Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zlom v bojích na jihozápadě Sýrie. Asadovy jednotky vztyčily vlajku na hranici s Jordánskem, povstalci odevzdají zbraně

Zlom v bojích na jihozápadě Sýrie. Asadovy jednotky vztyčily vlajku na hranici s Jordánskem, povstalci odevzdají zbraně

Povstalci na jihozápadě Sýrie oznámili, že se dohodli se syrskou vládou a jejím spojencem Ruskem na postupném odzbrojení. Dohoda podle mluvčího povstalců zahrnuje i oboustranné příměří v provincii Dará. Informovala o tom agentura Reuters. Podle světových agentur Asadovi vojáci dosáhli hrancie s Jordánskem a na klíčovém hraničním přechodu vztyčili vlajku. Jordánsko kvůli tomu posílilo své jednotky u hranic.

Armáda syrského prezidenta Bašára Asada zahájila ofenzivu s cílem dobýt jihozápadní provincii Dará z rukou povstalců v polovině června. Tato provincie bývá označována za kolébku povstání proti Asadovu režimu, které vypuklo v roce 2011, a nyní je jednou z posledních bašt protivládních povstalců.

Mluvčí rebelů Ibráhím Džabáví dnes podle agentury Reuters oznámil, že povstalci se se zástupci Ruska dohodli na postupném odzbrojení a oboustranném příměří. Druhá strana konfliktu to ale zatím nepotvrdila.

Syrská organizace SOHR, která dění v Sýrii monitoruje z Londýna prostřednictvím svých místních zdrojů, dnes oznámila, že vládní jednotky jsou asi tři kilometry od přechodu Nasíb na hranici s Jordánskem, který je v rukou povstalců od roku 2015 a který byl rušným obchodním uzlem. Jednotky toto místo podle světových agentur krátce na to ovládly.

Mapa Sýrie (3. 7. 2018)Mapa Sýrie (3. 7. 2018)autor: Info.cz

Před boji v provincii Dará uprchlo ze svých domovů podle OSN přes 320.000 lidí, z nichž na 60.000 jich čeká u hranic s Jordánskem a další tisíce jsou u hranic s Izraelem okupovaným územím Golanské výšiny. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ve čtvrtek vyzval Jordánsko, aby své hranice uprchlíkům otevřelo.

Jordánsko, které má na svém území už statisíce syrských uprchlíků, hranici odmítá otevřít pro nové příchozí. Otevřít hranici odmítá i Izrael. Jordánská armáda kvůli situaci posílila své jednotky u hranic se Sýrií.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východě

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744