Znásilňování mužů jako nástroj války. Milice v Libyi k němu používají tyče i raketomety | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Znásilňování mužů jako nástroj války. Milice v Libyi k němu používají tyče i raketomety

Znásilňování mužů jako nástroj války. Milice v Libyi k němu používají tyče i raketomety

Nejrůznější frakce bojující v roztříštěné Libyi o politickou nadvládu používají ty nejhorší nástroje války včetně systematického znásilňování protivníků. Dokazují to otřesná svědectví, která zveřejnil britský deník The Guardian. Terčem znásilňovaní používaného jako taktika nemilosrdného boje jsou kromě žen i muži, kteří musí snášet sexuální násilí například za použití nástavců od košťat. Podle některých výpovědí byla oběť dokonce zavřena do místnosti s dalšími vězni, kteří měli jen dvě možnosti – buď „nováčka“ znásilní, nebo budou zabiti.

Libyjské bezpráví dává volný prostor milicím, které stále bojují o území a moc. A bojovníci se nebojí páchat ta nejhorší zvěrstva, aby protivníky co nejvíc ponížili. V arabských zemích je znásilnění tabu a zneužité oběti se do normálního života, natož do toho válečného, vrátit nemohou.

„Rozdělí vás, aby si vás podmanili,“ popisuje svůj tragický příběh Ahmed, který byl čtyři roky vězněn na okraji Misuráty. „Zkrotit muže, to je ten výraz, který používají. Vy tak už nikdy nemůžete držet hlavu vztyčenou,“ říká znásilněný Libyjec. Otřesný čin si pak protivníci natáčejí na telefon.

„Vezmou koště a připevní ho na zeď. Pokud chcete jíst, musíte si sundat kalhoty, vrátit se ke smetáku a nehýbat se, dokud dozorce nevidí, jak vám teče krev. Nikdo se tomu nemůže vyhnout,“ popisuje hrůzný zážitek. Spolu s ním bylo ve vězení drženo dalších 450 mužů.

„Byl tam černoch, migrant. Večer ho hodili do jedné z našich cel: ‚Znásilníte toho chlapa, nebo zemřete‘,“ přikázal jim dozorce.

Znásilňování válečných protivníků v zemi není nic nového. Jak britským novinářům tvrdí jeden z Libyjců, který odešel do Tunisu, sexuální násilí na oponentech používali i přívrženci Muammara Kaddáfího během revoluce v roce 2011. „Jakmile byli poraženi, trpěli stejným násilím,“ říká Libyjec žijící v Tunisku, který si kvůli bezpečnosti říká jen Ramadán. Přestože se o znásilňování vědělo, neexistoval pro to žádný přesvědčivý důkaz. Ty začali shromažďovat až aktivisté v Tunisku včetně Ramadána. Vyšetřování jim trvalo tři roky.

Součástí jejich důkazů je i řada videí, včetně jednoho zvlášť brutálního. Na nahrávce sedí vyděšený muž v písku s hlavou skloněnou, ze země ho však zvedne ruka muže oblečeného ve vojenské uniformě, stáhne mu kalhoty a mezi hýždě mu strčí raketomet. Video nemůže být nezávisle ověřeno a není možné určit, kde ke znásilnění došlo a která skupina za sadistickým činem stojí.

Terčem otřesných sexuálních útoky jsou samozřejmě také ženy. „Táhli mě po ulici a křičeli: ‚Vy jste znásilnili naše dívky. Teď uděláme to samé my vám‘,“ popisuje Faitha. „Nejhorší, co mi udělali, bylo, že mě znásilnili před zraky mého nejstaršího syna. Od té doby se mnou nemluví,“ šeptá Faitha.

Sexuálními zločiny páchanými v Libyi se zabývá i Mezinárodní trestní soud a právě svědectví zaznamenaná na videích, které má k dispozici tým soukromých vyšetřovatelů v Tunisku, můžou při soudních stíháních sloužit jako cenný důkaz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.