Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zmařený útok na obchoďák v Německu: Policie pátrá po komplicích, jednoho z podezřelých propustila

Zmařený útok na obchoďák v Německu: Policie pátrá po komplicích, jednoho z podezřelých propustila

Německé policii se v sobotu podařilo překazit akci islamistických radikálů, která mohla mít katastrofální následky. Přívrženci teroristické organizace Islámský stát se údajně chtěli odpálit na několika místech v populárním nákupním centru v Essenu, kde o víkendu pravidelně bývá i šedesát tisíc lidí. Jak pokračuje vyšetřování?

Vyšetřovatelé v první řadě zdůrazňují, jak velmi je netypické, že džihádisté ve své internetové konverzaci použijí skutečné místo a čas, kdy má k útoku dojít, jako tomu zřejmě bylo v tomto případě. Současně stále není zcela jasné, zda byl muž, který atentát osnoval a přesvědčoval podobně smýšlející, aby se do něj zapojili, přímo instruován z některého z center samozvaného Islámského státu v Sýrii nebo nikoliv.

V souvislosti s plánovaným útokem policie zadržela a vyslechla dva muže, jednoho z nich ale v sobotu pozdě večer propustila na svobodu. Druhý stále zůstává ve vazbě, policie prohlédla jeho byt a v současnosti se zaobírá detailní prohlídkou předmětů, které v něm nalezla. Podrobnosti nechtějí bezpečnostní složky sdělovat.

V sobotu večer policie na základě informací od zpravodajských služeb posílila bezpečnostní opatření v městě Offenburg, které se mohlo stát dalším terčem islamistů. Jedním z cílů útoku se podle policistů zřejmě mohl stát nejmenovaný noční klub. Podrobnější informace o povaze hrozby policie neposkytla s tím, že vyšetřování pokračuje.

V okolí Essenu panovalo napětí v minulosti už několikrát. Loni v dubnu dva muslimští mladíci hodili nálož na modlitebnu indické církve Sikhů, kde se právě konal svatební obřad. Výsledkem byli tři ranění. V prosinci 2016 pak policie uzavírala nákupní centrum v blízkém Oberhausenu kvůli podezření, že se atentát chystá. Zatčeni byli dva bratři z Kosova, posléze je policisté opět propustili.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744