Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neúspěšní uchazeči v boji o Hrad se ještě mohou odvolat. Zatím to udělal jen Toman

Neúspěšní uchazeči v boji o Hrad se ještě mohou odvolat. Zatím to udělal jen Toman

Jedenáctka uchazečů o prezidentský úřad, jejichž přihlášky odmítlo ministerstvo vnitra, má dnes poslední možnost se odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu. Veřejně tento záměr dříve ohlásil jen jeden z nich, Josef Toman. ČTK sdělil, že odvolání podá dnes. Kromě kandidátů by se na soud mohli obrátit ještě občané, kteří je navrhli.

Ministerstvo vnitra v pátek rozhodlo o registraci devíti prezidentských kandidátů, kteří podle něj splnili všechny zákonné podmínky nominace. Jejich připuštění k volbám už podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny zpochybněno být nemůže.

Odvolat by se proti svému nepřijetí mohli Petr Blaha, Daniel Felkel, Oldřich Fiala, Roman Hladík, Terezie Holovská, Libor Hrančík, David Chadima, Anna Kašná, Martin Ludačka nebo Karel Světnička.

Toman se rozhodl k soudu odvolat kvůli tomu, že mu podle něj byly odcizeny archy se zhruba 75 000 podpisy na podporu jeho nominace, které vnitru adresoval. Ministerstvo přijetí tří balíků od Tomana potvrdilo. Nalezlo v nich prý ale jen tři archy s celkem 11 podpisy, zbytek zásilek tvořily nepopsané listy.

Profily všech prezidentských kandidátů naleznete zde.

Pokud seznam kandidátů nebude soudně doplněn, o prezidentský úřad bude v půli ledna soupeřit Miloš Zeman (SPO) s osmi vyzyvateli. Jsou jimi bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, textař Michal Horáček, bývalý předseda ODS Mirek Topolánek, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (Realisté), předseda strany Rozumní Petr Hannig, diplomat Pavel Fischer a lékař Marek Hilšer.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz