Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praha vs. zbytek Česka: V hlavním městě vyhrál Drahoš. Zvítězil i ve Středočeském, Libereckém a Královéhradeckém kraji

Praha vs. zbytek Česka: V hlavním městě vyhrál Drahoš. Zvítězil i ve Středočeském, Libereckém a Královéhradeckém kraji

Druhé kolo prezidentských voleb v Praze vyhrál bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Získal 68,75 procenta hlasů, jeho protivník a současný prezident Miloš Zeman dostal 31,24 procenta. Vyplývá to z výsledků zveřejněných na volebním webu Českého statistického úřadu. Volební účast v metropoli vystoupila na 71,12 procenta a byla mezi kraji po Vysočině druhá nejvyšší.

Zeman, který prezidentskou funkci obhájil, zvítězil ve většině krajů. Drahoš kromě Prahypředstihl svého protivníka ještě ve Středočeském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. V prvním kole voleb před dvěma týdny, kde soupeřilo devět kandidátů, byla metropole pro Drahoše jediným vítězným krajem.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

V hlavním městě pro Drahoše hlasoval víc než dvojnásobný počet lidí než pro Zemana. Volební lístek s jeho jménem vhodilo do urny 446.621 lidí, Zemana volilo 202.976 lidí.

Drahoš vyhrál ve všech městských částech hlavního města. Největší podíl voličů se pro něj vyslovil v centru města a Lysolajích, kde Drahoš žije. V Praze 1 obdržel 79,32 procenta, v Lysolajích 78,49 procenta. Víc než tři čtvrtiny hlasů získal Drahoš ještě v Troji, Přední Kopanině, v Praze 2 a 7 a Dolních Chabrech.

Naopak jen mírně přes polovinu hlasů dostal Drahoš v Královicích, vybralo si ho zde 52,83 procenta voličů. Méně než dvě třetiny obdržel také v dalších třinácti z celkem 57 městských částí, mimo jiné v Dubči, Běchovicích, Březiněvsi, Lochkově, Vinoři a v Praze 8.

Nejvyšší volební účast byla ve Štěrboholech, kde se k urnám vydalo 82,27 procenta voličů. Víc než čtyři z pěti oprávněných voličů odevzdali svůj hlas také v Kolovratech, Dolních Chabrech, Křeslicích a Kolodějích. V Drahošových domovských Lysolajích účast přesáhla 77,5 procenta.

Nejmenší část voličů šla k druhému kolu v Praze 14, kde účast zůstala těsně pod 66 procenty, a v Praze 3, kde jen mírně přesáhla dvě třetiny. Méně než 70 procent voličů hlasovalo ještě v dalších osmi městských částech, mimo jiné i v Praze 1.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek