Drahoše mohou ohrozit poradci Kolář a Kovanda. Mají příliš ostré názory

HalfPageAd-1

Ondřej Fér

23. 01. 2018 • 21:34

Na první pohled není Jiří Drahoš tak problematickou volbou jako Miloš Zeman. Na první dobrou za ním nestojí rizikové osoby s nejasnými a nekontrolovatelnými soukromými a byznysovými vazbami, o těch zpravodajských nemluvě. Přesto by se Jiří Drahoš na Pražském hradě mohl stát komplikací. 

Mobile-rectangle-3

Jiří Drahoš už dostatečně ukázal, že pokud se v jeho okolí objeví osobnost, která z jakéhokoliv důvodu může ohrozit jeho kampaň, dokáže zakročit. Takto z Drahošova nejbližšího kruhu zmizela mluvčí Lenka Pastorčkáková. Stejně byl upozaděn manažer Jakub Kleindienst. Jinak řečeno, obavy, že by Jiří Drahoš jen přihlížel stejně, jako to dělá Miloš Zeman, nejsou na místě.

Přesto je na místě zmínit několik potenciálních rizik spojených s volbou Jiřího Drahoše na Pražský hrad.

 První riziko se jmenuje Petr Kolář, který v Drahošově týmu figuruje jako poradce pro zahraniční a mezinárodní politiku a bezpečnostní politiku. Kolář, někdejší velvyslanec v Moskvě, sám uvažoval o kandidatuře, nakonec ji ale vzdal a místo toho přijal místo v týmu Jiřího Drahoše.

Pro nerozhodné voliče, kteří váhají mezi Zemanem a Drahošem, by právě Kolář mohl být silně polarizující osobností. Dokonce by svým způsobem mohl Drahošovi voliče odhánět. Kolářova stanoviska jsou totiž tvrdě protiruská, navíc je Kolář úzce spjat s think-tankem Evropské hodnoty. To jsou dva faktory, které na určitou část nerozhodnutého elektorátu působí jako muleta na býka.

Kolář je vskutku polarizující osobností, takže nepřekvapí, že se dlouhodobě vymezuje vůči současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. Nic proti takovému postoji, je legitimní. Pro kandidáta Drahoše, který staví na své schopnosti spojovat společnost, se ale jestřáb Kolářova typu může v určité konstelaci stát přítěží. 

Stejnou pozici jako exdiplomat Petr Kolář má v Drahošově týmu také ekonomický expert Lukáš Kovanda. Jde o muže, jehož ekonomické názory způsobují u mnoha levicově naladěných elit podobné příznaky, jako má slavný Tourettův syndrom.

Třeba vlivná levicová ekonomka Ilona Švihlíková nejednou upozornila na Kovandovo vyjádření, podle kterého se  „po více než stu let neblaze ukazuje, že systém sociálních dávek vede k enormnímu zadlužení států a zásadně přispívá i k hloupnutí jejich populace“.

Švihlíková vyvozuje, že Drahoš by mohl být prezidentem, který nebude hájit zájmy sociálně slabých a bezbranných lidí. Ponechme stranou, co pro tyto lidi dělá Miloš Zeman - přesně vzato nic, jakkoliv právě na ně svou rétorikou míří. Role prezidenta republiky při určování ekonomického směřování státu je mizivá. Předpokládat, že by v případě vítězství Jiřího Drahoše dokázal jeho poradce Lukáš Kovanda dokázal nějak ovlivnit vládní ekonomickou agendu, je samozřejmě naivní.

Trable, které mohou Kolář a Kovanda u části voličů Drahošovi způsobit, ale poukazují na jinou věc. Tou je politická nezkušenost Jiřího Drahoše, vyjádřená například právě tím, že má mimořádně široký tým poradců - je jich celkem třináct.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Politická nezkušenost Jiřího Drahoše může být pro budoucnost České republiky problematická. Jako prezident totiž bude stát tváří v tvář Andreji Babišovi, který má jednoznačnou tendenci stát se hegemonem politické scény. Politicky nezkušený akademik Jiří Drahoš možná Babišovi uvolní až příliš mnoho prostoru. A jak jsme se od roku 2013 mohli nejednou přesvědčit, co Babiš schvátí, to už nevrátí.

Na druhou stranu: Zůstává otevřenou otázkou, jestli není lepší jediný hegemon než nepsané spojenectví dvou - Andreje Babiše a Miloše Zemana.

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1