Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Horáček s Drahošem se Topolánka neobávají. Naznačují, že ho táhne dolů minulost

Bývalý premiér Mirek Topolánek sehnal podporu pro svoji kandidaturu na prezidenta. Okamžitě se vyrojily spekulace, jakým způsobem nový kandidát ovlivní rozhodování voličů a jak zasáhne do předvolebního vývoje. Nejvážnější konkurenti však z nového rivala zatím strach nemají.

Prospěje Topolánek Miloši Zemanovi, nebo jeho oponentům? Politologové oslovení INFO.CZ se shodují, že Topolánkova kandidatura je rizikem především pro Michala HoráčkaJiřím Drahošem, vyjma současného prezidenta dva dosavadní největší favority na postup do druhého kola.

Ani jeden se ale nového soupeře zatím neobává. „Silný člověk se postaví každému soupeři s respektem a klidem. A tak se má chovat jako kandidát i jako prezident. Být spíš majákem než hysterickou sirénou,“ odpověděl na dotaz INFO.CZ Horáček.

Topolánek jako Zeman s Klausem

„Kdybych se bál kteréhokoli kandidáta, bylo by pošetilé se o křeslo prezidenta ucházet,“ vyjádřil se k rostoucí konkurenci Drahoš.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Ten je ve svých vyjádřeních obvykle opatrný. Už včera ale na Topolánkovo oznámení reagoval na Twitteru, ve kterém srovnával Topolánka nejen se Zemanem, ale i s jiným bývalým prezidentem a premiérem – Václavem Klausem.

„Mirek Topolánek, ostatně stejně jako Miloš Zeman, je bývalý premiér, exponent politické strany. Těžko se může úplně odpoutat od této minulosti. Já chci být prezident nadstranický,“ sdělil INFO.CZ v pondělí s tím, že by chtěl prezidentské autority využít k překonávání sporů mezi jednotlivými subjekty. „Věřím, že čeští občané si další polarizaci také nepřejí a že to dají najevo ve volbách,“ dodal.

Právě na předchozí Topolánkovo politické angažmá se odvolávají sympatizanti i odpůrci. První vyzdvihují například jeho působení během českého předsednictví Radě Evropské unie a fakt, že se jedná o výrazného a jasně čitelného politika, který může oslovit pravicové voliče. Odpůrci naopak kritizují jeho éru jako dobu korupce a propojení polostátního byznysu a politiky.

Topolánek má právo kandidovat, konstatoval Ovčáček

„Mirek Topolánek se může opřít o své lecjaké politické zkušenosti. Já oproti němu nabízím naprostou transparentnost a nezávislost,“ tvrdí Horáček.

Současný prezident Miloš Zeman v pondělí zaregistroval svoji kandidaturu na ministerstvu vnitra. Jeho spolupracovníci sesbírali 113 tisíc podpisů. K protikandidátům se vyjadřovat nechtěl. Sdílnější nebyl ani jeho mluvčí Jiří Ovčáček, u něhož INFO.CZ zjišťovalo reakci na Topolánkovo oznámení. „Každý, kdo splňuje dané podmínky, má plné právo kandidovat,“ odepsal stručně na dotaz.

Zeman ale minulý týden komentoval Topolánkovy výroky ohledně povolební situace v pořadu Týden s prezidentem. Vzkázal mu, aby se dál věnoval kariéře v energetickém byznysu a „do politiky se nepletl.“

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek