Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Život ultrabohatých Číňanů v Americe: Závody v drahých autech i pálení svazků bankovek

Život ultrabohatých Číňanů v Americe: Závody v drahých autech i pálení svazků bankovek

Luxusní jachty a obchody s nejdražšími značkami soukromě otevřené jen pro ně. Tak vypadá všední den dětí čínské elity, které našly své útočiště v Severní Americe. Příliv cizích peněz ale přináší i napětí. Kanaďané si stěžují na neúnosné ceny nájmů.

Děti čínské elity si užívají život na vysoké noze v severoamerických městech. Mezi top destinace patří třeba kanadský Vancouver. Bohatí Číňané druhé generace, takzvaní fuerdai tu zažívají luxus se vším všudy. Známými se stali díky extravagantnímu způsobu života: závody v drahých autech počínaje a pálením svazků bankovek konče. Mnoho zástupců čínské smetánky utrácí rodinné peníze v severoamerických městech i proto, že tu najdou i to, co si v Číně nekoupí ani za vysoké obnosy peněz. Třeba čistý vzduch.

Život prvních Číňanů, kteří do severní Ameriky přicházeli, přitom nebyl zdaleka tak růžový. První vlnu tvořila pracující třída z provincie Guangdong. Práci našli v kuchyních nebo prádelnách. Velká část z nich přišla bez vzdělání. V osmdesátých a devadesátých letech pak přijížděli Číňané především z Hong Kongu. Pyšnili se univerzitním vzděláním a místo získali v kancelářích, případně zakládali vlastní malé podniky.

Luxusní život čínské smetánky ve VancouveruLuxusní život čínské smetánky ve Vancouveruautor: Al Jazeera

„Jejich děti jezdily do školy Mercedesy a BMW,“ popisuje pro portál Aljazeera Kevin Li, tvůrce televizní show Ultra Rich Asian Girls, která nechává nahlédnout do extravagantního života dnešní čínské smetánky. Ta se zformovala z čínských majitelů velkých společností, které jsou součástí mezinárodního obchodu. V jejích každodenních kratochvílích nechybí nákupy v obchodech nejdražších značek nebo výlety na luxusních jachtách.

„Největší změnu vidím v tom, jak dnes lidé vnímají čínské ženy. Ještě v mé generaci si mnoho mých přítelkyň vyslechlo: jen si najdi hodného bohatého chlapce, kterého si vezmeš. Nyní mají ženy kontrolu nad svým vlastním osudem,“ popisuje změnu, kterou v posledních letech sám zažil Kevin Li.

Jenže přísun cizích peněz s sebou přináší i protesty. Obyvatele Vancouveru sdružení do kampaně #DontHave1Million si stěžují, že bohatí Číňané navyšují ceny bytů a vytlačují běžné Kanaďany z realitního trhu. "Nejsem ekonom, ale jako Kanaďan věřím, že existují tři indikátory rostoucích cen: historicky nízké hypotéční sazby, levný dolar a Vancouver hodnocený jako nejlepší místo k životu na světě," oponuje Li. Jen malá skupina lidí podle něj propadá xenofobii a dělá si z bohatých Číňanů snadný terč.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744