Znásilnění co patnáct minut, oběti staré pár měsíců. Indie nedokáže zničit „kult“ sexuálního násilí, navrhuje tresty smrti | info.cz

Články odjinud

Znásilnění co patnáct minut, oběti staré pár měsíců. Indie nedokáže zničit „kult“ sexuálního násilí, navrhuje tresty smrti

Znásilnění osmileté holčičky, na němž se údajně podíleli policisté a následně je schvalovali místní politici, vyvolalo v Indii masové demonstrace. V poslední době navíc došlo v zemi k několika znásilněním dalších dětí včetně několikaměsíčního kojence. Série zločinů znovu připomíná, že se Indie s tímto problémem stále nedokázala vyrovnat. Vláda teď v reakci navrhuje, že začnou padat tresty smrti.

Indie není pro mladé ženy a dívky bezpečná. Znásilnění se v druhé nejlidantější zemi světa stane minimálně každých 15 minut. V místním tisku se sice objevují i hlasy, že to vlastně přepočteno na počet obyvatel není tak hrozné a že se situac dá srovnat třeba s USA, ale skutečnost je jiná. Jedna věc jsou totiž známé případy, druhá to, že většinu znásilnění v Indii nikdo ani nehlásí. Policie často tlačí na oběť, aby si své oznámení rozmyslely. Na vesnicích se „rada starších“ mnohdy snaží oběť donutit k tomu, aby si útočníka vzala. Případně aby se odstěhovala a skryla se, protože na ni padla „hanba“.

Násilníci se často cítí beztrestní. Vědí také, že v rozsáhlých částech Indie včetně hlavního města Dillí je bezpečnost na nízké úrovni. Nejde jen o to, že chybí pouliční osvětlení, ale nedostatkoví jsou i policisté. Podle posledních známých údajů zveřejněných serverem německého rozhlasu Deutsche Welle chybělo indické policii do plného plánovaného stavu zhruba šest milionů lidí. V té době, tedy v roce 2015, měla indická policie něco přes 17 milionů příslušníků.

Indie měla a stále má jeden z nejnižších počtů policistů na sto tisíc obyvatel na světě. K tomu je potřeba připočíst proslulou pomalost indických soudů. Například z 15 450 případů sexuálního násilí ve velkých městech, které čekaly na rozsudek v roce 2016, se pravomocného verdiktu dodnes dočkala ani ne desetina obviněných.

Situaci zřejmě zhoršuje také to, že v Indii je nadbytek mladých svobodných mužů, kteří mají často jen malou šanci najít si partnerku. Podle sociologů to zvyšuje míru násilí ve společnosti a také míru kriminality. Jde mimo jiné o výsledek zavedení ultrazvukového vyšetření u těhotných žen. Protože na vesnicích je dcera považována spíše za přítěž a jsou preferováni synové, miliony žen chodí v případě, že se jim má narodit holčička, na potrat.

Zpřísněné zákony zavedené po roce 2012 a povinnost policistů zapisovat záznamy o tom, že jim někdo znásilnění ohlásil, zřejmě nezabraly. Podle právě zveřejňovaného průzkumu veřejného mínění provedeného v Indii společností Pew Reserch na konci loňského roku považuje 90 procent Indů znásilnění za „velký problém“ své země. Jen tři procenta si myslela, že jde o „malý problém“. Téměř 78 procent dotázaných uvedlo, že se situace zhoršuje. A to bylo před současnou v tisku široce rozebíranou vlnou znásilnění.

Problémem je to, že u části populace, údajně zejména u lidí pocházejících z venkova, je znásilnění stále bráno jako přijatelná věc. V současné vlně oživeného hinduistického nacionalismu se navíc zřejmě rozšiřuje doslovný výklad některých hinduistických textů. A tyto knihy obsahují, stejně jako posvátné knihy některých jiných náboženství, i znásilnění či sex mezi příbuznými. Ve starém hinduistickém kodexu chování Manusmriti je navíc násilné zmocnění se ženy popisováno jako jedna z cest k manželství, připomíná časopis The Economist. Časté jsou také případy znásilňování v rodině a malých dětí, kterým málokdo věří, když pak o útoku promluví.

Znásilnění navíc začalo být v Indii používáno jako nástroj boje proti menšinám, zejména proti muslimům. Již zmíněné znásilnění osmileté holčičky, které nakonec vyvolalo v Indii masové protesty, bylo právě takovým případem. Dívka byla z kmene muslimských pastevců, který se místní hinduisté snažili vyhnat kvůli sporu o půdu. Útočníci odvlekli dívku do hinduistického chrámu, kde ji znásilňovali a pak ji ubili k smrti a pohodili v lese. Celý případ prý kryli místní policisté a ve prospěch obviněných se vyjádřili i aktivisté spojení s indickou vládní hinduistickou stranou BJP. V dalších případech znásilnění se politici BJP postavili přímo na stranu obviněných.

Vyvolalo to tento týden demonstrace po celé Indii. Ty se nakonec obrátily proti vládní straně BJP a premiérovi Nárendrovi Módímu. Premiér pak po několika dnech vystoupil s projevem, který odsoudil násilí na ženách a prohlásil, že nejde o individuální zlo, ale o zlo celé společnosti. Přítrž tomu má učinit nově navržený trest smrti pro pachatele znásilnění, kdy je oběti 12 a méně let. O opatření informuje agentura AP s odkazem na indickou tiskovou agenturu. Módí podle ní už normu schválil a čeká se na souhlas prezidenta a parlamentu.

Módí přitom původně konkrétní kroky nesliboval a pouze prohlásil, že by se takové případy „neměly politizovat“ a že se nedá srovnávat počet znásilnění za různých vlád. V roce 2016, ze kterého jsou k dispozici poslední statistiky, bylo v Indii nahlášeno přes 39 tisíc znásilnění a pokusů o ně, což je o dvanáct procent více než v roce 2015. Počet znásilněných dětí vzrostl o čtyřicet procent. Módí je indickým premiérem od roku 2014.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud