Volby 2018: Zasáhne přítomnost Kateřiny Zemanové do voleb? | info.cz

Články odjinud

Jak může „Kate" Zemanová pomoct svému otci? Podle expertů nijak, Hrad zaspal

Pokud se neobjeví skandální zpráva typu „Kate chodí s Dominikem Ferim,” nemá hradní tým přílet dcery Miloše Zemana do Prahy v předvolební kampani jak využít. Shodla se na tom většina komunikačních expertů, které web INFO.CZ oslovil. Hrad podle nich s nasazením Kateřiny Zemanové do kampaně nepochopitelně zaspal.

Kateřina Zemanová může něco změnit jen těžko. Může dát rozhovor, „zlidštit" svého otce pro nerozhodné voliče, kteří by na to mohli slyšet, třeba část prvovoličů. Na tom se shoduje většina expertů na politický marketing a komunikaci, které web INFO.CZ oslovil. Dcera prezidenta republiky přiletěla z Londýna, kde žije a studuje, do Prahy, aby v poslední fázi předvolební kampaně Miloše Zemana podpořila.

„Tento krok přichází nepochopitelně pozdě. Pokud by se profilovala třeba na sociálních sítích, budovala si tam zajímavé publikum a posledních několik měsíců komunikovala dění v rodině, zákulisí kampaně, vtáhla další influencery, pak by to mohlo mít celkem zajímavý efekt. Asi by to nebyla druhá Ivanka Trumpová, ale kdo ví. Nicméně den dva před volbami to bude mít vliv spíše minimální,” soudí například Tomáš Jirsa, šéf společnosti C&B.

Dlouholetý tvůrce politických kampaní Jiří Chvojka k Hradu tak kritický není. „Zemanová určitě získá těsně před zahájením druhého kola velkou pozornost a navíc svou podporou pomůže Miloši Zemanovi u prvovoličů z odborných učilišť a podobně, kteří preferují Miloše Zemana kvůli svým vlastním rasistickým a migračním postojům,” řekl pro INFO.CZ Chvojka. Pro starší voliče Zemanová do kampaně podle Chvojky vnese zajímavé emoce a rovněž může přidat pár hlasu u těch nerozhodnutých. „Úplně slyším tu debatu ve vesnické hospodě u piva, jak to té holce zatraceně sluší. Všimněte si, že každý den má Miloš Zeman nějaký mediální příběh, který zabere titulky zejména v bulváru. Bylo to už v prvním kole a nyní to pokračuje,” dodal Chvojka.

To rozporuje Jenda Perla ze společnosti Dataweps. „Zeman necílí na mladé voliče, ti ho většinově volit nebudou a nějaká jedna nárazová akce je k volbě Zemana nepřesvědčí,” řekl Perla pro INFO.CZ s tím, že žádná standardní cesta zapojení dcery do kampaně podle něj Zemanovi výrazně nepomůže. „Muselo by se jednat o nějaký velký úlet typu Feri chodí s Kate Zemanovou nebo tragédii, například vážný úraz, který by Zemana ukázal jako milujícího otce,” dodal Perla.

Expert na komunikaci na sociálních sítí Michael Skřivan si nedovede představit, že by zapojení Kateřiny Zemanové do kampaně vedlo k nějakému extrémnímu zvratu v preferencích.

„Jelikož zbývá den do voleb, tak by Kačenka musela přijít s větším kalibrem než jak tomu bylo před pěti lety, kdy jen postávala vedle otce a tvářila se nevinně. Nedovedu si představit, že by model happy family dokázal zlomit větší procento voličů za tak krátkou dobu,” uvedl Skřivan pro INFO.CZ. Pokud to dobře půjde, bude podle něj Zemanová na diskuzi v ČT a pak doprovodí otce a matku k volební urně a bude mu stát oporou na štábu.

Jaká bude debata na České televizi? Zde je 5 zajímavostí>>>

„Možná se sehraje nějaké divadlo, že místo ochranky bude Miloše zvedat ze židle Kačenka, což by byl velký patos, ale od hradní party bych se tomu nedivil. Jelikož víme, že Kačenka studuje v Londýně, tak jediný větší icebreaker by byl, kdyby přijela s přítelem, který by byl členem královské rodiny, nejlépe princem,” dodal Skřivan. „To by jí dodalo na vážnosti a na suverenitě, což dost voličů od prezidenta a rodiny očekává. Bohužel pro Miloše, princové jsou zadaní a pokud by měl v rukávu takovouto pecku, jakou by bezesporu byl vztah Kačenky jakožto první dcery ČR a prince z královské rodiny, tak by ji využil už dávno,” míní Skřivan.

Jak vidí volby sázkaři? Podrobnosti zde>>>

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Praha nebude pro každého. Kdo na to nemá, neměl by tu bydlet, míní šéf asociace stavebních spořitelen

Rostoucí ceny nemovitostí a nájmů jsou pro řadu lidí stále větší překážkou. Nejproblematičtější je situace v českých velkoměstech a především v Praze, kde se dostupnost bydlení podle předsedy Asociace českých stavebních spořitelen Jana Jeníčka bude nadále zhoršovat. „Bydlení je pro lidi stále méně dostupné a podle mě bude ještě hůř. Myslím, že kdo na to nemá, neměl by v Praze bydlet,“ říká Jeníček pro INFO.CZ.

V metropoli podle indexu společnosti Deloitte loni na podzim vzrostly ceny rezidenčních nemovitostí i v doposud nejlevnějším obvodě, v Praze 9, kde překonaly nabídkovou cenu 100 tisíc korun za metr čtvereční. Jak ale vysvětluje Jeníček, Praha není v tomto ohledu nijak výjimečná. „Bydlení v Praze je stále méně dostupné. To je ale trend, který se týká prakticky všech západních metropolí. Když se podíváme do sousední Vídně, tam za metr čtvereční dáte průměrně čtvrt milionu korun.“

Link

Českým specifikem a ve výsledku i problémem jsou však důvody, které k současnému stavu vedou. „Ostudná délka vyřizování stavebního povolení, investiční skupování bytů na krátkodobé pronájmy, špatný stav infrastruktury v Praze a neexistence pražského okruhu, který by pomohl snížit čas dojíždění do metropole,“ vypočítává Jeníček, co nejvíce ovlivňuje rostoucí ceny nemovitostí, respektive nájmů.

Navíc je Praha oblíbená u cizinců, což je sice dobrá zpráva pro městskou kasu profitující z turismu, ale o dost horší pro samotné Pražany. „Praha je krásná, bezpečná, kulturní a i přesto je stále levnější než řada evropských metropolí. Podívejte se na Londýn, Paříž, tam je situace na trhu nemovitostí opravdový extrém.“

Podle Jeníčka není příliš pravděpodobné, že by se bydlení stalo dostupnějším. Spíš naopak. A to navzdory tomu, že Česká národní banka tvrdí, že cena nemovitostí je nafouknutá až o pětinu. „Já ale nejsem moc optimista, nemyslím, že by se situace měla nějak zvlášť lepšit. Myslím, že třeba pražské bydlení bude za pět, deset let méně dostupné než nyní,“ argumentuje Jeníček a akcentuje vliv průtahů při stavebním řízení. 

Link

Například v oblasti doby vydávání stavebních povolení se Česko krčí skoro až na pomyslném chvostu. V délce vyřízení stavebního povolení totiž loni podle žebříčku Světové banky kleslo na 157. příčku z celkem 190 posuzovaných států. Vliv na rostoucí ceny nemovitostí mají i investoři ve velkém skupující nemovitosti za účelem pronájmu pro krátkodobé ubytování. 

Podle Jeníčka je třeba napravit situaci řadou nepopulárních kroků. „A je fakt, že takové kroky většinou dělají silné pravicové vlády. Politickou reprezentaci, která bude mít odvahu tato nepopulární opatření udělat, v Česku ale nyní nevidím. V Evropě se navíc politika obecně posouvá doleva. Pokud už se objeví něco nového, tak je to spíš populismus, než konzervativní pravicová politika. A k mému pesimismu přispívá i to, že podobně se situací bojují i další západní velkoměsta, ani ony na to ale nestačí.“

Praha nebude pro každého

Vinit ze současné situace stavební spořitelny není na místě, oponuje Jeníček. „My žádné zázračné řešení této situace v kapse nemáme. To je nyní na státu, my samozřejmě pomůžeme, jak budeme umět.“

Podle Jeníčka je zájem o stavební spoření, jeden z nejjednodušších finančních produktů, se kterými Češi přicházejí do styku, stále vysoký. „Lidé jsou zvyklí, že to funguje, že jim to pomáhá.“ Vyvrací přitom námitky, že finanční suma, která po skončení cyklu ze stavebního spoření vzejde, není vzhledem k ceně bytů nijak závratná. „Průměrně se na konci spoření dostanete asi na 150 tisíc korun. Já sice rozumím tomu, že v Praze průměrné 2+kk stojí okolo pěti milionů a v poměru se sto padesáti tisíci to není nic moc. Musíme si ale uvědomit, že Česká republika není jenom Praha, že v Ústí nad Labem pořídíte byt i za 400 tisíc korun.“

Link

Jinými slovy, Češi budou stále naléhavěji stát před otázkou, zda jim neustále rostoucí náklady na bydlení za pohodlnější život ve velkoměstě stojí. „Myslím si, že kdo na to nemá, tak by v Praze bydlet neměl. Nikde není napsáno, že každý, kdo chce bydlet v daném městě, tak že tam také bydlet bude, je jenom na úvaze každého jednotlivce, aby si řekl, zda se mu nevyplatí za prací trochu popojet.“

Právě dojíždění za prací je podle Jeníčka jeden z trendů, který s rostoucími náklady na bydlení bude do budoucna sílit. Více, dále, častěji, Čechům nezbude, než si na dojíždění zvyknout. „A dalším trendem, který už nyní získává na popularitě, je spolubydlení. Rostoucí ceny nájemného nutí lidi k tomu, aby své bydlení sdíleli, takže v Česku máme tisíce bytů, které mají tři pokoje a tři lidi, kteří každý platí třetinu nájmu. Tento trend bude do budoucna jenom sílit,“ uzavírá Jeníček.

44225