Volby 2018: Finiš kampaně před pěti lety: Ostré televizní debaty, lži i téma Benešových dekretů | info.cz

Články odjinud

Finiš kampaně před pěti lety: Ostré televizní debaty, lži i téma Benešových dekretů

Do druhého kola prezidentských voleb, které rozhodne o příštím českém prezidentovi, zbývá přesně týden. Před duem Miloš Zeman a Jiří Drahoš jsou televizní debaty a poslední výjezdy za voliči. Právě televizní debaty v poslední prezidentské volbě před pěti lety výrazně zasáhly do rozložení sil. Zeman se v nich střetl s Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Horkým tématem bylo zrušení Benešových dekretů. V kampani se ale objevilo také lživé tvrzení o propojení Schwarzenbergovy manželky s nacisty. Co dalšího se v ostrém finiši předvolebního souboje před pěti lety událo?

Televizní duely

V roce 2013 se Miloš Zeman debatám nebránil. Naopak se v nich naplno projevovalo jeho nadání schopného rétora. S Karlem Schwarzenbergem se v televizi potkal v období mezi první a druhým kolem celkem čtyřikrát, konkrétně v České televizi, na Nově a Primě. Nejdůležitější setkání představovala debata 24. ledna na ČT, kterou sledovalo více jak 1,6 milionu diváků. Tradičně ji moderoval Václav Moravec.

Hlavní téma: Benešovy dekrety

Téma Benešových dekretů se zařadilo mezi jeden z nejdůležitějších bodů, které před pěti lety rozhodovaly o sympatiích vůči prezidentským kandidátům. Pro Zemana to byl silný argument proti Schwarzenbergovi. Snažil se mu podsouvat údajnou náklonost k sudetským Němcům. A nevyhýbal se ani nepravdidvým tvrzením.

Ke kauze přispělo i vyjádření samotného Schwarzenberga, který o Benešových dekretech řekl, že již neplatí, a to od přijetí české ústavy a Listiny základních práv a svobod v roce 1993. Později se snažil vysvětlit, že tím myslel jen to, že už jsou překonány. Zbraní do ruky Zemana byla i jeho věta: "To, co jsme v roce 1945 spáchali, by dnes bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv. Asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta Beneše ocitla v Haagu." Téma Benešových dekretů se pak v diskusích opakovalo dokola.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Schwarzenbergova manželka a lži o jejích vztazích s nacisty

Miloš Zeman zaútočil během kampaně také na manželku svého protikandidáta. Uvedl, že na jejím hradě visí obraz s nacistickou tématikou. Zemanův tým uvedl, že na rodovém sídle manželky Therese je k vidění obraz s hákovými kříži a hajlujícími postavami. „Cíleně zamlčel, že i jeho rodiče měli kolem sebe samé nacisty a že dokonce v rodovém sídle, kde pobývá jeho manželka Therese, dosud visí obrazy s hákovými kříži a hajlujícími lidmi,“ psal tehdy.

Odvolával se přitom na článek publicisty Adama B. Bartoše. Tomu Nejvyšší soud jen před pár dny potvrdil roční podmínku za to, že nechal u hrobu zavražděné Anežky Hrůzové antisemitský text, kterým chtěl vyvolat vůči Židům nenávist.

I před pěti lety se jednalo o lživé tvrzení. Rakouský hrad Hardegg, na který Zeman odkazoval, už rodině Schwarzenbergovy manželky zhruba 300 let nepatří.

Lživý leták

Zřejmě nejviditelnější akcí byl ale lživý inzerát proti Schwarzenbergovi zadaný exdůstojníkem StB Vladimírem Zavadilem, který opět připomínal údajné spojení Schwarzenberga se sudetskými Němci a obvinění ze snahy o navracení majetku potomkům válečných zločinců. Obsahoval například lživý argument, že politika podporuje zástupce sudetských Němců Bernd Posselt. Inzerát vyšel první den druhého kola v deníku Blesk. Obrázek přeškrtnuté hlavy kandidáta doprovázel titulek „Nevolte Karla Schwarzenberga“.

Reklama odporovala pravidlům a ohrožovala samotné volby. Senátorka a Schwarzenbergova podporovatelka Eliška Wagnerová tehdy tvrdila, že situace může vést až ke zneplatnění výsledků voleb. Sám Zeman se od inzerátu distancoval.

Právník Zavadil dostal později za inzerát v kárném řízení pokutu 850 tisíc korun od České advokátní komory. Reklamu označila za neetickou. Na závažnost skutku ukazovala už to, že komora udělila maximální možnou pokutu.

„Inzerát, který si obviněný advokát zadal před druhým kolem prezidentských voleb, jsme shledali neetickým jak v advokátním, tak i ve celospolečenském kontextu," řekla tehdy mluvčí ČAK Iva Chaloupková pro iDnes.cz.

Výsledky druhého kola

Miloš Zeman pak v první přímé volbě prezidenta zvítězil. Získal zhruba 55 procent hlasů, tedy podporu přibližně 2 700 000 voličů. Zvítězil napříč republikou s výjimkou velkých měst - Prahy, Brna, Plzně – a Liberecka nebo Českobudějovicka. 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud