Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Voličský průkaz na poslední chvíli: Na jeho vyřízení zbývá už jen několik hodin

Voličský průkaz na poslední chvíli: Na jeho vyřízení zbývá už jen několik hodin

Do druhého kola prezidentských voleb zbývá už jen několik dnů. Zítra je navíc poslední den, kdy si mohou zájemci vyřídit voličský průkaz, který jim dovoluje volit kdekoli. Na korespondenční žádost je už pozdě, osobně lze ale průkaz vyřídit ještě do středeční 16. hodiny.

Voličský průkaz umožňuje obyvatelům hlasovat mimo místo svého trvalého bydliště. Je nutné ale o něj požádat včas, nelze ho totiž vyřídit až těsně před volbami. Pro druhé kolo hlasování si Češi mohou vyřídit průkaz také. Zažádat o jeho vydání šlo i korespondenčně, nebo skrze datovou schránku. Na tento typ žádosti už je ovšem pozdě. Stále lze ale zažádat osobně na úřadě v místě trvalého bydliště.

K osobní žádosti není nutné nic dokládat. Stačí se dostavit na obecní úřad v místě svého trvalého bydliště. Pokud si nejste jistí, kde o průkaz žádat, dozvíte se to zadáním adresy bydliště zde.

Jak volit na voličský průkaz

Na úřadě by měli průkazy nyní už vydávat obratem na počkání. Při volbách je pak nutné vzít s sebou průkaz do kterékoli volební místnosti, kde jej volič předá komisi. Ta si průkaz ponechává, zkontroluje jeho pravost a vyžádá si ještě od voliče průkaz totožnosti (občanku, nebo pas). Pouze na voličský průkaz volit nelze, vždy je potřeba i další doklad.

Voličský průkaz je zdarma. Pro každé kolo voleb je nutné si nechat vystavit nový průkaz. Pokud jste jej měli na první kolo voleb a nevyužili jste jej, pro druhé kolo jej nesmíte využít, nebude platit.

Kde volit v zahraničí

Voličský průkaz můžete použít i v případě krátkodobých pobytů v zahraničí. V cizině se volby konají na zastupitelských úřadech, jejichž seznam najdete zde (volit lze pouze na velvyslanectvích nebo generálních konzulátech).

Zájem o volbu mimo místo svého trvalého bydliště stoupá. Před prvním kolem některé úřady uváděly rekordní počty vydaných průkazů. Při poslední prezidentské volbě v roce 2013 dle webu Patria.cz na voličský průkaz hlasovalo 10 % voličů.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek