Známý ruský opozičník Navalnyj byl propuštěn z vězení | info.cz

Články odjinud

Známý ruský opozičník Navalnyj byl propuštěn z vězení

Navylnyj yl ve vězení kvůli organizaci demonstrace. Do vězení putoval po té, co si odpykal jiný trest az nepovolenou demonstraci. Zda a kdy bude opět zadržen není jisté. Alexej Navalnyj vzbuzuje nelibost ruských úřadů zejména tím, že upozorňuje na korupci na nejvyšších místech včetně prezidenta a premiéra.

Ruský opozičník Alexej Navalnyj byl dnes propuštěn z moskevského vězení, kde strávil dvacet dnů za porušování veřejného pořádku. Informovala o tom tisková agentura Interfax s odvoláním na štáb známého představitele ruské opozice.

Navalnyj byl zadržen a odsouzen 24. září, prakticky jen několik hodin poté, co si odpykal jiný, třicetidenní trest. V obou případech ho úřady stíhaly v souvislosti s aktivitami namířenými proti ruskému režimu.

Předchozí trest byl Navalnému uložen za plánování nepovolené lednové demonstrace proti prezidentovi Vladimiru Putinovi. V září následoval verdikt, který soud vynesl kvůli tomu, že shromáždění organizovaná opozičním předákem údajně ohrozila zdraví nebo majetek lidí. Jakékoli porušení zákona Navalnyj popírá a tvrdí, že postup úřadů vůči jeho osobě má jasný politický podtext.

Zesílená kampaň proti Navalnému podle ruských opozičních médií souvisí s nervozitou, kterou ve společnosti vyvolalo rozhodnutí Kremlu zvýšit hranici pro odchod Rusů do důchodu. Příslušný zákon koncem září a začátkem října schválily obě komory ruského parlamentu a vzápětí ho podepsal prezident. Proti plánu se předtím demonstrovalo prakticky po celé zemi, Putinova popularita klesla a vládní strana Jednotné Rusko zaznamenala několik porážek v komunálních volbách.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud