Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soud může zaříznout většinu prezidentských kandidátů. Žaloba míří na těchto pět mužů

Soud může zaříznout většinu prezidentských kandidátů. Žaloba míří na těchto pět mužů

Boj o prezidentský post získává nový rozměr. Nejvyšší správní soud se bude zabývat žalobou žádající zrušení kandidátních listin u pěti z kandidátů, kteří svou nominaci opírají o podpisy poslanců či senátorů. Jedná se o Mirka Topolánka, Marka Hilšera, Vratislava Kulhánka, Jiřího Hynka a Petra Hanniga. Informoval o tom server HlídacíPes.org.

Informací HlídacíPes.org potvrdil předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. „Ano, žaloba na zrušení kandidatury těchto pěti kandidátů dorazila,“ řekl Baxa.

Jak jako první informoval HlídacíPes.org, žalobu prostřednictvím právního zástupce podala Terezie Holovská, bývalá místostarostka Prahy 8, která se o kandidaturu původně také ucházela. Z vyjádření soudu plyne, že právním zástupcem Holovské je advokát Jan Kalvoda.

Jádrem argumentace je však fakt, že se někteří zákonodárci podepsali více kandidátům.

Sama Holovská poslala dopis všem nově zvoleným poslankyním, aby jí v kandidatuře podpořily. Potřebný počet podpisů (dvacet poslanců nebo deset senátorů) však nezískala.

Profily prezidentských kandidátů si můžete přečíst zde.

Oficiálně se k žalobě Nejvyšší správní soud vyjádří pravděpodobně během dnešního podvečera. Lhůta na stížnost k soudu končí dnes v 16.00. Ze zákona má pak lhůtu na rozhodnutí patnáct dní.

Ministerstvo vnitra rozhodlo o registraci celkem devíti prezidentských kandidátů. Ti podle mínění vnitra splnili všechny zákonné podmínky nominace ať již prostřednictvím nasbíraných podpisů občanů, či díky podpisům zákonodárců.

Ministerstvo vnitra trvá na tom, že poslanec či senátor může podpořit víc prezidentských kandidátů. „Ústava ani zákon o volbě prezidenta to nezakazují,“ řekl už dříve náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

O post prezidenta usiluje nyní devět kandidátů: Miloš Zeman, Jiří Drahoš, Michal Horáček, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek.

Pokud by žaloba k Nejvyššímu správnímu soudu byla úspěšná, souboj by se zúžil jen na první čtyři jmenované.

Článek přinesl server HlídacíPes.org

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek