Lektor jógy smíchu: Špatným věcem se musíme vysmát. Smích vás uvolní a budete díky němu krásnější

Martin Bartkovský

Vladimír Paleček se józe smíchu věnuje zhruba tři roky. Ukázal mu ji doktor Karel Nešpor a praktikovat ji začal na psychiatrickém a psychoterapeutickém oddělení nemocnice v Ostrově. Od té doby se s ním smáli nejen psychiatričtí pacienti, ale i manažeři, knihovníci či lidé, kteří pracují v paliativní péči. Jak Vladimír říká, zasmát se dá čemukoli a zvláště účinné je to u špatných věcí. Podívejte se na video z projektu Nepřehlédnutelní, které připravila redakce časopisu Reflex.

První smíchocviky, jak Vladimír jednotlivým úkonům říká, okoukal na semináři s doktorem Nešporem. Další už si vymyslel sám a inspiraci bral ze všedního života. Vznikly tak veselé postoje s názvy jako kocour, TOP GUN či vyhazov z práce. Právě na tom posledním je vidět, že se člověk může zasmát čemukoli, stačí jen špatnou situaci převrátit, najít na ní prvky komiky a doslova se jí vysmát. A hned máte lepší náladu.

Smích totiž podle Vladimíra dokáže dobrou náladu vyvolat. Většinou to sice platí naopak – je nám veselo, a tak se smějeme. Tělo ale nepozná rozdíl mezi podmíněným a nepodmíněným smíchem, a proto vám i uměle vyvolaný záchvat smíchu navodí příjemné pocity.

Příběh Vladimíra Palečka je jedním ze seriálu NEPŘEHLÉDNUTELNÍ, ve kterém Reflex.cz ukazuje lidi, kteří svým vzhledem, koníčky či prací vybočují z průměru.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital