisér animovaných filmů a spoluzakladatel animátorského studia Ghibli Isao Takahata. S odkazem na sdělení studia o tom dnes informovaly agentury AFP a AP.

Takahata zemřel v nemocnici v Tokiu, kde byl hospitalizován kvůli rakovině plic, oznámilo studio Ghibli. Smuteční obřad je naplánovaný na 15. května.

Takahata se proslavil zejména filmem Hrob světlušek (1988), což je příběh o dvou sirotcích, kteří se snaží přežít hrůzy druhé světové války. Jeho nejnovější film Příběh o princezně Kaguje (2013) byl nominován na Oscara za nejlepší animovaný film.

Takahata se narodil v prefektuře Mie. Svou kariéru ve filmovém průmyslu započal ve studiu Tóei v roce 1959, kde se také potkal se svým dlouholetým kolegou a rivalem Hajaem Mijazakim, s kterým v roce 1985 založil studio Ghibli.

Tisk světoznámé a uznávané tvůrce často označoval za přátele, kteří jsou zároveň rivalové.

V průběhu své dlouhé kariéry Takahata režíroval a produkoval více než dvacet filmů; mimo jiné psychologické romantické drama (Střípky minulosti), rodinnou komedii (Mí sousedé Jamadovi) a ekologický dobrodružný film (Pom poko).

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud