Články odjinud

Znásilnění co patnáct minut, oběti staré pár měsíců. Indie nedokáže zničit „kult“ sexuálního násilí, navrhuje tresty smrti

Znásilnění co patnáct minut, oběti staré pár měsíců. Indie nedokáže zničit „kult“ sexuálního násilí, navrhuje tresty smrti

Znásilnění osmileté holčičky, na němž se údajně podíleli policisté a následně je schvalovali místní politici, vyvolalo v Indii masové demonstrace. V poslední době navíc došlo v zemi k několika znásilněním dalších dětí včetně několikaměsíčního kojence. Série zločinů znovu připomíná, že se Indie s tímto problémem stále nedokázala vyrovnat. Vláda teď v reakci navrhuje, že začnou padat tresty smrti.

Indie není pro mladé ženy a dívky bezpečná. Znásilnění se v druhé nejlidantější zemi světa stane minimálně každých 15 minut. V místním tisku se sice objevují i hlasy, že to vlastně přepočteno na počet obyvatel není tak hrozné a že se situac dá srovnat třeba s USA, ale skutečnost je jiná. Jedna věc jsou totiž známé případy, druhá to, že většinu znásilnění v Indii nikdo ani nehlásí. Policie často tlačí na oběť, aby si své oznámení rozmyslely. Na vesnicích se „rada starších“ mnohdy snaží oběť donutit k tomu, aby si útočníka vzala. Případně aby se odstěhovala a skryla se, protože na ni padla „hanba“.

Násilníci se často cítí beztrestní. Vědí také, že v rozsáhlých částech Indie včetně hlavního města Dillí je bezpečnost na nízké úrovni. Nejde jen o to, že chybí pouliční osvětlení, ale nedostatkoví jsou i policisté. Podle posledních známých údajů zveřejněných serverem německého rozhlasu Deutsche Welle chybělo indické policii do plného plánovaného stavu zhruba šest milionů lidí. V té době, tedy v roce 2015, měla indická policie něco přes 17 milionů příslušníků.

Indie měla a stále má jeden z nejnižších počtů policistů na sto tisíc obyvatel na světě. K tomu je potřeba připočíst proslulou pomalost indických soudů. Například z 15 450 případů sexuálního násilí ve velkých městech, které čekaly na rozsudek v roce 2016, se pravomocného verdiktu dodnes dočkala ani ne desetina obviněných.

Situaci zřejmě zhoršuje také to, že v Indii je nadbytek mladých svobodných mužů, kteří mají často jen malou šanci najít si partnerku. Podle sociologů to zvyšuje míru násilí ve společnosti a také míru kriminality. Jde mimo jiné o výsledek zavedení ultrazvukového vyšetření u těhotných žen. Protože na vesnicích je dcera považována spíše za přítěž a jsou preferováni synové, miliony žen chodí v případě, že se jim má narodit holčička, na potrat.

Zpřísněné zákony zavedené po roce 2012 a povinnost policistů zapisovat záznamy o tom, že jim někdo znásilnění ohlásil, zřejmě nezabraly. Podle právě zveřejňovaného průzkumu veřejného mínění provedeného v Indii společností Pew Reserch na konci loňského roku považuje 90 procent Indů znásilnění za „velký problém“ své země. Jen tři procenta si myslela, že jde o „malý problém“. Téměř 78 procent dotázaných uvedlo, že se situace zhoršuje. A to bylo před současnou v tisku široce rozebíranou vlnou znásilnění.

Problémem je to, že u části populace, údajně zejména u lidí pocházejících z venkova, je znásilnění stále bráno jako přijatelná věc. V současné vlně oživeného hinduistického nacionalismu se navíc zřejmě rozšiřuje doslovný výklad některých hinduistických textů. A tyto knihy obsahují, stejně jako posvátné knihy některých jiných náboženství, i znásilnění či sex mezi příbuznými. Ve starém hinduistickém kodexu chování Manusmriti je navíc násilné zmocnění se ženy popisováno jako jedna z cest k manželství, připomíná časopis The Economist. Časté jsou také případy znásilňování v rodině a malých dětí, kterým málokdo věří, když pak o útoku promluví.

Znásilnění navíc začalo být v Indii používáno jako nástroj boje proti menšinám, zejména proti muslimům. Již zmíněné znásilnění osmileté holčičky, které nakonec vyvolalo v Indii masové protesty, bylo právě takovým případem. Dívka byla z kmene muslimských pastevců, který se místní hinduisté snažili vyhnat kvůli sporu o půdu. Útočníci odvlekli dívku do hinduistického chrámu, kde ji znásilňovali a pak ji ubili k smrti a pohodili v lese. Celý případ prý kryli místní policisté a ve prospěch obviněných se vyjádřili i aktivisté spojení s indickou vládní hinduistickou stranou BJP. V dalších případech znásilnění se politici BJP postavili přímo na stranu obviněných.

Vyvolalo to tento týden demonstrace po celé Indii. Ty se nakonec obrátily proti vládní straně BJP a premiérovi Nárendrovi Módímu. Premiér pak po několika dnech vystoupil s projevem, který odsoudil násilí na ženách a prohlásil, že nejde o individuální zlo, ale o zlo celé společnosti. Přítrž tomu má učinit nově navržený trest smrti pro pachatele znásilnění, kdy je oběti 12 a méně let. O opatření informuje agentura AP s odkazem na indickou tiskovou agenturu. Módí podle ní už normu schválil a čeká se na souhlas prezidenta a parlamentu.

Módí přitom původně konkrétní kroky nesliboval a pouze prohlásil, že by se takové případy „neměly politizovat“ a že se nedá srovnávat počet znásilnění za různých vlád. V roce 2016, ze kterého jsou k dispozici poslední statistiky, bylo v Indii nahlášeno přes 39 tisíc znásilnění a pokusů o ně, což je o dvanáct procent více než v roce 2015. Počet znásilněných dětí vzrostl o čtyřicet procent. Módí je indickým premiérem od roku 2014.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud