Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prestižní zahraniční web si všímá Zemanova zdraví. Připomíná alkohol i problémy s chůzí

Prestižní zahraniční web si všímá Zemanova zdraví. Připomíná alkohol i problémy s chůzí

Prestižní web Foreign Policy si všímá problémů českého prezidenta Miloše Zemana se zdravím. V obsáhlém textu cituje z českých médií včetně INFO.CZ. Připomíná Zemanovo pití a kouření a spekuluje, jak nejasnosti ohledně zdravotního stavu hlavy státu mohou ovlivnit druhé kolo prezidentské volby.

Foreign Policy otevírá text srovnáním Zemana s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Také o jeho zdraví se v poslední době začalo diskutovat. Trump na to konto podstoupil zdravotní prohlídku, po níž jeho lékař označil stav šéfa Bílého domu za vynikající.

Podobně se před prvním kolem vyjádřilo i koncilium hlídající Zemanovo zdraví. A sám prezident po vyhlášení výsledků oznámil, že se cítí být připravený fyzicky diskutovat s protikandidátem Jiřím Drahošem. „Jsem zdravý a plný sil,“ prohlásil Zeman.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Server ale cituje vyjádření bývalého mluvčího ministerstva zdravotnictví a nynějšího šéfredaktora Zdravotnického deníku Tomáše Cikrta. „Hrad neříká všechny informace,“ pravil Cikrt v pořadu Štrunc! na INFO.CZ.

Foreign Policy zároveň dává Zemanova slova do kontrastu s jeho nedávnými vystoupeními na veřejnosti. Při nich měl problémy s chůzí a často ho musela podpírat jeho ochranka. Ta přispěchala na pomoc hlavě státu i po televizní debatě na TV Prima.

Web také připomíná Zemanovu oblibu v alkoholu a cigaretách. Zmiňuje incident během vystavování korunovačních klenotů v roce 2013, kdy prezident vypadal opile. Později prohlásil, že měl virózu. „Pití a kouření jsou součástí jeho veřejného obrazu,“ domnívá se slavista z University College London Sean Hanley.

Rozhovor se Zemanovou podporovatelkou Eliškou Haškovou-Coolidge naleznete zde>>>

Podle Foreign Policy ale právě takový veřejný obraz škodí vnímání Zemana jako prezidenta. Důvěru, že je dostatečně zdravý, aby dokončil mandát, má podle prosincového průzkumu agentury Median jen 38 procent lidí. Jiřímu Drahošovi ve stejné věci věřilo 71 procent respondentů.

V poslední části textu se server zamýšlí nad tím, jak Zemanovo zdraví ovlivní rozhodování voličů. Například spekuluje, jak dlouho vydrží prezident diskutovat v televizním duelu se svým protikandidátem. Cituje vyjádření politologa Josefa Mlejnka pro iRozhlas, který tvrdí, že Zemanovi by mohly dělat problém diskuse trvající déle než hodinu.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek