Zlom v bojích na jihozápadě Sýrie. Asadovy jednotky vztyčily vlajku na hranici s Jordánskem, povstalci odevzdají zbraně | info.cz

Články odjinud

Zlom v bojích na jihozápadě Sýrie. Asadovy jednotky vztyčily vlajku na hranici s Jordánskem, povstalci odevzdají zbraně

Povstalci na jihozápadě Sýrie oznámili, že se dohodli se syrskou vládou a jejím spojencem Ruskem na postupném odzbrojení. Dohoda podle mluvčího povstalců zahrnuje i oboustranné příměří v provincii Dará. Informovala o tom agentura Reuters. Podle světových agentur Asadovi vojáci dosáhli hrancie s Jordánskem a na klíčovém hraničním přechodu vztyčili vlajku. Jordánsko kvůli tomu posílilo své jednotky u hranic.

Armáda syrského prezidenta Bašára Asada zahájila ofenzivu s cílem dobýt jihozápadní provincii Dará z rukou povstalců v polovině června. Tato provincie bývá označována za kolébku povstání proti Asadovu režimu, které vypuklo v roce 2011, a nyní je jednou z posledních bašt protivládních povstalců.

Mluvčí rebelů Ibráhím Džabáví dnes podle agentury Reuters oznámil, že povstalci se se zástupci Ruska dohodli na postupném odzbrojení a oboustranném příměří. Druhá strana konfliktu to ale zatím nepotvrdila.

Syrská organizace SOHR, která dění v Sýrii monitoruje z Londýna prostřednictvím svých místních zdrojů, dnes oznámila, že vládní jednotky jsou asi tři kilometry od přechodu Nasíb na hranici s Jordánskem, který je v rukou povstalců od roku 2015 a který byl rušným obchodním uzlem. Jednotky toto místo podle světových agentur krátce na to ovládly.

Mapa Sýrie (3. 7. 2018)Mapa Sýrie (3. 7. 2018)autor: Info.cz

Před boji v provincii Dará uprchlo ze svých domovů podle OSN přes 320.000 lidí, z nichž na 60.000 jich čeká u hranic s Jordánskem a další tisíce jsou u hranic s Izraelem okupovaným územím Golanské výšiny. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ve čtvrtek vyzval Jordánsko, aby své hranice uprchlíkům otevřelo.

Jordánsko, které má na svém území už statisíce syrských uprchlíků, hranici odmítá otevřít pro nové příchozí. Otevřít hranici odmítá i Izrael. Jordánská armáda kvůli situaci posílila své jednotky u hranic se Sýrií.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východě

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud