Voličský průkaz: Žádost pro 2. kolo můžete podat už jen do středečního odpoledne | info.cz

Články odjinud

Voličský průkaz na poslední chvíli: Na jeho vyřízení zbývá už jen několik hodin

Do druhého kola prezidentských voleb zbývá už jen několik dnů. Zítra je navíc poslední den, kdy si mohou zájemci vyřídit voličský průkaz, který jim dovoluje volit kdekoli. Na korespondenční žádost je už pozdě, osobně lze ale průkaz vyřídit ještě do středeční 16. hodiny.

Voličský průkaz umožňuje obyvatelům hlasovat mimo místo svého trvalého bydliště. Je nutné ale o něj požádat včas, nelze ho totiž vyřídit až těsně před volbami. Pro druhé kolo hlasování si Češi mohou vyřídit průkaz také. Zažádat o jeho vydání šlo i korespondenčně, nebo skrze datovou schránku. Na tento typ žádosti už je ovšem pozdě. Stále lze ale zažádat osobně na úřadě v místě trvalého bydliště.

K osobní žádosti není nutné nic dokládat. Stačí se dostavit na obecní úřad v místě svého trvalého bydliště. Pokud si nejste jistí, kde o průkaz žádat, dozvíte se to zadáním adresy bydliště zde.

Jak volit na voličský průkaz

Na úřadě by měli průkazy nyní už vydávat obratem na počkání. Při volbách je pak nutné vzít s sebou průkaz do kterékoli volební místnosti, kde jej volič předá komisi. Ta si průkaz ponechává, zkontroluje jeho pravost a vyžádá si ještě od voliče průkaz totožnosti (občanku, nebo pas). Pouze na voličský průkaz volit nelze, vždy je potřeba i další doklad.

Voličský průkaz je zdarma. Pro každé kolo voleb je nutné si nechat vystavit nový průkaz. Pokud jste jej měli na první kolo voleb a nevyužili jste jej, pro druhé kolo jej nesmíte využít, nebude platit.

Kde volit v zahraničí

Voličský průkaz můžete použít i v případě krátkodobých pobytů v zahraničí. V cizině se volby konají na zastupitelských úřadech, jejichž seznam najdete zde (volit lze pouze na velvyslanectvích nebo generálních konzulátech).

Zájem o volbu mimo místo svého trvalého bydliště stoupá. Před prvním kolem některé úřady uváděly rekordní počty vydaných průkazů. Při poslední prezidentské volbě v roce 2013 dle webu Patria.cz na voličský průkaz hlasovalo 10 % voličů.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Jourová: Vytvořili jsme návrh, který nemá v historii EU obdoby

KOMENTÁŘ VĚRY JOUROVÉ | Když Evropská komise předložila ve středu členským státům a Evropskému parlamentu předělaný návrh sedmiletého rozpočtu Evropské unie v hodnotě 1,1 bilionu eur, doplněný bezprecedentním fondem obnovy za 750 miliard eur, dělala dějiny. Předvedla, že je schopná přijít s návrhem, který může reálně pomoci Evropě překonat ekonomické a sociální dopady koronavirové pandemie. 

Po celou dobu přípravy tohoto vpravdě historického návrhu jsme si uvědomovali, že čelíme nečekanému, neviditelnému, neznámému a nepředvídatelnému nepříteli. Nákaza nás napadla všechny bez rozdílu a napáchala velké škody. Nemůže za ni nikdo, ale v odpovědi musíme být jednotní a silní už nyní, ačkoli konečný účet ještě neznáme. Shodli jsme se v tom, že naše reakce musí být rychlá, jasná, srozumitelná a nesmí minout vytyčený terč.

Návrh sleduje tři hlavní cíle, které spolu souvisejí:

  • Zacelit rány, napravit napáchané škody, zachránit pracovní místa, pomoci zejména nejvíce zasaženým zemím, firmám a lidem.
  • Investovat do správných oblastí, modernizovat hospodářství, aby nezatěžovalo životní prostředí, podpořit digitalizaci a technologie potřebné pro lidi. Využít vynucené přestávky k úpravě kurzu směrem k šetrnější a modernější ekonomice.
  • Poučit se z krize a investovat do razantního posílení odolnosti a soběstačnosti Evropy, aby byla schopna snáze čelit podobným neštěstím v budoucnu. Prvním úkolem bude vytvořit strategické zásoby zdravotnického materiálu, podpořit klíčová zdravotnická zařízení a zbavit se závislosti na třetích zemích. Evropa si musí být schopna v těžkých chvílích pomoci sama.

Link

Navržený balík nemá v historii Evropské unie obdoby; je na výši výzvy, kterou pandemie představuje. Nyní se jím budou zabývat premiéři a prezidenti členských států a jako vždy budou logicky mít hodně na mysli své národní zájmy. Přesto věřím, že v debatě převládne politická vůle učinit adekvátní společné rozhodnutí, blahodárné pro celou Evropskou unii. Rozpočet pak bude muset získat podporu Evropského parlamentu a národních parlamentů. Čeká nás tedy složité a tvrdé vyjednávání pod časovým tlakem. Pro Evropu a její členské země to bude velká zkouška politické odpovědnosti a odvahy, ale také soudržnosti a smyslu pro solidaritu; důsledky nedohody by mohly být nedozírné.

Navzdory nevídaným částkám není tento návrh rozpočtu totiž jen o penězích, ale také o vzájemnosti, o pochopení společného projektu a o ekonomickém pragmatismu. Umožní opětovně nastartovat společný evropský trh, který je naší hlavní silou v globalizovaném světě, zárukou ekonomické prosperity všech zemí, které se na něm podílejí, včetně České republiky. Dokument je koncipován tak, aby se vynaložené prostředky promítly především v životní úrovni lidí, kteří v Evropě žijí. Po minulé finanční krizi před 10 lety se nerovnosti prohloubily a lidé nevnímali evropskou politiku jako hráz proti nespravedlnosti. Tuto chybu nesmíme opakovat.

Link

Nazvali jsme tento návrh „Evropským rozpočtem nové generace“. Je to proto, že dnešní krize se nutně projeví i na životní úrovni našich dětí. Proto musíme její dopady tlumit už nyní, a to zásadním způsobem. Nicméně je jasné, že budoucí generaci předáváme nejen ambici překonat potíže co nejlépe, ale také odkaz v podobě společného dluhu – oněch 750 miliard se bude splácet v letech 2028-58. I proto je důležité, aby každé investované euro přineslo maximální užitek a aby budoucí dluhy bylo snadné splácet díky obnovené prosperitě.

Toto vše je dobrá zpráva i pro Českou republiku. Nejenže budou pokračovat v neztenčené míře tradiční politiky – kohezní a strukturální pomoc, zemědělské dotace – ale cílené oživení a ozdravení jednotného trhu nemůže než prospívat naší exportně orientované ekonomice. Česká republika dokázala v minulých letech dynamicky rozvíjet hospodářství a vytvářet pracovní místa. Výborně zabojovala proti epidemii koronaviru. Věřím tomu, že beze zbytku a úspěšně využije i šance, které nabízí ambiciózní návrh rozpočtu Evropské unie.

Autorka je místopředsedkyně Evropské komise.