Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Znásilnění co patnáct minut, oběti staré pár měsíců. Indie nedokáže zničit „kult“ sexuálního násilí, navrhuje tresty smrti

Znásilnění co patnáct minut, oběti staré pár měsíců. Indie nedokáže zničit „kult“ sexuálního násilí, navrhuje tresty smrti

Znásilnění osmileté holčičky, na němž se údajně podíleli policisté a následně je schvalovali místní politici, vyvolalo v Indii masové demonstrace. V poslední době navíc došlo v zemi k několika znásilněním dalších dětí včetně několikaměsíčního kojence. Série zločinů znovu připomíná, že se Indie s tímto problémem stále nedokázala vyrovnat. Vláda teď v reakci navrhuje, že začnou padat tresty smrti.

Indie není pro mladé ženy a dívky bezpečná. Znásilnění se v druhé nejlidantější zemi světa stane minimálně každých 15 minut. V místním tisku se sice objevují i hlasy, že to vlastně přepočteno na počet obyvatel není tak hrozné a že se situac dá srovnat třeba s USA, ale skutečnost je jiná. Jedna věc jsou totiž známé případy, druhá to, že většinu znásilnění v Indii nikdo ani nehlásí. Policie často tlačí na oběť, aby si své oznámení rozmyslely. Na vesnicích se „rada starších“ mnohdy snaží oběť donutit k tomu, aby si útočníka vzala. Případně aby se odstěhovala a skryla se, protože na ni padla „hanba“.

Násilníci se často cítí beztrestní. Vědí také, že v rozsáhlých částech Indie včetně hlavního města Dillí je bezpečnost na nízké úrovni. Nejde jen o to, že chybí pouliční osvětlení, ale nedostatkoví jsou i policisté. Podle posledních známých údajů zveřejněných serverem německého rozhlasu Deutsche Welle chybělo indické policii do plného plánovaného stavu zhruba šest milionů lidí. V té době, tedy v roce 2015, měla indická policie něco přes 17 milionů příslušníků.

Indie měla a stále má jeden z nejnižších počtů policistů na sto tisíc obyvatel na světě. K tomu je potřeba připočíst proslulou pomalost indických soudů. Například z 15 450 případů sexuálního násilí ve velkých městech, které čekaly na rozsudek v roce 2016, se pravomocného verdiktu dodnes dočkala ani ne desetina obviněných.

Situaci zřejmě zhoršuje také to, že v Indii je nadbytek mladých svobodných mužů, kteří mají často jen malou šanci najít si partnerku. Podle sociologů to zvyšuje míru násilí ve společnosti a také míru kriminality. Jde mimo jiné o výsledek zavedení ultrazvukového vyšetření u těhotných žen. Protože na vesnicích je dcera považována spíše za přítěž a jsou preferováni synové, miliony žen chodí v případě, že se jim má narodit holčička, na potrat.

Zpřísněné zákony zavedené po roce 2012 a povinnost policistů zapisovat záznamy o tom, že jim někdo znásilnění ohlásil, zřejmě nezabraly. Podle právě zveřejňovaného průzkumu veřejného mínění provedeného v Indii společností Pew Reserch na konci loňského roku považuje 90 procent Indů znásilnění za „velký problém“ své země. Jen tři procenta si myslela, že jde o „malý problém“. Téměř 78 procent dotázaných uvedlo, že se situace zhoršuje. A to bylo před současnou v tisku široce rozebíranou vlnou znásilnění.

Problémem je to, že u části populace, údajně zejména u lidí pocházejících z venkova, je znásilnění stále bráno jako přijatelná věc. V současné vlně oživeného hinduistického nacionalismu se navíc zřejmě rozšiřuje doslovný výklad některých hinduistických textů. A tyto knihy obsahují, stejně jako posvátné knihy některých jiných náboženství, i znásilnění či sex mezi příbuznými. Ve starém hinduistickém kodexu chování Manusmriti je navíc násilné zmocnění se ženy popisováno jako jedna z cest k manželství, připomíná časopis The Economist. Časté jsou také případy znásilňování v rodině a malých dětí, kterým málokdo věří, když pak o útoku promluví.

Znásilnění navíc začalo být v Indii používáno jako nástroj boje proti menšinám, zejména proti muslimům. Již zmíněné znásilnění osmileté holčičky, které nakonec vyvolalo v Indii masové protesty, bylo právě takovým případem. Dívka byla z kmene muslimských pastevců, který se místní hinduisté snažili vyhnat kvůli sporu o půdu. Útočníci odvlekli dívku do hinduistického chrámu, kde ji znásilňovali a pak ji ubili k smrti a pohodili v lese. Celý případ prý kryli místní policisté a ve prospěch obviněných se vyjádřili i aktivisté spojení s indickou vládní hinduistickou stranou BJP. V dalších případech znásilnění se politici BJP postavili přímo na stranu obviněných.

Vyvolalo to tento týden demonstrace po celé Indii. Ty se nakonec obrátily proti vládní straně BJP a premiérovi Nárendrovi Módímu. Premiér pak po několika dnech vystoupil s projevem, který odsoudil násilí na ženách a prohlásil, že nejde o individuální zlo, ale o zlo celé společnosti. Přítrž tomu má učinit nově navržený trest smrti pro pachatele znásilnění, kdy je oběti 12 a méně let. O opatření informuje agentura AP s odkazem na indickou tiskovou agenturu. Módí podle ní už normu schválil a čeká se na souhlas prezidenta a parlamentu.

Módí přitom původně konkrétní kroky nesliboval a pouze prohlásil, že by se takové případy „neměly politizovat“ a že se nedá srovnávat počet znásilnění za různých vlád. V roce 2016, ze kterého jsou k dispozici poslední statistiky, bylo v Indii nahlášeno přes 39 tisíc znásilnění a pokusů o ně, což je o dvanáct procent více než v roce 2015. Počet znásilněných dětí vzrostl o čtyřicet procent. Módí je indickým premiérem od roku 2014.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1