Další kariéru zatím neřeším, tvrdí Ovčáček. Mohl by z něj být opět novinář, ale i diplomat

Jaké budou výsledky druhého kola voleb, zatím není vůbec jisté. Pokud by Miloš Zeman svůj mandát obhájil, je pravděpodobné, že osazenstvo hradní kanceláře by se příliš nezměnilo. Větší vítr by ale zřejmě přineslo prezidentství Jiřího Drahoše, který by se obklopil lidmi ze svého týmu. Jeho výhra by tak přinesla značný obrat v kariéře pro velké množství spolupracovníků Miloše Zemana. Co by například dělal Jiří Ovčáček? Dle životních osudů ostatních prezidentských mluvčí by ho mohla čekat kariéra v médiích a PR, ale i v diplomacii.

„Vůbec takovou záležitost neřeším. Vždy se nechávám překvapit životem. A hlavně, nyní se plně soustředím na druhé kolo volby prezidenta,“ odpověděl Ovčáček INFO.CZ na dotaz, zda už přemýšlí, co by mohl dělat, pokud stávající prezident neuspěje.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Přestože sám ještě možný scénář nového zaměstnání nijak nezvažuje, je možné, že by se mohl vrátit zpět k novinářskému povolání. Svou kariéru začal v Haló novinách a zkušenosti sbíral také v deníku Právo. Mohl by také následovat stop svého bývalého kolegy Jindřicha Forejta, který se po odchodu z hradní kanceláře uchytil na čas v příloze časopisu Týden. Ten vydává nakladatelství Empresa, jejímž ředitelem je omnipotentní moderátor Jaromír Soukup.

Prezidentští mluvčí se po ukončení kariéry na Hradě ubírali mnoha směry, přestože média a PR v jejich dalších zaměstnáních převažují. Výjimku může tvořit ale například mluvčí Václava Havla Michal Žantovský. Protože se sám aktivně zapojoval do politiky a byl zakladatelem Občanského fóra, po opuštění Hradu působil také jako velvyslanec ve Spojených státech, Izraeli a Velké Británii.

Znáte dobře Jiřího Ovčáčka? Jeho životopis najdete zde>>>

Havlův další mluvčí Ladislav Špaček je také nadále veřejně známý. Věnuje se své zálibě v etiketě, pořádá přednášky a vydává knihy o pravidlech slušného chování. Václav Klaus za dvě volební období vystřídal několik mluvčích. Bývalý novinář Tomáš Klvaňa, který za Klause mluvil v počátcích jeho mandátu, přednáší o médiích na New York University v Praze.

Miloš Zeman: vyznavač politického středu, socialista i plebejský radikál

Petr Hájek, který za své působení ve funkci získal od novinářů anticenu Němá barikáda pro nejméně oblíbeného mluvčího, vede bývalý sesterský web Parlamentních listů Protiproud. Radim Ochvat, který před Klausem mluvil ještě za premiéra Mirka Topolánka, se pohybuje v PR a je ředitelem komunikace skupiny PPF.

Miloš Zeman nezačínal svoji éru na Hradě s Jiřím Ovčáčkem. Jeho první mluvčí Hana Burianová byla aktivní členkou Zemanovců a do doby svého angažmá v politice také poměrně aktivní bloggerkou. Za Zemana mluvila necelý rok. Odešla údajně na svoji žádost a v prosinci 2013 ji nahradil Jiří Ovčáček. Burianová se pak přesunula na ministerstvo školství.

SDÍLET
sinfin.digital