Strany větří silného kandidáta proti Zemanovi. „S politiky netančím,“ srazil jejich očekávání Drahoš | info.cz

Články odjinud

Strany větří silného kandidáta proti Zemanovi. „S politiky netančím,“ srazil jejich očekávání Drahoš

Dlouholetý šéf Akademie věd Jiří Drahoš vyslyšel sílící volání a oznámil, že bude usilovat o post prezidenta. Uznávaná osobnost nezatížená skandály se ihned stává lákavou možností pro politické strany, které tápou a nemají perspektivní kandidáty, kteří by se mohli vyrovnat Miloši Zemanovi. Není ale vůbec jisté, že partajím tento plán „klapne“.

Vstřícný postoj k Drahošovi dávají dlouhodobě najevo třeba Starostové. „Pokládám ho za důstojného kandidáta a domnívám se, že může do prezidentské volby výrazně zasáhnout,“ reagoval na Drahošovo oznámení kandidatury šéf uskupení Petr Gazdík.

„Z těch, kteří zatím svoji kandidaturu oznámili, by měl pan profesor Drahoš zcela jistě naši preferenci,“ doplňuje šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Dodává ale, že strana ještě čeká, zda svou kandidaturu neoznámí ještě někdo jiný.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Naděje do něj vkládají i někteří lidovci, nebo část ČSSD, která se nechce zůstat napospas Miloši Zemanovi. Faktem ovšem je, že sociální demokracie spíše podpoří stávajícího prezidenta stejně jako hnutí ANO Andreje Babiše.

Sám Drahoš není podpoře politiků nijak výrazně nakloněný. Uvedl, že chce být nadstranický a nezávislý. „Prezident má lidi spojovat. Mou výhodou je, že jsem nebyl v žádné straně. Určitě nebudu žádnou stranu vynášet nahoru. Nikdy jsem s politiky netančil a nemíním s nimi tančit. Prezident by měl být někdo, kdo lidi spojuje. Naše problémy jsou lidské, sociální, ne pravicové nebo levicové,“ řekl podle Aktuálně.cz.

Takto Jiří Drahoš mluvil o své kandidatuře před pár dny pro Reflex autor: Martin Bartkovský

Podle médií oslovil bývalý šéf Akademie věd už před vyhlášením kandidatury některé podnikatele, podpořit by ho mohli i vědci a další známé osobnosti, včetně majitele firmy Jablotron Dalibora Dědka, podnikatele strojírenské skupiny Wikow Martina Wichterleho či astrofyzika Jiřího Grygara.

Nedávno zesnulý kardinál Miloslav Vlk podle předsedy organizace Cesta 121 Antonína Randy, který o nemocného pečoval, vyzýval k podpoře Drahošovy kandidatury. Podobně se před časem vyjádřil pro INFO.CZ i bývalý diplomat Petr Kolář, který nakonec kandidovat nebude. Podle něj je potřeba netříštit síly a spojit se proti Miloši Zemanovi. V této souvislosti Kolář vyzval Michala Horáčka, aby svoji kandidaturu stáhnul.

Víte, jak si zařídit voličský průkaz? Návod najdete zde.

Horáček takový krok kategoricky odmítá a naopak se důrazně vymezuje proti Drahošovi. „Jestli do toho pan Drahoš půjde, bude jistě ten, koho si vybraly politické strany, i když hlavně jejich představitelé,“ říká.

Miloš Zeman Drahošovu kandidaturu nekomentoval. Při oznámení té vlastní mimo jiné uvedl, že se zdrží útoků na své protikandidáty. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru mimo jiné napsal, že Česko „potřebuje prezidenta, který se zastane občanů, jako třeba v situaci migrační krize. Ne kývala, který pronese prázdný projev“.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Zeman po nemocnici hledá náhradníky. Asi skončí dřív, Babiš by dnes vyhrál, říká Pečinka

Prezident Miloš Zeman v uplynulých dnech promluvil o svých náhradnících. Nejdřív připustil, že by ho mohl nahradit odborářský předák Josef Středula, krátce poté vyslovil i jméno současného premiéra Andreje Babiše. Podle komentátora Reflexu Bohumila Pečinky není příliš jasné, proč Zeman o svých náhradnících mluví. Záhadné je dle jeho slov především to, že tak činí krátce po návštěvě nemocnice. Pečinka v rozhovoru s Pavlem Štruncem tvrdí, že Babiš pravděpodobně kandidovat na prezidenta bude. Chce prý totiž dotáhnout svou politickou hru do konce. A ostatní kandidáti? Těžkou vahou by se mohla stát současná vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová. Proč by podle Pečinky Bradáčová v takovém případě mohla být ve střetu zájmů? V čem bude nadcházející prezidentská volba jiná? Je načase změnit Ústavu? Podívejte se na rozhovor v úvodu článku.

LinkLink