Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žijí na svobodě, přesto ve vězení. Dívky, které utekly Boko Haram, jsou pro radikály lákavým cílem

Žijí na svobodě, přesto ve vězení. Dívky, které utekly Boko Haram, jsou pro radikály lákavým cílem

V polovině dubna uplynou tři roky od noci, kdy islamistická teroristická organizace Boko Haram unesla 276 převážně křesťanských studentek z internátní školy v nigerijském městě Chiboku. Tragédie vyvolala mezinárodní pobouření a rozpoutala světovou kampaň známou pod hashtagem #BringbackOurGirls. V zajetí radikálů přesto zůstává asi 195 mladých dívek. Jedna z unesených, které se podařilo ze spárů Boko Haram vymanit, nyní vyzývá mezinárodní společenství, aby na její spolužačky zůstávající v zajetí nezapomnělo a začalo jednat. Snadný život ale nemají ani ty, které utekly. Jejich svoboda je totiž hodně omezená.

 

„Tyto dívky jsou lidské bytosti, a ne něco, na co můžeme zapomenout,“ sdělila světu na vzdělávací konferenci v Dubaji jedna z unesených školaček vystupující pod pseudonymem Sa‘a, který chrání její skutečnou identitu.

Mezinárodní společenství také vyzvala, aby nesedělo s rukama v klíně a začalo jednat. „Jak byste se cítili, kdyby byla vaše dcera nebo manželka nezvěstná? Ne den nebo dva, ale tři roky. Je to velmi bolestivé,“ prohlásila na mezinárodním fóru s tím, že někteří z rodičů unesených dívek si kvůli dlouhému čekání procházejí peklem.

Sa‘a měla na rozdíl od 195 jejích spolužaček štěstí a podařilo se jí ještě tu noc, kdy k únosu došlo, od Boko Haram utéct. Společně se spolužačkou vyskočily z korby nákladního vozu radikálů a přes noc se schovaly v lese. „Myslela jsem, že tu noc zemřu,“ popisuje hrůzný zážitek.

V následujících hodinách po únosu se včetně Sa‘a podařilo uprchnout celkem 57 dívkám. Dalších 21 školaček bylo osvobozeno v říjnu loňského roku za pomoci Mezinárodního červeného kříže a Švýcarska.  Osvobozené dívky se sice dostaly z vězení islamistických radikálů, jinou formu vězení však zažívají i dnes.

Kampaň #BringBackOurGirls, do které se zapojila řada slavných osobností včetně tehdejší americké první dámy Michelle Obamové, totiž k dívkám přilákala pozornost celého světa, a to i radikálů z Boko Haram. Nigerijská vláda proto zachráněné dívky střeží jako oko v hlavě na bezpečném, ale nikomu neznámém místě. Neznámém ani rodinám zachráněných dívek. 

Jejich blízcí se s dívkami setkali jen pár dní od jejich osvobození za přítomnosti prezidenta Muhammadu Buhariho v nigerijském hlavním městě Abuja. Poté většinu z nich vláda ukryla na bezpečném místě, kde se podle informací The New York Times učí především angličtinu. S rodinou mohou mluvit dvakrát týdně po telefonu.

Poprvé a zatím naposledy, kdy mohly navštívit rodné město, byly Vánoce. Ani tehdy se ale nedostaly do svých domovů. Po příjezdu byly opět ukryty v domě vysoce postaveného politika. „Nemůžeme zaručit jejich bezpečí, pokud s vámi půjdou domů,“ vysvětlil jeden z vojáků rodičům, proč dívky nemohou oslavit Vánoce ve svých domovech.

8. ledna se dívky vrátily z Chiboku zpět do své zlaté klece, kde je vláda ukrývá. Kampaň „Vraťte nám naše dívky“, která se rozpoutala jen pár týdnů po únosu školaček, jim přinesla nechtěnou slávu, díky níž jsou i vytouženým cílem Boko Haram. Jak pro deník The New York Times vysvětlil jeden z vládních činitelů nigerijské vlády, pokud by se radikálům podařilo dívky znovu unést, bylo by to pro ně „jako vyhrát světový pohár“.