Může Rusko ovlivnit české prezidentské volby? Reálná hrozba, potvrzují Drahošovy obavy experti

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš vyjádřil na tiskové konferenci obavy, že výsledky voleb ovlivňují zahraniční tajné služby a upozornil především na ruský vliv, který byl v několika zemích ve volbách patrný. Civilní kontrarozvědka však nemá žádné relevantní informace o tom, že by zahraniční tajné služby nezákonně ovlivňovaly české volby. Uškodil si svým nepodloženým výrokem Jiří Drahoš měsíc před prezidentskými volbami? Politologové mají rozporuplné názory.

Jiří Drahoš se obrátil na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) s tím, že volby mohou ovlivňovat zahraniční tajné služby, zejména Rusové. „Nemám žádný důvod pochybovat, že k ovlivňování voleb docházelo,“ řekl Drahoš i s odkazem na nedávné sněmovní volby v České republice. Podle něj hrozí, že mohou Rusové ovlivňovat i lednové prezidentské volby a je tedy na místě prevence. Civilní kontrarozvědka však nemá žádné relevantní informace o tom, že by cizí tajné služby nezákonně ovlivňovaly volby v Česku, včetně budoucích prezidentských.

Exkluzivně: Turecké soudy potvrdily rozsudek pro dvojici Čechů viněných z podpory terorismu

U Jiřího Drahoše nebývá zvykem, že by na veřejnosti vystupoval se závažnými tvrzeními, která nemá potvrzená. Je tedy otázkou, zdali si před volbami u voličů nepohoršil. „Myslím, že mu to trošku uškodit může. Přeci jenom se Jiří Drahoš vždy vyjadřoval a působil velice seriózně. A pokud své podezření nemůže podepřít pádnými argumenty, tak se samozřejmě pohybuje na hraně hoaxů nebo konspirací. Přitom to určitě není úplně zanedbatelný problém. Myslím, že tady určitě působí zpravodajské servery, které se snaží nějak ovlivňovat veřejné mínění. Ale na druhou stranu není přímo prokázáno, že existuje přímá souvislost mezi propagandou na internetu a sociálních sítích a tím, jak lidé skutečně volí,“ řekl pro INFO.CZ politolog Jan Bureš z Metropolitní univerzity v Praze. Podle něj se volby samy o sobě zpochybnit nedají, jestliže nejsou prováděny elektronicky. „Pokud neexistují přímé důkazy, tak je to vždy takové plácnutí, které může ve společnosti zbytečně vyvolávat pochybnosti a zároveň to může kandidáta dost znevýhodnit. My jsme zatím byli zvyklí, že konspirativní názory a spekulace šíří spíše politici, kteří moc vážně bráni nejsou, takže mě to od pana Drahoše, který je přírodovědec, trochu překvapuje,“ doplnil Bureš.

Politolog Jan Bureš si Drahošův výrok vykládá jako určitou snahu naznačit voličům, že hlavní prezidentský kandidát Miloš Zeman má velmi dobré napojení na Rusko, což může být důvodem k tomu, že se mu Rusko bude snažit ve volbách pomáhat. „Myslím, že celé Drahošovo vyjádření je vztaženo vůči Milošovi Zemanovi, i v souvislosti s jeho nedávnou návštěvou v Rusku. Může to být také určitá snaha udělat si alibi na situaci, kdyby Drahoš ve volbách neuspěl. Pak by mohl říct, že měl už dopředu určité obavy, že při volbách nebylo všechno v pořádku,“ doplnil Bureš.

Státní rozpočet se meziročně propadl o desítky miliard, chybí peníze z EU

Politolog Jiří Pehe Drahošovy obavy vnímá jako relevantní. „Nevím, jestli Drahoš učinil výrok na základě nějakých vlastních informací či pozorování, nebo je to jen obecná obava. Ale v obecné rovině je podle mě jeho obava naprosto oprávněná,“ řekl Pehe pro INFO.CZ. Poukázal především na fakt, že ruské portály ovlivňovaly volby v USA a ve Velké Británii v době brexitu. „Dokonce i po českých parlamentních volbách se vynořily zprávy o tom, že volby mohly ovlivnit proruské weby, které nejrůznějším způsobem šířily dezinformace. Jiří Drahoš má tedy vážný důvod se obávat, protože je nejvážnějším protikandidátem současného prezidenta, který má Rusko v zádech,“ doplnil Pehe s tím, že je podle něj na místě učinit preventivní krok i bez toho, aby Drahoš položil na stůl jasné důkazy.

Podobný názor má i politolog Pavel Šaradín. „Myslím si, že Drahošovi to úplně uškodit nemůže. U sněmovních voleb alespoň jeden pokus manipulace vidíme, a to u kauzy lithium. A to, jaký vztah má prezident Miloš Zeman k Rusku a Putinovi, svědčí o tom, že by volby mohly být ovlivňovány. Domnívám se, že obavy Jiřího Drahoše jsou oprávněné. Některé kauzy do říjnových voleb skutečně mohly zasáhnout. Obezřetnost je tudíž určitě na místě a vyslovit obavy je relevantní. Podle mě nejde o nějakou poplašnou zprávu,“ uvedl pro INFO.CZ Šaradín.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Na Drahošovo prohlášení reagoval i Roman Máca, analytik působící v týmu Kremlin Watch, který patří pod think tank Evropské hodnoty. Uvedl, že podsouváním nepravdivých informací veřejnosti se dají výsledky změnit v řádu procent. „Zvlášť u prezidentských voleb, kde se ve druhém kole vybírá jeden nebo druhý kandidát a rozdíl mezi nimi je několik procent, mohou mít dezinformační kampaně zásadní vliv,“ řekl pro ČTK. Vysledovat, do jaké míry se voliči při svém rozhodování řídili tou či onou informací, je však obtížné. Proto je podle něj nepravděpodobné, že by činnost dezinformačních webů mohla vést až ke zpochybnění výsledků hlasování.

Máca podotkl, že ve výročních zprávách české Bezpečnostní informační služby (BIS) se objevují informace o snahách některých zemí zasahovat do českých vnitřních záležitostí. „Podle BIS je to zejména ze strany Ruska a Číny. Tyto země budou podle mého názoru mít eminentní zájem na tom, aby jejich kandidát prošel úspěšně volbami,“ řekl Máca. Obrana proti nepravdivým informacím je podle něj možná ve dvou rovinách. „Stát může reagovat například tím, že vyhostí nějaké diplomaty nebo zpravodajce s diplomatickým krytím,“ popsal. Druhou cestou je snaha občanů ověřovat si zprávy a přistupovat k nim kriticky. „Obávám se, že řada lidí spíše jen přijímá to, co potvrzuje jejich názory,“ míní.

SDÍLET
sinfin.digital