Volby 2018: Pozdrav do rodného Jablunkova a čekání na zázrak. Drahoš zatím výsledky nechce komentovat | info.cz

Články odjinud

„Nezvítězili jsme, neprohráli jsme." Drahoš pogratuloval Zemanovi, popřál mu hodně zdraví

Uchazeč o Pražský hrad Jiří Drahoš uznal porážku v prezidentských volbách. Pogratuloval vítězi Miloši Zemanovi, popřál mu hodně zdraví a poděkoval všem, kteří šli volit. Řekl, že se nechystá odejít z veřejného života. Zemanovi popřál hodně sil a zdraví.

„Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme," řekl. Poznamenal, že je rád za obrovskou vlnu energie, která se vzedmula a která podle něj nemůže zmizet. „Slibuji vám, že tuto energii a naději ponesu dále, neodcházím z veřejného života," dodal. Jeho slova provázel v Kongresovém sále bouřlivý potlesk jeho příznivců.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Drahoš zatím nechtěl naznačovat, kam povedou jeho další kroky. Případnou kandidaturu na jiné politické funkce však nevyloučil. Kampaň před prezidentskými volbami Drahoš považuje za životní i politickou zkušenost, kterou by chtěl dále využít.

Drahoše na pódium, kde vydal prohlášení po prohraných volbách, doprovodila manželka Eva a volební tým. Podpořili ho tam také neúspěšní kandidáti z prvního kola voleb Michal Horáček, Pavel Fischer a Marek Hilšer.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Mladík má plíce sedmdesátníka. USA zachvátila panika kvůli e-cigaretám, Trump chystá regulaci

Spojené státy chtějí zakázat elektronické cigarety s příchutí. Trumpova administrativa tak reaguje na stovky případů dosud neznámého plicního onemocnění. Jeho oběti mají jedno společné – všechny kouřily elektronické cigarety.

Osmnáctiletý Adam Hergenreder má plíce sedmdesátníka. Řekli mu to lékaři poté, co byl v srpnu hospitalizován. Mladý Američan z města Gurnee ve státě Illinois je jednou z více než čtyř stovek obětí dosud neznámé nemoci, kterou velmi pravděpodobně způsobuje kouření elektronických cigaret.

Adam kouřil e-cigarety více než rok a půl. „Začal jsem vapovat, abych zapadl, dělali to všichni,“ vyprávěl reportérům CNN. „Nechutnalo to jako cigareta,“ vzpomínal s tím, že nejraději měl náplně s příchutí manga. Tekuté náplně do e-cigaret od firmy Juul si kupoval na nedaleké čerpací stanici – podle expertů obsahuje jedna stejné množství návykového nikotinu jako celá krabička cigaret. Později přešel i na náplně s THC (psychotropní látka obsažená v marihuaně), které sháněl od kamaráda i dealera.

Link

První příznaky nemoci se projevovaly nekontrolovatelným třasem, později začal mladý sportovec zvracet. Když neustále zvracel v průběhu tří dní, vypravil se k lékaři. Ti mu nejdříve předepsali léky na žaludeční nevolnost, zvracení ale neustávalo. Adam proto navštívil několik dalších lékařů, nakonec se ho jeden z nich zeptal, jestli nevapuje. Plný rozsah nemoci se pak projevil až při rentgenu plic: „Kdybych býval věděl, co dělám se svým tělem, nikdy bych se toho nedotknul,“ řekl o elektronických cigaretách.

O dva dny později mohl zemřít

Lékaři, kteří Adama vyšetřovali, tvrdí, že kdyby ho jeho matka přivedla do nemocnice o dva nebo tři dny později, zhoršilo by se mu dýchání tak, že mohl zemřít. Nebyl by ostatně první obětí – američtí lékaři už v souvislosti s používáním e-cigaret zaznamenali šest úmrtí a přes 450 případů onemocnění plic. Dosud neznámé nemoci podlehli pacienti ve státech Kalifornie, Illinois, Indiana, Minnesota, Oregon a Kansas.

4932065:article:false:false:false

Nemocní jsou jak mezi mladými lidmi, tak i mezi staršími, odborníci ale upozorňují především na riziko vapování u mladých. „Musíme rychle zasáhnout proti ochuceným elektronickým cigaretám, které jsou zvlášť atraktivní pro děti,“ prohlásil šéf Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Ned Sharpless.

Podle deníku The New York Times se k vapování během posledního školního roku přiznalo na pět milionů nezletilých Američanů. Podle dalšího průzkumu přiznala vapování během posledních 30 dnů více než čtvrtina středoškoláků, což je o pětinu více než loni.

Link

Na zprávy o stovkách nemocných a šesti mrtvých zareagoval ve středu i americký prezident Donald Trump. Bílý dům oznámil, že ochucené elektronické cigarety zakáže. Trump, který si do Oválné pracovny pozval ministra zdravotnictví, přiznal, že vapování je problém: „Nemůžeme nechat lidi onemocnět. A nemůžeme dovolit, aby to postihovalo naše děti,“ řekl Trump s odkazem na manželku Melanii, která se jednání se zdravotníky také účastnila, a syna Barrona.

E-cigarety s příchutí už zakázali v Michiganu

Ministr zdravotnictví Alex Azar slíbil, že během několika týdnů připraví plán na zákaz ochucených nikotinových náplní do elektronických cigaret. Výjimku by měla dostat příchuť tabáku, na černé listině se naopak ocitnou náplně mátové a mentolové, které výrobci za příchutě nepovažují.

Podobné opatření přijaly před federální vládou už úřady státu Michigan, který vydal příslušnou vyhlášku v minulém týdnu. Pro zákaz se vyslovil i guvernér státu New York Andrew M. Cuomo a zvažují ho i v Kalifornii a Massachusetts. K zákazu e-cigaret už dříve v tomto roce sáhli v San Francisku, firma Juul Labs, dominantní prodejce e-cigaretových náplní ho ale napadla a vyvolala lidové hlasování, které se uskuteční v listopadu.

Link

Matthew L. Myers, šéf kampaně pro děti bez tabáku, označil středeční rozhodnutí Trumpovy administrativy za historické.

„Příchutě byly zavedeny proto, aby přivedly děti k používání tabáku, životní závislosti a nemocem a úmrtím s tabákem spojenými,“ myslí si Harold Wimmer, předseda Americké plicní asociace. Proti Trumpovu kroku naopak protestují představitelé e-cigaretového průmyslu a také různé konzervativní organizace argumentující svobodou podnikání.

Evropané dosud novou nemoc nezaznamenali

Jak informoval server Politico, v Evropě zatím lékaři podobný vývoj jako ve Spojených státech zatím nezaznamenali. „Nic takového jako v USA jsme v Evropě neviděli,“ řekl Constantine Vardavas, ředitel Evropské společnosti pro respirační choroby při EU.

České ministerstvo zdravotnictví legislativní úpravy v oblasti elektronických cigaret neplánuje. Argumentuje tím, že se řídí evropskou směrnicí týkající se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových a souvisejících výrobků a že Česko tuto směrnici uplatňuje jak na náplně elektronických cigaret s obsahem nikotinu, tak i na ty, které nikotin neobsahují. Dohled nad prodejem elektronických cigaret a jejich náplní vykonávají krajské hygienické stanice.

42932