Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Od nevoličů získal před druhým kolem více hlasů Zeman, zjistila analýza

Od nevoličů získal před druhým kolem více hlasů Zeman, zjistila analýza

Boj o nerozhodnuté voliče. Tak vypadala klíčová část kampaně obou prezidentských kandidátů před druhým kolem voleb. Zatímco Jiřího Drahoše podporovali především mladí obyvatelé měst s vyšším vzděláním, pro současného prezidenta hlasovali lidé přes 50 let z vesnice se vzděláním nižším. Mezi nimi byla část nerozhodnutých voličů, kterou nakonec více oslovil Zeman, vyplývá z dat agentury Kantar TNS, která výzkum provedla pro Českou televizi. 

Právě u nevoličů z prvního kola dokázal Zeman zabodovat lépe, než jeho protikandidát. Podle průzkumu Kantar TNS pro Českou televizi totiž současná hlava státu z této skupiny získala podporu 25 procent, zatímco Drahoš jen 15 procent. Přibližně šest procent nevoličů z prvního kola bylo stále nerozhodnutých a asi polovina jich nechtěla volit ani v kole druhém, uvádí analýza.

Boj mezi uchazeči o Hrad vypuknul i o hlasy sedmi neúspěšných kandidátů z prvního kola. Zde se 70-80 procent voličů Michala Horáčka, Marka Hilšera, Pavla Fischera a Mirka Topolánka vyslovilo pro Jiřího Drahoše. U zbylých třech kandidátů, Jiřího Hynka, Petra Hanniga a Vratislava Kulhánka, připadla větší podpora Zemanovi, upozorňuje Kantar TNS.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Podle průzkumu agentury si nicméně kandidáti přetahovali hlasy i navzájem. Z těch voličů, kteří volili Miloše Zemana či Jiřího Drahoše v prvním kole, svou volbu hodlalo potvrdit shodně 89.5 procenta. Zbylých deset procent buď ke druhému kolu nešlo, nebo se přidali k táboru protikandidáta.

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek