Volby 2018: Finiš kampaně před pěti lety: Ostré televizní debaty, lži i téma Benešových dekretů | info.cz

Články odjinud

Finiš kampaně před pěti lety: Ostré televizní debaty, lži i téma Benešových dekretů

Do druhého kola prezidentských voleb, které rozhodne o příštím českém prezidentovi, zbývá přesně týden. Před duem Miloš Zeman a Jiří Drahoš jsou televizní debaty a poslední výjezdy za voliči. Právě televizní debaty v poslední prezidentské volbě před pěti lety výrazně zasáhly do rozložení sil. Zeman se v nich střetl s Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Horkým tématem bylo zrušení Benešových dekretů. V kampani se ale objevilo také lživé tvrzení o propojení Schwarzenbergovy manželky s nacisty. Co dalšího se v ostrém finiši předvolebního souboje před pěti lety událo?

Televizní duely

V roce 2013 se Miloš Zeman debatám nebránil. Naopak se v nich naplno projevovalo jeho nadání schopného rétora. S Karlem Schwarzenbergem se v televizi potkal v období mezi první a druhým kolem celkem čtyřikrát, konkrétně v České televizi, na Nově a Primě. Nejdůležitější setkání představovala debata 24. ledna na ČT, kterou sledovalo více jak 1,6 milionu diváků. Tradičně ji moderoval Václav Moravec.

Hlavní téma: Benešovy dekrety

Téma Benešových dekretů se zařadilo mezi jeden z nejdůležitějších bodů, které před pěti lety rozhodovaly o sympatiích vůči prezidentským kandidátům. Pro Zemana to byl silný argument proti Schwarzenbergovi. Snažil se mu podsouvat údajnou náklonost k sudetským Němcům. A nevyhýbal se ani nepravdidvým tvrzením.

Ke kauze přispělo i vyjádření samotného Schwarzenberga, který o Benešových dekretech řekl, že již neplatí, a to od přijetí české ústavy a Listiny základních práv a svobod v roce 1993. Později se snažil vysvětlit, že tím myslel jen to, že už jsou překonány. Zbraní do ruky Zemana byla i jeho věta: "To, co jsme v roce 1945 spáchali, by dnes bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv. Asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta Beneše ocitla v Haagu." Téma Benešových dekretů se pak v diskusích opakovalo dokola.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Schwarzenbergova manželka a lži o jejích vztazích s nacisty

Miloš Zeman zaútočil během kampaně také na manželku svého protikandidáta. Uvedl, že na jejím hradě visí obraz s nacistickou tématikou. Zemanův tým uvedl, že na rodovém sídle manželky Therese je k vidění obraz s hákovými kříži a hajlujícími postavami. „Cíleně zamlčel, že i jeho rodiče měli kolem sebe samé nacisty a že dokonce v rodovém sídle, kde pobývá jeho manželka Therese, dosud visí obrazy s hákovými kříži a hajlujícími lidmi,“ psal tehdy.

Odvolával se přitom na článek publicisty Adama B. Bartoše. Tomu Nejvyšší soud jen před pár dny potvrdil roční podmínku za to, že nechal u hrobu zavražděné Anežky Hrůzové antisemitský text, kterým chtěl vyvolat vůči Židům nenávist.

I před pěti lety se jednalo o lživé tvrzení. Rakouský hrad Hardegg, na který Zeman odkazoval, už rodině Schwarzenbergovy manželky zhruba 300 let nepatří.

Lživý leták

Zřejmě nejviditelnější akcí byl ale lživý inzerát proti Schwarzenbergovi zadaný exdůstojníkem StB Vladimírem Zavadilem, který opět připomínal údajné spojení Schwarzenberga se sudetskými Němci a obvinění ze snahy o navracení majetku potomkům válečných zločinců. Obsahoval například lživý argument, že politika podporuje zástupce sudetských Němců Bernd Posselt. Inzerát vyšel první den druhého kola v deníku Blesk. Obrázek přeškrtnuté hlavy kandidáta doprovázel titulek „Nevolte Karla Schwarzenberga“.

Reklama odporovala pravidlům a ohrožovala samotné volby. Senátorka a Schwarzenbergova podporovatelka Eliška Wagnerová tehdy tvrdila, že situace může vést až ke zneplatnění výsledků voleb. Sám Zeman se od inzerátu distancoval.

Právník Zavadil dostal později za inzerát v kárném řízení pokutu 850 tisíc korun od České advokátní komory. Reklamu označila za neetickou. Na závažnost skutku ukazovala už to, že komora udělila maximální možnou pokutu.

„Inzerát, který si obviněný advokát zadal před druhým kolem prezidentských voleb, jsme shledali neetickým jak v advokátním, tak i ve celospolečenském kontextu," řekla tehdy mluvčí ČAK Iva Chaloupková pro iDnes.cz.

Výsledky druhého kola

Miloš Zeman pak v první přímé volbě prezidenta zvítězil. Získal zhruba 55 procent hlasů, tedy podporu přibližně 2 700 000 voličů. Zvítězil napříč republikou s výjimkou velkých měst - Prahy, Brna, Plzně – a Liberecka nebo Českobudějovicka. 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Od Hušákova pomníku mezi nejlepší haly světa. O2 Arena slaví 15 let a čeká ji revoluce

Původně to byla jedna z nejproblematičtějších staveb v Česku. Když se jí tehdejší šéf Sazky Aleš Hušák rozhodl postavit, experti náklady odhadovali na 2,5 miliardy korun, ale konečná částka se nakonec vyšplhala na 17 miliard. Současná O2 Arena (dříve Sazka Arena) do značné míry zkomplikovala financování českého sportu, Hušáka nakonec stála místo, ohrozila existenci samotné Sazky, ale zároveň nelze upřít, že vznikla jedna z nejlepších multifunkčních hal na světě (v roce 2004 byla prohlášena za Stavbu roku). A to navíc v rekordním čase. Po 15 letech jí ovšem čekají revoluční změny, které mají dokončit to, co už Hušák kdysi nestihl.

Šéf O2 Areny Robert Schaffer, který řídí i společnost Bestsport, která halu provozuje, novinářům na krátkém setkání k jubileu sportovní haly oznámil, že během dvou měsíců bude zkolaudována menší hala O2 Universum, jejíž kapacita je 10 000 míst. Sloužit bude především k pořádání kongresů. Jde o halu, která je „nalepená“ přímo na samotnou O2 Arenu a její výstavbu plánoval už Hušák. Tehdy pro ni ovšem neměli využití, ani finanční prostředky. Její stavba se tak v roce 2003 zastavila. Nyní si v podstatě prošla dostavbou za 1,3 miliardy korun a jednou z prvních skutečně velkých akcí, které bude hostit, bude světový kongres anesteziologů, při kterém se do Prahy sjede 8 000 odborníků na aneztesii. „Celá akce se po dlouhé době vrací do Evropy,“ říká Schaffer a upozorňuje, že se akce koná jen jednou za čtyři roky a na starém kontinentu už nebyla pěknou řádku let.

O2 Universum mělo být původně tréninkovým centem, ale sport už dnes velké haly neuživí. Proto je nová hala upravena především pro kongresy, což ovšem neznamená, že se v ní nedají pořádat koncerty. Celkem čtyři podlaží je možné upravit na 14 až 21 sálů, přičemž do toho největšího se vejde až 4 500 lidí. „Rentabilita je v pořádání kongresů. Náš cíl je uspořádat 250 akcí ročně pro zhruba 1,5 milionu návštěvníků,“ dodává Schaffer. V současnosti O2 Arena hostí zhruba 100 akcí ročně pro zhruba jeden milion návštěvníků, její kapacita je oproti O2 Universum zhruba dvojnásobná.

Link

K uskutečnění plánu Bestsportu by měla přispět i výstavba přilehlého hotelu, která by měla začít už letos. Hotel by měl být v provozu od roku 2021. Bude mít zhruba 300 pokojů, čtyři hvězdy a bude mít 270 míst v hotelové restauraci a sedm konferenčních místností. Právě hotel by měl do Prahy přivést další prestižní akce a zajímavou klientelu. Schaffer upozorňuje, že dvě třetiny příjmů O2 Areny dnes tvoří pronájem takzvaných skyboxů (celkem jich je 66) a klubových sedadel. Zatímco Hušák měl problém skyboxy pronajmout, Bestsport je všechny vyprodal a nyní je na jejich obsazení vytvořena čekací listina.

Určitý zlom v historii O2 Arény přineslo pořádání tenisového Laver Cupu, který do Prahy přivedl nejlepší tenisty světa. „Velmi to pomohlo vnímání arény ve světě,“ říká Schaffer s tím, že pražská hala se aktuálně dostala i do výběru deseti nejlepších arén světa podle prestižního magazínu Pollstar. Pořádání Laver Cupu například do Prahy přivedlo i další prestižní akci – bojové UFC. Schaffer upozorňuje, že vedení O2 Areny usilovalo o tuto akci několik let, a právě Laver Cup sehrál důležitou roli. „Říkali nám, že viděli Laver Cup a rozhodli se proto jít do Prahy,“ dodává.

Tenisový turnaj mezi Evropou a zbytkem světa byl nejúspěšnější akcí i z mnoha jiných pohledů. Praze přinesl 21 000 přenocování navíc, veřejný rozpočtům přidal 105 milionů korun a vůbec poprvé se podařilo prodat značný objem lístků do ciziny. Zahraniční diváci tvořili 30 procent z celkové návštěvnosti. Loňský rok byl pro O2 Arenu úspěšný ovšem i z jiných důvodů. Koncert americké kapely Metallica pomohl prolomit návštěvnický rekord (20 174 diváků), který od roku 2017 držela česká kapela Kabát (20 083 diváků). O2 Aréna pořádala i prestižní parkurové klání Prague Playoffs, kdy se o chod celé a velmi úspěšné akce staralo rekordních 1 705 lidí.

-1