Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská televize se omluvila za článek o okupaci. V novém textu označuje Zemana za hrdinu

Ruská televize se omluvila za článek o okupaci. V novém textu označuje Zemana za hrdinu

Ruská armádní televize Zvezda se omluvila za úterní článek o sovětské okupaci Československa z roku 1968. Podle ruského premiéra Dmitrije Medvěděva je text názorem autora, nikoli televize. Ta dnes publikovala text, v němž vstup vojsk do země opatrně kritizuje. Vyzdvihuje naopak roli prezidenta Miloše Zemana jako odpůrce okupace.

Omluvu ruské televize zřizované tamním ministerstvem obrany zmínil na Facebooku i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podle něho se na velvyslanectví ČR v Moskvě dnes telefonicky obrátil zástupce ředitele televize a za publikaci článku se hluboce omluvil. Text odsoudil také ruský premiér Dmitrij Medvěděv, který řekl, že text neodráží stanovisko ruského vedení a je osobním názorem autora.

Materiál, v němž autor chválil sovětskou invazi, vyvolal bouřlivou odmítavou reakci české politické scény. Miloš Zeman autora, jímž je Leonid Maslovskij, označil za „novinářského šílence s vylízaným mozkem“.

Maslovskij, který údajně vystudoval leteckou školu a historii, v textu mimo jiné tvrdí, že „vstup vojsk do Československa (v roce 1968) nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie ‚sametových‘ revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy“. Za takový čin by podle Maslovského mělo být Československo Sovětskému svazu vděčné.

Zeman se zachoval jako ryzí vlastenec

Zvezda kontroverzní text stáhla a dnes o stejném tématu publikovala nový článek. V něm se k srpnovým událostem staví kritičtěji. „Vojenské metody řešení označují analytici za jednu z nejnesmyslnějších zahraničněpolitických aktivit SSSR a jednu z nejškodlivějších pro image země,“ píše autor Dmitrij Sergejev.

Autor vyzdvihuje roli současného českého prezidenta Miloše Zemana jako odpůrce okupace. „Události z roku 1968 se staly lakmusovým papírkem, který daly vyniknout ryzím vlastencům, lidem opravdu statečným a charakterním. Jedním z těch, který protestoval proti vstupu vojsk, byl Miloš Zeman – v té době student Vysoké školy ekonomické. Ta tento čin byl potrestán způsobem v té době obvyklým: byl vyloučen z komunistické strany. O řadu let později se Zeman stane prvním prezidentem své země, který byl zvolen v přímé volbě,“ praví.

Profily prezidentských kandidátů si můžete přečíst zde.

Sergejev připomíná i okolnosti tehdejší doby. Také tentokrát se ale jeho slova dají rozporovat. Sergejev připomíná Dubčekovy reformy a označuje je za snahu spojit komunismus s evropskou sociálnědemokratickou cestou. Tvrdí, že „podle oficiální verze požádala o vstup armády tehdejší vláda“.

Kritický, ale vágní

To však není zcela přesné. Tzv. zvací dopis, který se stal záminkou pro invazi, podepsali lidé, kteří s tehdejšími Dubčekovými plány nesouhlasili a vystupovali proti demokratizaci systému. Ministrem byl tehdy akorát Alois Indra a například další z podepsaných Oldřich Švestka musel během Pražského jara opustit pozici šéfredaktora Rudého práva.

Sergejev se odvolává na to, že se Sovětský svaz po pádu východního bloku za okupaci omluvil. Zmiňuje také účast dalších zemí tehdejší Varšavské smlouvy.

Jeho text je sice kritický, místy však volí vágnější formulace. „Jak už bylo řečeno, mnoho z toho má dnes jiné vyznění. Dnes se to zdá být směšné, ale tehdy se předpokládalo, že Dubčekovy myšlenky protiřečí představě o marxismu-leninismu, diktatuře proletariátu a vedoucí úloze komunistické strany,“ píše autor a dodává, že „mnozí historici“ varují před využíváním historických událostí k rozdmýchávání hysterie a rozeštvávání národů.

„Navíc účastníci tehdejších událostí, ne vojáci a důstojníci, kteří jen poslouchali rozkazy, ale političtí vůdci, už byli potrestáni,“ konstatuje.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek