Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volby provázela rekordní účast, místy i stoprocentní

Volby provázela rekordní účast, místy i stoprocentní

Miloš Zeman vedl po sečtení poloviny okrsků ve všech krajích kromě Prahy a středních Čech, kde vítězil Drahoš, který uspěl také u voličů v zahraničí. Prezidentské finále přišel rozhodnout rekordní počet voličů, po sečtení 50 procent okrsků účast převyšovala 65 procent. Před pěti lety přišlo k volebnímu finále 59 procent voličů.

V prvním kole dosáhla volební účast k 62 procentům, stoprocentní byla například v Čilé na Rokycansku, která je nejmenší obcí Plzeňského kraje. Této hranice obec dosáhla v pátek večer.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Praha měla více než padesátiprocentní účast dnes kolem 11:00, přičemž nejvyšší, 64procentní, byla v Praze 6. K 60 procentům se přiblížila v Praze 1, 9 a na Jižním Městě. Nižší účast je v Praze 3, kde odvolilo 54 procent obyvatel, a v Praze 5, kde zatím svůj hlas odevzdalo 52,6 procenta voličů.

Ve středních Čechách je účast mezi 50 a 60 procenty. Například v Kolíně do 11:00 odvolilo 61 procent lidí, v Benešově 59 a v Berouně 58 procent. Mělník hlásí 55 procent, Nymburk 53 a Příbram 51 procent.

V Královéhradeckém kraji je v některých malých obcích už nyní volební účast nadprůměrná a pohybuje se kolem 70 procent, řekla ČTK Štěpánka Blažková z krajského úřadu. V prvním kole přišlo v kraji k volbám 64,2 procenta lidí.

Většinou větší účast než v prvním kole udávají také oslovené volební okrsky v Karlovarském kraji. Například v Perninku dopoledne odvolilo podle volební komise více lidí než v prvním kole, kdy byla účast přes 64 procent. Hodně se na tom podílí lyžaři, kteří přijeli s voličskými průkazy.

V Plzeňském kraji se pohybuje volební účast kolem 50 procent. „Někde je to více, někde míň. Nedokážeme odhadnout, jestli celková účast bude vyšší než v prvním kole," řekl Jan Nový z krajského úřadu. Vysokou účast mají tradičně díky turistům s voličskými průkazy šumavské obce a je jich více než v prvním kole.

V Ústeckém kraji, kde bývá účast vždy pod republikovým průměrem, dosud odvolilo kolem 45 procent voličů, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová. Účast se liší v jednotlivých regionech, v Litvínově přišlo zatím 30 procent voličů, v menších obcích na Mostecku naopak polovina.

Naproti tomu na Vysočině se volební účast dostala dnes v 11:00 v oslovených okrscích nad 60 procent. Podle členky volební komise 4. okrsku v Pacově na Pelhřimovsku volilo 63 procent voličů. „Účast je větší, už jsme na celkové volební účasti prvního kola," řekla.

Přes 50 procent lidí přišlo k volbám také v Jihomoravském a Olomouckém kraji. Podle mluvčí Jihomoravského kraje Moniky Brindzákové jich nejvíce bylo v Lubné na Brněnsku, kde volilo skoro 96 procent voličů. Nejmenší účast je v obci Vrbovec-Hnízdo na Znojemsku, kam přišlo k urnám 28,6 procenta lidí. V Olomouckém kraji se podle Petera Garláthyho z krajského úřadu řeší stížnost voliče, který tvrdí, že dostal hlasovací lístek jiné barvy než je žlutá. "Zatím je to v řešení. V komisi jsme nezjistili, že by měla k dispozici jiné než žluté hlasovací lístky," uvedl Garláthy.

Ve Zlíně přišlo dopoledne k volbám přes 58 procent voličů. V Otrokovicích na Zlínsku 56 procent voličů. V jednom z okrsků v Luhačovicích na Zlínsku, kde tradičně volí i řada klientů lázeňských zařízení, byla před 11:00 volební účast až 70procentní. V Uherském Hradišti dosud volilo 59 procent lidí, jeden z okrsků v Kroměříži eviduje 67 procent voličů.

Velký zájem o volby byl díky turistům a lyžařům s voličskými průkazy podle zjištění ČTK například i ve volebních místnostech v zimních střediscích v Beskydech, Jizerských horách nebo Krkonoších.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek