Bude to hodně těsné. Týden před volbami se šance Zemana a Drahoše na vítězství srovnaly | info.cz

Články odjinud

Bude to hodně těsné. Týden před volbami se šance Zemana a Drahoše na vítězství srovnaly

Do druhého kola prezidentských voleb zbývá necelý týden a šance obou kandidátů – Jiřího Drahoše a Miloše Zemana – na vítězství, jsou takřka vyrovnané. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median a Kantar TNS pro Českou televizi.

 

Současné hlavě státu Miloši Zemanovi chce dát svůj hlas 34,5 procent občanů, kteří jsou rozhodnutí jít k volbám. Dalších 11 procent potenciálních voličů jeho podporu zvažuje. Jeho soupeře Jiřího Drahoše je rozhodnuto volit 36,5 procenta lidí. K jeho podpoře se pak kloní dalších 8,5 procenta občanů. 

Z výše uvedených čísel plyne, že šance obou kandidátů na vítězství jsou tařka totožné. Drahoš by ale mohl mít nakonec trochu navrch. Z výzkumu totiž vyplynulo, že může očekávat větší podporu od voličů, jejichž kandidát v prvním kole propadl, než Zeman. Svůj hlas mu chce dát 71 procent voličů Horáčka, 70,5 procent voličů Marka Hilšera, 69 procent voličů Pavla Fischera a 49,5 procent voličů Mirka Topolánka. 

Voliči zbývajících kandidátů mají v plánu spíše podpořit Miloše Zemana. Stávající hlava státu také předčila svého soupeře u těch, kteří se chystají volit až ve druhém kole. Zemanovi chce hlas hodit 23 procent z nich, 16 procent bude zřejmě volit Drahoše.

Zemanovi mohou přistát rovněž hlasy voličů těch kandidátů, kteří pro druhé kolo vyjádřili podporu Jiřímu Drahošovi. Prezidenta chce podpořit 14,5 procenta Fischerových voličů, 12 procent těch Hilšerových a 10 procent voličů Michala Horáčka. Od Topolánka může k Zemanovi přejít až 18,5 procenta voličů. Jejich doporučení koho volit, přitom považuje za důležité jen necelá třetina voličů. 

Účast ve druhém kole by mohla být vyšší než v prvním. Volit se určitě chytá 62,5 procenta voličů, dalších 13,1 procenta účast zvažuje. Naopak 17 procent oprávněných voličů už ví, že k volbám nepůjde. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Průzkum probíhal mezi 16. a 18. lednem 2018. Zúčastnilo se ho 1522 respondentů starších osmnácti let. Deset procent z nich ale odmítli říci, koho podpoří, nebo se ještě nerozhodli. 

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

 

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud