Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O voličský průkaz už teď nezažádáte. Zájem o ně byl ale mimořádně vysoký

Zájem voličů o voličské průkazy před nadcházejícím druhým kolem volby prezidenta je podle většiny radnic napříč republikou mimořádný. Až několikanásobně převyšuje počet průkazů vydaných nejen při posledních sněmovních volbách, ale i při první přímé volbě hlavy státu v roce 2013, kdy se současným prezidentem Milošem Zemanem postoupil do rozhodující bitvy Karel Schwarzenberg. Tentokrát je Zemanovým vyzyvatelem Jiří Drahoš, přičemž šance obou finalistů jsou podle dosavadních odhadů velmi vyrovnané. Volební účast může být jedním z faktorů, který o nejvyšší funkci ve státě rozhodne.

Čas na to, aby si na obecních úřadech osobně vyžádali voličský průkaz, měli lidé do dnešních 16:00. Umožní jim volit mimo své trvalé bydliště. S dokladem budou moci hlasovat ve kterékoli volební místnosti v Česku, případně na českých ambasádách v zahraničí. Voličský průkaz hlasující odevzdává volební komisi, což brání možnosti dvojího hlasování. Lidé starší 18 let jsou totiž vedeni ve voličských seznamech podle místa bydliště. Zažádat o průkaz bylo možné korespondenčně, pomocí datové schránky nebo osobně, přičemž lidé nejčastěji využívali osobní vyzvednutí.

Například v Jihomoravském kraji byl zájem o voličské průkazy pro druhé kolo ve srovnání s rokem 2013 místy až dvojnásobný. Radnice Brno-střed vydala téměř 1500 průkazů, což je asi o 500 více než před pěti lety, mnoho lidí ale přicházelo na úřad až na poslední chvíli.

Také pražské radnice evidují několik tisíc žádostí o vydání voličského průkazu, některé hlásí přes dvě tisícovky žádostí, a Praha 6 dokonce přes 5000. „S průkazy to vypadá na rekord," uvedl mluvčí šesté městské části Ondřej Šrámek. „Pro první kolo to bylo 697 průkazů, pro druhé je teď vydaných 1142 a další žadatelé stále přicházejí. Ve srovnání s minulými prezidentskými volbami jde o takřka stoprocentní nárůst," poznamenala mluvčí Prahy 14 Veronika Berná.

Ve stotisícovém Hradci Králové si voličský průkaz do dnešních 13:00 vyzvedlo 1959 voličů, před pěti lety bylo pro druhé kolo vydáno 1098 průkazů. Obdobný nárůst je i v dalších městech regionu. V Královéhradeckém kraji lidé na voličský průkaz nejvíce volí v Krkonoších. Jde o turisty, kteří do hor přijeli strávit víkend či dovolenou. Například v okrsku v centru Pece pod Sněžkou v prvním kole prezidentské volby volilo na voličský průkaz 830 lidí, z nichž kolem 70 procent bylo z Prahy. Ve Špindlerově Mlýně hlasovalo před 14 dny celkem 1422 lidí, z toho 886 na voličský průkaz. Podobná je situace v dalších horských střediscích.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Ve Zlíně bylo dosud vydáno pro obě kola 2635 voličských průkazů. Lidé preferují osobní převzetí před zasíláním průkazů poštou. Při prezidentských volbách před pěti lety úředníci vydali 1316 průkazů pro obě kola. Při podzimních sněmovních volbách mělo o průkazy ve Zlíně zájem 883 lidí.

Na Vysočině je zájem o voličské lístky ve srovnání s rokem 2013 až dvojnásobný. Krajská Jihlava už pro druhé kolo vydala 920 průkazů. Při první volbě prezidenta před pěti lety jich nebylo ani šest set. „Korespondenčních žádostí o vyřízení voličských průkazů oproti volbám z roku 2013 přibylo. Máme jich asi 50. Pořád platí, že většina lidí si přijde voličský průkaz vyřídit osobně," řekla Jana Hášová z pelhřimovského městského úřadu. Vůbec nejméně je využívaná datová schránka. Třeba v Jihlavě přišlo takových žádostí 20.

Téměř trojnásobný zájem občanů o voličské průkazy pro druhé kolo volby prezidenta ve srovnání s údaji před pěti lety hlásí některé radnice v Olomouckém kraji. Například v Jeseníku bylo vydáno do dnešního odpoledne téměř 350 průkazů, v roce 2013 při druhém kole jich bylo 128. Trojnásobně více voličských průkazů vydala také olomoucká radnice, zájem voličů potvrzují i ostatní města.

Zájem o volby mají rovněž pacienti v nemocnicích. Aby tam mohli volit, nahlásili se na seznamy voličů, někteří již dopředu avizovali, že budou mít voličské průkazy.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek