Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nejzkorumpovanější premiér, nemůžu tomu uvěřit,“ ťal Babiš do Topolánka

„Nejzkorumpovanější premiér, nemůžu tomu uvěřit,“ ťal Babiš do Topolánka

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se důrazně vymezil vůči expremiérovi Mirku Topolánkovi. Topolánek o víkendu potvrdil, že se na poslední chvíli uchází o prezidentskou kandidaturu. Topolánek má cestu ke kandidatuře volnou, protože získal potřebných deset senátorských podpisů. „Podepsal jsem a podpisů je 10,“ potvrdil INFO.CZ senátor ODS Tomáš Grulich.

Babiš v odpovědi pro server Novinky.cz nenechal nikoho na pochybách, jak se k Topolánkově zamýšlené kandidatuře staví. „Nemůžu tomu uvěřit, že nejzkorumpovanější premiér od samostatného státu se uchází o funkci prezidenta,“ napsal šéf hnutí ANO v SMS.

„To si skutečně vyžaduje obrovskou dávku arogance a sebestřednosti. ODS konečně našla svého kandidáta, který symbolizuje její korupční historii,“ rozhořčil se vzápětí. ODS se k Topolánkově kandidatuře dosud nevyjádřila a jako celek ji nepodporuje.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Topolánek své rozhodnutí potvrdil o víkendu a zmínil, že nebude kandidovat za žádnou stranu nebo s něčí podporou. Kandidaturu zdůvodnil povolební situací, kdy se zjevně utužilo spojenectví mezi prezidentem Miloše Zemanem a právě šéfem vítězného hnutí ANO Babišem. Toho Zeman pověřil sestavováním vlády a dal mu příslib, že jmenuje i menšinový kabinet, který nechá vládnout bez důvěry sněmovny.

„Bylo to emocionální rozhodnutí s tím, jak se situace vyvíjí po volbách, jakým způsobem se vyvíjí vlastně neústavně, jakým způsobem je to přátelství mezi Hradním a Čapím lidem pevné a stvrzené i nestandardními kroky,“ vysvětlil svoji motivaci Topolánek.

Neformální strategické spojenectví mezi Zemanem a Babišem se odráží i v rozhodnutí hnutí ANO nepostavit vlastního prezidentského kandidáta, který by současné hlavě státu konkuroval.

Politici i politologové považují Topolánka vesměs za zkušeného a výrazného kandidáta, byť někteří jeho šance nevidí úplně vysoko. Podle Ladislava Mrklase z pražského Cevro Institutu má za určitých okolností šanci postoupit do finále prezidentské volby, Lubomír Kopeček z brněnské Masarykovy univerzity je k Topolánkovým volebním vyhlídkám skeptický.

Mezi favorizované kandidáty patří před prezidentskými volbami kromě Zemana ještě bývalý šéf akademie věd Jiří Drahoš a textař Michal Horáček. Drahoš Topolánkovu kandidaturu označil za špatný vtip a pokračování politiky Miloše Zemana. „Hrubost, vulgarita a nedostatek respektu k názorovým odpůrcům, to tyto dva matadory české politiky spojuje,“ napsal na facebooku.

Vše o prezidentských volbách čtěte zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek