VOLBY 2018: REPORTÁŽ: Útok na reportéry jako „vrchol“ oslav. Zemanův štáb se nesl v duchu boje s novináři | info.cz

Články odjinud

REPORTÁŽ: Útok na reportéry jako „vrchol“ oslav. Zemanův štáb byl v duchu boje s novináři

Neprostupné místnosti, novináři odstřižení i od vody a nakonec fyzické útoky na žurnalisty. Tak vypadal den ve štábu prezidenta Miloše Zemana. Prostředí, které tým vítězného kandidáta v chodovském TOP Hotelu vytvořil, ladilo s jeho dlouhodobým postojem k médiím. Naopak silně kontrastoval s otevřeností u jiných kandidátů.

„Je to moje poslední velké politické vítězství, po kterém již nepřijde žádná porážka,“ prohlašuje do bouřícího davu svých podporovatelů prezident Miloš Zeman. Stejně jako oni slaví vítězství, o němž pochybovali. A zadostiučinění je na něm vidět.

V těch chvílích je asi nejvíce cítit nadřazenost, která v sále panuje v určité míře od začátku. Novináři se nejprve tísní v malé místnosti. Jediným stolem tu je ten s občerstvením, sedí se leda na zemi. Velký sál se pro ně otevírá až v 13.30. Přesně, navzdory frontám, které se tvořily před bezpečnostními rámy.

Zákaz vstupu

Rámy mají zajistit, aby dovnitř nikdo nepronesl nežádoucí předměty. Po příchodu do sálu ale na média čeká překvapení. Prostor je naprosto holý. Není tu ani stůl s vodou, ani židle. Ten je ve vedlejším prostoru. „Tam nesmíte. To je jen pro podporovatele a hosty,“ vykazuje troufalce ochranka.

Prostupnost tu funguje jen v jednom směru. Podporovatelé mezi novináře smějí a tak média stojí před volbou. Buď ztratí kontakt s hlavním děním, nebo se dojdou napít do menší místnosti. Aby mohli plnit své povinnosti, zůstávají mnozí raději bez vody.

Je to kontrast se servisem, který měli novináři před čtrnácti dny například v pražském Mánesu, kde kotvil poražený kandidát Michal Horáček. Sám prohlásil, že si prosklenou galerii vybral, aby zdůraznil svou transparentnost.

Jeho tým byl médiím k dispozici. Radil a zařizoval. Hosté se pohybovali volně mezi ostatními. Separátní prostor měl akorát sám kandidát a jeho blízké okolí. I tak ale tito lidé často korzovali ve volném prostoru a bavili se s každým, kdo měl zájem. V TOP Hotelu je to jiné. Připomíná to spíše volební štáb SPD, kam se ale mnozí novináři ani nedostali. Tady jim „jen“ vytváří překážky.

Schovaný Chovanec

Jak naskakují volební výsledky, dobrá nálada v honosnější části sálu stoupá. „Věřím, že to dopadne dobře. Praha udělá maximálně pět procent,“ směje se předseda Strany práv občanů Jan Veleba. Ten je jednou ze tří známějších postav, která se s novináři baví. Dalšími jsou František Ringo Čech a neúspěšný kandidát z prvního kola Petr Hannig.

Mezi novináři ale kolují zvěsti, že v salonku se Zemanem výsledky sledují i současný pověřený předseda ČSSD Milan Chovenec a šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Ti ale do sálu přijdou až se Zemanem.

Přístup k novinářům jako by reflektoval Zemanův dlouhodobý přístup k médiím jako celku. Několikrát si do nich rýpne i během své vítězné řeči. Při nepříjemných dotazech na nedávné vystoupení v DVTV, které předčasné opustil, odbývá tazatele arogantně i Veleba. Bavit se příliš nechce ani kancléř Vratislav Mynář. „Je to skvělé,“ pronese stroze. Na další otázky odpovídá v tu chvíli raději za pochodu.

„Vrchol“ dne? Napadení novinářů

O to paradoxnější je, že za Zemanem během jeho proslovu stojí Jaromír Soukup. Majitel TV Barrandov, který se zaštiťoval tím, že jeho televize nikomu nestraní, a sám ve svých pořadech s různou mírou úspěšnosti zastupuje novinářskou profesi.

Sám Zeman a jeho spolupracovníci končí u občasného rýpnutí si a slovních urážek. Podporovatelé po prezidentově odchodu zajdou mnohem dál. Napadnou několik štábů a nezdráhají se ani útoku na reportérky.

Prezident už u toho není a jeho mluvčí následně sdělí, že, co se na konci dne děje ve štábu, ho nezajímá. Závěr z volební soboty je jasný. Miloš Zeman dostal od voličů důvěru na dalších pět let. Může začít plnit své volební sliby, které voličům dal.

„Chtěl bych být, jak stárnu, poněkud pokornější, méně sebevědomý a vstřícnější vůči názorům lidí, kteří mají jiné názory. Chtěl bych být méně arogantní, i když si o některých z těch lidí nebudu myslet nic dobrého,“ ujišťoval například v děkovné řeči. Jeho start do druhého funkčního období ale v tomto směru o volební sobotě dost pokulhával.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud