Prezidentovy cesty do zahraničí? Zemanův styl se ostatním kandidátům nelíbí. Slibují, že budou koordinovat s vládou | info.cz

Články odjinud

Prezidentovy cesty do zahraničí? Zemanův styl se ostatním kandidátům nelíbí. Slibují, že budou koordinovat s vládou

Své zahraniční cesty by prezidentští kandidáti ve funkci hlavy státu koordinovali s vládou a případně Parlamentem. Části z nich se nelíbí současný stav, kdy některé kroky prezidenta Miloše Zemana a vlády nejsou v souladu. Uchazeči o post prezidenta to ČTK sdělili v odpovědi na anketní otázku. Neodpověděl na ni jen Miloš Zeman.

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš poznamenal, že by své oficiální zahraniční cesty s vládou konzultoval a koordinoval. "Prezident je stejně jako vláda součástí výkonné moci a měl by respektovat zahraniční politiku státu," uvedl. S příslušnými úřady by chtěl probírat kvůli vhodnosti návštěvy nebo z důvodu bezpečí i své případné soukromé zahraniční cesty či dovolené.

Za samozřejmost považuje konzultaci cest i podnikatel a textař Michal Horáček. ČTK sdělil, že je nepřijatelné, aby vláda a prezident mluvili různými hlasy. "Je to praxe, která Českou republiku hrubě poškozuje," uvedl.

Bývalý premiér Mirek Topolánek poznamenal, že dříve se cesty mezi prezidentem, vládou a ministerstvem zahraničí vždy koordinovaly. "Bez koordinace a komunikace to pokládám za velkou chybu, protože pak stát nezní jedním hlasem směrem ven a jsme v zahraniční nečitelní a nejednoznační," uvedl.

Podobný postoj ke státní diplomacii mají i prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek. "Zahraniční politika státu musí být jednotná. Všechny instituce spolu musí v této spolupracovat," poznamenal. Podle Kulhánka prezident nemůže vytvářet jinou zahraniční politiku, než je oficiální vládní. "Takže koordinaci mých kroků s vládou považuji nejen za nutnou, ale i přirozenou," podotkl.

Vše o kandidátech v prezidentských volbách 2018 zde >>>

Lékař a aktivista Marek Hilšer uvedl, že v zájmu silné české zahraniční politiky je, aby hlas prezidenta a vlády zněly jednotně. Své cesty by proto jako prezident připravoval v souladu s vládou a Parlamentem. Extrémní výjimka by podle něj mohla nastat v případě, že by se vlády ujali extrémisté, kteří by usilovali o zvrat ohrožující demokracii a dosavadní zahraničněpolitické směřování země.

Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer je přesvědčen, že bez pravidelné koordinace s vládou a Parlamentem by prezidentská funkce působila jako zbytečný luxus. "Nejvyšší ústavní činitelé mezi sebou musí spolupracovat a prezident hraje klíčovou roli," poznamenal.

S konzultacemi s vládou a Parlamentem počítá i hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Zahraniční cesty musí podle něj vždy přinést užitek českému státu. Proto je třeba, aby na reprezentativní návštěvu prezidenta navazovaly praktické kroky vlády, ministrů a dalších politiků, dodal.

Současný prezident Zeman na otázku neodpověděl. Během svého mandátu vláda všechny jeho cesty do zahraničí schvalovala, a to především kvůli proplacení nákladů na ně. U některých z nich vypukl na vládě spor, zda by měly být odsouhlaseny.

Část ministrů se postavila třeba proti cestě Zemana do Moskvy na výročí oslav konce druhé světové války, na které nejvyšší zástupci západních států nezamířili kvůli ruské anexi Krymu a zapojení Ruska do bojů na východě Ukrajiny. Spor vyvolaly také některé výroky Zemana například ohledně Ukrajiny nebo Číny. V reakci na některé spory se nejvyšší ústavní činitelé domluvili na pořádání pravidelných setkání, kde své kroky sjednocovali. Vzájemnou spolupráci na schůzkách si pochvalovali.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud