VOLBY 2018: Reportáž z volebního Chomutova, bašty Miloše Zemana | info.cz

Články odjinud

Reportáž z Chomutova: „Řezník má volit řezníka a důchodce důchodce. Tady vyhrává Zeman“

Nad chomutovským sídlištěm visí šedivé mraky, jen občas skrze ně prosvitne slunce. Mezi paneláky tuší chodec provizorní cesty, na nichž se na konci ledna při chůzi smýkají nohy. Je těsně před dvanáctou: dnešního dne, ale i druhého kola prezidentské volby. Ze zastavujícího autobusu vystupují ve všední den dopoledne hlavně lidé v důchodovém věku. „Já nikam moc nechodím, takže toho moc nevím. Ale myslím, že většina tady fandí Zemanovi,“ zastavuje se na chvíli důchodkyně v béžovém kabátu. Proč? „Já i moje okolí ho považujeme za nejvíc upřímného ze všech kandidátů. I když teda občas ujíždí ve vulgaritách. Nějaké potíže s ním jsou,“ připouští. „Ale i tak by byl nejvhodnější. Drahoš mě vůbec nepřesvědčil. Praha je pro něj, ale jinak celá republika pro Zemana,“ ukončuje krátký rozhovor a vydává se po kluzkém povrchu ke dveřím domu, kde žije.

Zdaleka není jediná z obyvatel Chomutova, která fandí ve druhém kole prezidentské volby Miloši Zemanovi. „Můžete dát do titulku, že celej Chomutov volí Zemana,“ radí novinářské návštěvě o pár minut později štamgast v místní hospodě.

Tak jednoduché to samozřejmě není. I čísla z prvního kola ale ukazují, že v regionu ležícím v Podkrušnohoří se současnému prezidentovi jednoduše daří. V Chomutově získal téměř 50 procent hlasů, tedy o zhruba deset procentních bodů více, než byl jeho celorepublikový průměr. V některých částech města – především na sídlištích – dosáhl ještě silnějšího výsledku.

V sídlištní hospodě se krátce před polednem scházejí lidé na oběd. Frankfurtská polévka stojí dvacku. Malé pivo 13 korun, velké jen o něco víc. Stůl v pravé části restaurace obsadila pětice mužů v důchodovém věku. Před sebou půllitry – a ne první toho dopoledne. Do hovoru o politice se dávají celkem s chutí.

Na Chomutovsku a Žatecku je Miloš Zeman jasným favoritem.Na Chomutovsku a Žatecku je Miloš Zeman jasným favoritem.autor: Michael Tomeš

„Chápete to? Premiér je Slovák, pražská primátorka Slovena, pak je tam nějakej Japonec a Češi volí Moraváka, to mi hlava nebere,“ naráží starší muž v šedé vestě, který se živil jako kameraman, na fakt, že Jiří Drahoš pochází z Jablunkova. „Ještě že Miloš je z Kolína,“ dodává. A nevadí mu, že na něj jeho kamarád vzápětí prozrazuje, že i on pochází z Brna.

„Ale ani my v Chomutově nemáme Drahoše rádi. A taky nemáme rádi Pražáky. Dcera se tam odstěhovala a má to teď se mnou kvůli tomu pěkně těžký,“ líčí bělovlasý muž v kostkované košili. A hned vytahuje z obálky v náprsní kapse černobílé fotografie. Pochází z Bechyně, kam jezdí Miroslav Kalousek chalupařit. V lásce ho ale nemá. Jak se dostal do Chomutova? „Rodiče sem přišli ve čtyřicátém šestém budovat republiku a už jsme zůstali,“ popisuje důvod, pod nějž by se mohla podepsat většina obyvatel místních měst, kteří přišli na území uhelné pánve za prací.

Od všech mužů u stolu se svorně ozývá, že budou naprosto jistě volit současnou hlavu státu. Neznervózňuje je ani prezidentovo zdraví. „Viděla jste, jak v televizi mrkal?“ obrací se na mě s úsměvem kameraman v důchodu a naráží na Zemanovo vystoupení v televizi Nova. „A postavilo se za něj i lékařské konzilium,“ dodává odhodlaně.

Přitom místní by mohli volit i lékaře – neúspěšný kandidát Marek Hilšer pochází právě odtud. „Já ho znám, je to šikovnej člověk. Kdybych nevolil Zemana, tak bych volil jeho,“ ozývá se z druhého konce stolu. A někteří jeho spoluobyvatelé tak zřejmě i udělali. Hilšer ve městě získal přes dvanáct procent, na území celého Česka ale ve výsledku necelých devět.

Na Chomutovsku a Žatecku je Miloš Zeman jasným favoritem.Na Chomutovsku a Žatecku je Miloš Zeman jasným favoritem.autor: Michael Tomeš

„Jenže doktor má volit doktora, řezník řezníka a důchodce důchodce,“ bere si slovo muž v šedivém. „Ten nám prostě nejlépe porozumí,“ uzavírá politickou debatu. A vrací se k rozpité sklenici piva.

Miloš Zeman a jeho spolupracovníci jsou si zřejmě jistí, že ve městě mají vyhráno. Na ulici není k nalezení jediný billboard ani skromnější plakát. Nenajdete tu žádného dobrovolníka, který by nadšeně agitoval. Na první pohled nic nebudí dojem, že druhé a rozhodující kolo prezidentské volby se odehraje už za pár dní. A do regionu se ve finiši kampaně nevypravil ani Jiří Drahoš. Mohlo by se tak zdát, že tady je v podstatě rozhodnuto.

Podle mosteckého lékaře Petra Klepiše, který ordinuje také v Žatci a na novináře si najde pár chvil v nabitém programu, ale ani tady není nic černobíle. „Ústecký kraj je skladbou obyvatelstva podobný Moravskoslezskému. Žijí tu voliči komunistů a Okamury, a ti výhradně volí Miloše Zemana. Je za tím zcela jistě vzdělanostní a sociální struktura. Těžba uhlí, energetický průmysl lákal tento typ lidí,“ vysvětluje.

„Ale pro pana profesora to tady není úplně beznadějně ztracené,“ domnívá se muž, který se sám jako dobrovolník podílí na jeho propagaci. I cestu k jeho ordinaci lemují letáky s obličejem bývalého šéfa Akademie věd. „Kolegové lékaři celkem výhradně volí jeho, třeba učitelé taky,“ dodává. A ani vzdělanostní dělení podle něj neplatí stoprocentně. „Můj otec je šachťák, ale politice rozumí a velmi dobře ví, že už je načase vyměnit prezidenta. Hlavně v tom smyslu, že chce slušného, vzdělaného a reprezentativního člověka. A zdravého,“ dává Klepiš příklad z rodiny. „Kontaktní kampaň dělám ze srdce. Lidé mě třeba na ulici zastaví, když vidí, že nosím placku Jiřího Drahoše. Zapojil jsem se do skupiny dobrovolníků v rámci kraje,“ říká a vytahuje aktuální leták. V poslední době se prý často snaží vyvracet dezinformace, které na Drahoše míří.

Na Chomutovsku a Žatecku je Miloš Zeman jasným favoritem.Na Chomutovsku a Žatecku je Miloš Zeman jasným favoritem.autor: Michael Tomeš

Místním se podle něj navíc nabízí jednoduchý důvod, proč se zlobit na jeho protikandidáta Zemana. Jeho vláda v 90. letech prodala za nejasných okolností Mosteckou uhelnou. „Spousta šachťáku si ale neuvědomuje, že bohatství, které mělo zůstat Mosťákům, skončilo částečně na švýcarských účtech,“ popisuje lékař. „Zeman si tady ale hodně lidí získal tlakem na prolomení těžebních limitů,“ dodává druhou stranu mince.

Region nebyl v prvním kole rozdělen jen mezi dva finalisty prezidentské volby. Silnou podporu tu našel také Michal Horáček. „Je pravda, že tu podporu celkem má. To asi plyne z toho, že bydlí v Roudnici nad Labem, což není tak daleko. A co já vím, tak má dobré kontakty s některými lidmi na Mostecku nebo v Litvínově. I moje manželka ho volila v prvním kole,“ usmívá se.

Kam se přelijí jeho voliči v druhém kole? „Nevím o žádném Horáčkově voliči, který by se nechystal podpořit pana Drahoše. Ale to jde jen o mé blízké.“

Přispět by k tomu teoreticky mohlo i to, že Horáček nabídl své billboardy po republice Drahošovi. Osobně ale bývalý šéf Akademie věd region mezi první a druhým kolem nenavštívil. Zaměřoval se spíše na ta místa, kdy by mohl najít více nerozhodnutých voličů.

„Je to škoda. Nerozhodnutých voličů je tu podle mě také mnoho. Ale nemohl stihnout objet celou republiku. Je možné, že si lidé z jeho týmu řekli, že Ústecký kraj je pro něj na půl ztracen. I když to tak být nemusí,“ říká Klepiš. A shrnuje nakonec svou motivaci pro dobrovolnické zapojení do kampaně: „Spousta lidí si myslí, že prezident má kdovíjaké pravomoci, my ale nejsme prezidentský stát. Chci od našeho prezidenta to, co v Rakousku nebo Německu: aby reprezentoval náš stát, byl proevropský, slušný a aby se na něj dalo dívat“.

Do voleb zbývá několik dní. Ulice Mostu zdobí několik billboardů na podporu Miloše Zemana s nápisem „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše“. Drahošovy plakáty zdobí nedaleké sloupy a venkovní nástěnky. Mostečtí obyvatelé kolem nich spěchají v drobném dešti, který se nad městem spustil. Před kandidáty jsou tou dobou ještě televizní debaty, na které se upíná velká pozornost, protože můžou přesvědčit dosud nerozhodnuté. Důchodce z chomutovské hospody má ale jasno: „Milošek dělá politiku třicet let. A dobře, nemůžu si stěžovat. A na večer se těším na debatu. Zeman je skvělý, myslí mu to. A pořád má po ruce nějaký bonmot,“ pochvaluje si a otáčí se ke svým spolustolovníkům.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Holec: Šmarda je kudla v Hamáčkových zádech. Zraje v něm ale jisté osobní rozhodnutí

GLOSA PETRA HOLCE | Stále ještě kandidát ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda se o víkendu rozpovídal v rozhovoru pro deník Právo. Kromě spousty jiného zazněly dvě zajímavé věci: zaprvé, že kdyby se teď vzdal ministerské kandidatury, bodl by tím „zezadu“ do zad šéfa ČSSD Jana Hamáčka. A zadruhé, Šmarda slíbil v tomto týdnu vydat prohlášení, protože v něm prý „zraje“ jisté „osobní rozhodnutí“. 

Šmarda se podobně nerozpovídal poprvé. Záhy poté, co z něj v ČSSD udělali kandidáta na ministra kultury, začal veřejně říkat, že na funkci nelpí a že kultuře vlastně moc nerozumí. Šmarda očividně nepochopil situaci a od začátku jako by dělal všechno pro to, aby ho prezident Miloš Zeman, jenž ho nechce ministrem jmenovat, mohl veřejně znesvěcovat. Takhle ostré náboje by totiž na twitteru stěží vymýšlel i jeho mluvčí a „viceprezident“ Jiří Ovčáček. Svým rezortům samozřejmě nerozumí většina ministrů, obvykle si to ale nechávají pro sebe.  

Před pondělní schůzkou mezi Hamáčkem a premiérem Andrejem Babišem, jejímž jediným tématem byl on, do toho ale Šmarda šlápl znovu. Ironií je, že ve skutečnosti je bodnutím do Hamáčkových zad on sám, i když tentokrát jde o „kudlu“ v plné režii ČSSD, jak už to poslední dobou bývá. Hamáček totiž nikdy žádného Šmardu na kultuře nechtěl, protože nikdy ani nechtěl „sejmout“ Antonína Staňka. Ten se sice ve funkci občas zle trápil, zrovna odvolání šéfa Národní galerie Jiřího Fajta kvůli podivnému hospodaření si ale s Hamáčkem předem domluvil.

Link

A oba ho spolu předem oznámili i Babišovi. Hamáček Staňka dokonce držel i poté, co po jeho hlavě v televizi zatoužil první místopředseda ČSSD Roman Onderka – a to i na následném setkání se signatáři petice za Staňkovo odvolání na Úřadu vlády. Jenže pak začali Staňkovu hlavu veřejně požadovat i další členové ČSSD, až mu 13. května radši vrazil „kudlu“ do zad i Hamáček. A to přesto, že ve stejný den poslala ministerstvu kultury dopis Transparency International, v němž uvádí, že Staněk byl ve výčtu chyb v hospodaření Národní galerie ještě zbytečně střízlivý.

Šmarda by teď Hamáčka nepříjemného bodnutí do zad nejlíp zbavil tím, kdyby s kandidaturou na ministra kultury sám sekl, jak mu ostatně začíná radit stále více členů ČSSD. A taky rodina, což Šmarda přiznává v rozhovoru. Ano, Zeman se poslední dobou nebezpečně osvobozuje od Ústavy a naplňuje svůj nenápadný předvolební slib (ten trousil na různých besedách s lidmi), že přímo volený prezident prostě jen nesedí na Hradě, ale vládne. Problém jménem Šmarda si ČSSD nicméně způsobila pouze sama svou nejednotností a rozhádaností.

Link

Možná ale Šmarda znovu všechny překvapí ve svém slibovaném prohlášení, kdo ví. To se chystá vydat ještě před pátečním jednání předsednictva ČSSD, ohledně vzdání se kandidatury na ministra kultury ale zůstává tajemný. „Nic takového neříkám. Jen říkám, že si nemyslím, že se do jednání předsednictva něco zásadního stane, kromě toho, že chci vydat jedno prohlášení, ale až ve mně uzraje,“ řekl Šmarda v rozhovoru. Musí to být fakt agonické zrání.

-1