Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vitásková nebo Zbytek. Zeman veze do Ruska svoje věrné

Vitásková nebo Zbytek. Zeman veze do Ruska svoje věrné

Prezident Miloš Zeman zahajuje třídenní návštěvu Ruska. Na cestu bere i neobvykle početnou delegaci podnikatelů. Kromě tradičních jmen s hlavou státu cestují také někteří jeho podporovatelé z prezidentské kampaně. Na nezvyklá jména upozornil server iRozhlas.cz.

Hned trojice letadel dopraví téměř 130 lidí na třídenní podnikatelskou misi, která doprovází stejně dlouhou návštěvu českého prezidenta v Rusku. Během ní mají podnikatelé podepsat kontrakty za desítky miliard korun.

„Máme připraveno 13 smluv na podpis v Moskvě a Jekatěrinburgu a objem těch smluv bude někde kolem 20 miliard korun,“ popisuje Radiožurnálu prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Většina smluv je předjednaných a podpis při prezidentské návštěvě je spíše symbolický.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Kromě zástupců tradičních firem jako Škoda Auto nebo PPF jede se Zemanem i řada jmen, u nichž není zcela zřejmý smysl jejich cesty. K těm nejznámějším patří někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Ta sama dříve podnikala v plynárenství, nyní má ale roční moratorium. Se Zemanem jede coby zakladatelka vlastního institutu zabývajícího se ochranou lidských práv.

Kromě Vitáskové upoutá také jméno Zdeňka Zbytka, před revolucí velitele tankové divize československé a nyní místopředsedy Strany práv občanů (SPO), která má k Zemanovi blízko. Zbytek mimo jiné seznámil prezidenta s lobbistou Vladimirem Jakuninem, který má blízko k Putinovi a na jehož konference Zeman jezdíval řečnit.

Do Ruska jede také firma Sigma, která několikrát podpořila SPO a přispěla i na Zemanovu minulou prezidentskou kampaň.

Volbu Zemana doporučila před pěti lety též Světová rada podkarpatských Rusínů. Ukrajina její bývalé špičky obviňuje z podkopávání jednoty státu a práce v zájmu Ruska. Nyní se Zemanem cestuje také firma Dašické sklepy, za níž jedou Vasil Džugana a Michali Ťasko. Ti zároveň působí i v čele zmíněné rusínské rady.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek