Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Duel na Primě: První debata patřila Zemanovi. Drahoš působil nervózně a nejistě. Komentář Michala Půra

Duel na Primě: První debata patřila Zemanovi. Drahoš působil nervózně a nejistě. Komentář Michala Půra

Pokud chce Jiří Drahoš porazit v nadcházejících volbách prezidenta Miloše Zemana, čeká jej po prvním televizním duelu na televizi Prima nepochybně hodně práce. Vzájemné střetnutí odhalilo Drahošovu zjevnou nervozitu a nerozhodnost. Bývalý šéf Akademie věd působil chvílemi nepřipraveně, kdy nevyužil několika možností na Zemana zaútočit.

Televize Prima zvolila témata, která jsou ve volební kampani blízká především Zemanovi – protikuřácký zákon, migrace či držení zbraní. Moderátor Karel Voříšek se úzkostlivě snažil, aby nemusel pokládat hostům dotazy, které by snad mohly být považovány za kontroverzní. Debata navíc byla často přerušována vstupy moderátora, na pořádné odpovědi obou soupeřů tak nezbyl prostor.

Drahoš se několikrát nechal Zemanem zatlačit do kouta, přestože ani současný prezident nepůsobil „zrovna svěže“. V úvodu debaty navíc Drahoš dostal prostor k položení první otázky. „Řekl jste, že vaším nejhorším zážitkem (v prezidentské funkci) byl výsledek sociální demokracie ve volbách. Nějaký zásadnější horší zážitek… jste neměl?“ uvedl i k údivu samotného Zemana, který nepochybně čekal dotaz více na tělo. Drahošovým štěstím může být, že prezident neodolal šanci na ponížení svého soupeře, která by mohla některé nerozhodnuté voliče odradit.

Zeman Drahošovi totiž vytknul, že se nedrží tématu, kterým v onu chvíli byl protikuřácký zákon. „Člověk, který nedokáže dodržet ani tak elementární pravidla, je nebezpečný sobě i svému okolí,“ uvedl a doplnil sexistickou narážku na členku ukrajinské skupiny Femen, která jej překvapila během 1. kola voleb. Bývalý šéf Akademie věd nicméně šanci, kterou mu Zeman nevědomky dal, prováhal.

Ještě lepší šanci prezident svému soupeři nabídl při debatě o zbraních, kdy se postavil za to, aby mezi lidmi bylo více zbraní. Podle něj je třeba právo na zbraň ukotvit v ústavě, podobně jako ve Spojených státech. Drahošovi se nabídla možnost jednoduchého argumentu, že právě v USA zemře každý rok mnohem víc lidí střelnou zbraní než kdekoliv na světě. Zemanův vyzyvatel toho ovšem nevyužil.

Drahoš rovněž ani jednou nevyužil příležitosti, aby Zemanovi vytknul výběr spolupracovníků. Místo toho argumentoval Zemanovými citáty z minulosti, které ovšem prezident zahrál poměrně zdatně do autu. Několikrát se Drahoš pokusil Zemanovi vytknout, že mluví o věcech, které z pozice prezidenta nemůže ovlivnit. Ovšem pokaždé taková výtka vyzněla do ztracena.

Ani Zeman ovšem neměl nejlepší den. Působil unaveně, což bylo patrné zejména na závěr, když se postavil. Několikrát se přeřeknul a dával na odiv dominanci nad svým soupeřem. Jeho podporovatelé se navíc chovali vulgárně a uráželi nejen Drahoše, ale i jeho manželku. To ovšem nemusí stačit. Se Zemanem se diskutuje sice velmi těžko, ale jeho vyzyvatel musí v závěrečné debatě podat mnohem lepší výkon. Jeho výhodou je, že horší už to být nemůže.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

 

 

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek