Články odjinud

Finiš kampaně před pěti lety: Ostré televizní debaty, lži i téma Benešových dekretů

Finiš kampaně před pěti lety: Ostré televizní debaty, lži i téma Benešových dekretů

Do druhého kola prezidentských voleb, které rozhodne o příštím českém prezidentovi, zbývá přesně týden. Před duem Miloš Zeman a Jiří Drahoš jsou televizní debaty a poslední výjezdy za voliči. Právě televizní debaty v poslední prezidentské volbě před pěti lety výrazně zasáhly do rozložení sil. Zeman se v nich střetl s Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Horkým tématem bylo zrušení Benešových dekretů. V kampani se ale objevilo také lživé tvrzení o propojení Schwarzenbergovy manželky s nacisty. Co dalšího se v ostrém finiši předvolebního souboje před pěti lety událo?

Televizní duely

V roce 2013 se Miloš Zeman debatám nebránil. Naopak se v nich naplno projevovalo jeho nadání schopného rétora. S Karlem Schwarzenbergem se v televizi potkal v období mezi první a druhým kolem celkem čtyřikrát, konkrétně v České televizi, na Nově a Primě. Nejdůležitější setkání představovala debata 24. ledna na ČT, kterou sledovalo více jak 1,6 milionu diváků. Tradičně ji moderoval Václav Moravec.

Hlavní téma: Benešovy dekrety

Téma Benešových dekretů se zařadilo mezi jeden z nejdůležitějších bodů, které před pěti lety rozhodovaly o sympatiích vůči prezidentským kandidátům. Pro Zemana to byl silný argument proti Schwarzenbergovi. Snažil se mu podsouvat údajnou náklonost k sudetským Němcům. A nevyhýbal se ani nepravdidvým tvrzením.

Ke kauze přispělo i vyjádření samotného Schwarzenberga, který o Benešových dekretech řekl, že již neplatí, a to od přijetí české ústavy a Listiny základních práv a svobod v roce 1993. Později se snažil vysvětlit, že tím myslel jen to, že už jsou překonány. Zbraní do ruky Zemana byla i jeho věta: "To, co jsme v roce 1945 spáchali, by dnes bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv. Asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta Beneše ocitla v Haagu." Téma Benešových dekretů se pak v diskusích opakovalo dokola.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Schwarzenbergova manželka a lži o jejích vztazích s nacisty

Miloš Zeman zaútočil během kampaně také na manželku svého protikandidáta. Uvedl, že na jejím hradě visí obraz s nacistickou tématikou. Zemanův tým uvedl, že na rodovém sídle manželky Therese je k vidění obraz s hákovými kříži a hajlujícími postavami. „Cíleně zamlčel, že i jeho rodiče měli kolem sebe samé nacisty a že dokonce v rodovém sídle, kde pobývá jeho manželka Therese, dosud visí obrazy s hákovými kříži a hajlujícími lidmi,“ psal tehdy.

Odvolával se přitom na článek publicisty Adama B. Bartoše. Tomu Nejvyšší soud jen před pár dny potvrdil roční podmínku za to, že nechal u hrobu zavražděné Anežky Hrůzové antisemitský text, kterým chtěl vyvolat vůči Židům nenávist.

I před pěti lety se jednalo o lživé tvrzení. Rakouský hrad Hardegg, na který Zeman odkazoval, už rodině Schwarzenbergovy manželky zhruba 300 let nepatří.

Lživý leták

Zřejmě nejviditelnější akcí byl ale lživý inzerát proti Schwarzenbergovi zadaný exdůstojníkem StB Vladimírem Zavadilem, který opět připomínal údajné spojení Schwarzenberga se sudetskými Němci a obvinění ze snahy o navracení majetku potomkům válečných zločinců. Obsahoval například lživý argument, že politika podporuje zástupce sudetských Němců Bernd Posselt. Inzerát vyšel první den druhého kola v deníku Blesk. Obrázek přeškrtnuté hlavy kandidáta doprovázel titulek „Nevolte Karla Schwarzenberga“.

Reklama odporovala pravidlům a ohrožovala samotné volby. Senátorka a Schwarzenbergova podporovatelka Eliška Wagnerová tehdy tvrdila, že situace může vést až ke zneplatnění výsledků voleb. Sám Zeman se od inzerátu distancoval.

Právník Zavadil dostal později za inzerát v kárném řízení pokutu 850 tisíc korun od České advokátní komory. Reklamu označila za neetickou. Na závažnost skutku ukazovala už to, že komora udělila maximální možnou pokutu.

„Inzerát, který si obviněný advokát zadal před druhým kolem prezidentských voleb, jsme shledali neetickým jak v advokátním, tak i ve celospolečenském kontextu," řekla tehdy mluvčí ČAK Iva Chaloupková pro iDnes.cz.

Výsledky druhého kola

Miloš Zeman pak v první přímé volbě prezidenta zvítězil. Získal zhruba 55 procent hlasů, tedy podporu přibližně 2 700 000 voličů. Zvítězil napříč republikou s výjimkou velkých měst - Prahy, Brna, Plzně – a Liberecka nebo Českobudějovicka. 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Opěvovaný ruský protiletadlový systém Pancir neobstál, Izraelci jej ničili jako na střelnici

Především ruská a Kremlu nakloněná média o tomto protiletadlovém systému píší jen v superlativech. Jako o stěží lokalizovatelné, takže téměř nezničitelné zbrani. Jmenuje se Pancir a jeho verze S1 měla v Sýrii zajistit klid nejen syrské armádě, ale i ruským a íránským vojákům, kteří spřátelený režim Bašára Asada podporují. Včerejší izraelský nálet ukázal, že až tak zázračný tento systém není. Židovský stát jen včera zničil těchto kompletů jistě několik.

Pro představu: tento mimořádně mobilní systém se vejde na jedno nákladní auto. Jeho verze S1 (NATO jej označuje jako SA-22) sestává z až dvanácti raket země-vzduch, které doplňují protiletadlové kanóny. „Sama o sobě ta zbraň až tak výjimečná není,“ konstatuje pro INFO.CZ Dušan Rovenský ze specializovaného časopisu ATM. „Na blízkovýchodní poměry jde ale o poměrně výkonnou, sofistikovanou zbraň. Pro jeho nasazení navíc není nutná složitá logistika,“ dodává.

Link

Syrská armáda Pancir dobře zná. Několik desítek jich totiž Damašek získal už před začátkem občanské války v roce 2011. Podle listu Jane´s Defence Weekly obchod s Moskvou proběhl v roce 2007, Kreml ale jakékoli dodávky do Sýrie popřel. Podle zdrojů z ruského ministerstva obrany jich tehdy Damašek obdržel čtyřicet. Další komplety S1 pak na Blízký východ doputovaly se vstupem Kremlu do syrské občanské války. Systémy – ať už ty patřící syrské, nebo ruské armádě – poté hlídaly i vojenská letiště a podle otevřených zdrojů dokázaly několik vystřelených raket zničit.

5138362:article:false:false:true

Nicméně, loni v dubnu, kdy USA, Francie a Británie v odvetě za chemický útok proti civilistům poslaly na Sýrii zhruba stovku raket, nebyly Panciry úspěšné ani v jediném případě. Tedy, alespoň podle západních zdrojů. Ty ruské totiž tvrdí, že pětadvacet systémů S1 prý v Sýrii zničilo třetinu spojeneckých střel.

Link

Proč tedy Izrael původem ruské komplety včera likvidoval? Podobně jako v případě jiných sofistikovaných a původem ruských zbraní se obává, že skončí v nepovolaných rukou. Třeba u Hizballáhu. Tato radikální milice libanonských šíitů už se záměrem zničit stát Izrael vznikla. Šíitské hnutí je také geneticky oddaným spojencem Íránu, který jej nejen stvořil, ale také vyzbrojuje. A který má Panciry rovněž k dispozici. Až do počátku syrské občanské války by si ale ani Teherán, ani damašská vláda Bašára Asada nedovolily tento systém Hizballáhu předat. Což dnes už zřejmě neplatí.

Izraelští vojáci podnikli během války – tedy od roku 2011 – na syrské cíle řádově stovky úderů. Jen minimum z nich veřejně přiznali, ten včerejší ano. Nejčastěji napadali právě místa, kde syrská armáda – nebo Íránci – skladovali vyspělé zbraně, které mohl, či přímo měl dostat Hizballáh. Ničili dokonce i konvoje nákladních aut, které putovaly ze Sýrie do Libanonu, tedy od damašské armády k Hizballáhu. Některé Panciry tak Izraelci prokazatelně zničili v předchozích letech. Dokud bude Rusko své sofistikované systémy dodávat mimořádně kontroverzním zemím, nebo je na Blízký východ dokonce samo doveze, Izrael s útoky velmi pravděpodobně nepřestane.

Link

Link

Link

39779