Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman s Drahošem dělí politickou scénu. Jak hlasovali Fiala nebo Okamura?

Zeman s Drahošem dělí politickou scénu. Jak hlasovali Fiala nebo Okamura?

Češi od dvou hodin odpoledne hlasují ve durhém kole prezidentských voleb. Svůj hlas hned v úvodu odezvdali i oba prezidentští kandidáti. Volit dorazili i jejich neúspěšní soupeři z prvního kola a předsedové některých parlamentních stran.

Předseda ODS Petr Fiala dnes v Brně ve druhém kole prezidentských voleb odevzdal hlas Jiřímu Drahošovi. ČTK řekl, že volil podle cíle ODS, kterým je konec prezidenta Miloše Zemana na Hradě. Podle Fialy Zeman pět let dělá něco jiného, než sliboval. "Rozděluje společnost a znejasňuje naši zahraničně-politickou pozici," řekl Fiala. V prvním kole neprozradil jméno jednoho z devíti kandidátů, kterého podpořil.

Fiala řekl, že Zeman sliboval spojování společnosti. "Společnost rozděloval. Máme tady různé kauzy, kterých jsme byli svědky. Určitě nepřispívaly k dobrému výkonu funkce hlavy státu," uvedl Fiala.

Zeman byl kritizován například za vulgarismy v médiích, kauzu Ferdinanda Peroutky nebo z nerespektování Ústavy ČR při vládní krizi. "Rehabilitoval komunistickou minulost a v neposlední řadě znejišťoval a znejasňoval naši zahraničně-politickou pozici. To je dost důvodů pro to, aby si šel současný prezident odpočinout a na Pražském hradě byl někdo jiný," dodal Fiala.

Podle něj se dá překonat nezkušenost Jiřího Drahoše v politice. "Co se nedá překonat, je to, co by dlouhodobě neprospívalo České republice. A to je pokračování stylu výkonu funkce hlavy státu, jakou předvedl v posledních pěti letech Miloš Zeman," řekl Fiala.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura i ve druhém kole prezidentských voleb naopak Miloše Zemana volil. Novinářům před odevzdáním hlasu řekl, že Zeman splňuje kritéria SPD pro prezidenta. V případě vítězství druhého kandidáta Jiřího Drahoše je připraven s ním jednat, pokud bude ochota i z druhé strany.

Okamura podobně jako při prvním kole před 14 dny řekl, že vyšel z usnesení SPD.

Také bývalý prezident Václav Klaus ve druhém kole voleb podle očekávání podpořil svého nástupce Miloše Zemana. Uvedl, že pro něj Zeman znamená jistotu a že ví, co od něj může čekat. Druhého kandidáta Jiřího Drahoše označil za riskantní volbu. Klaus v rozhovoru s novináři vyzval lidi, aby šli k volbám.

Klaus podotkl, že Zeman by měl pokračovat ve funkci, i když se jeho názory, chování nebo postoje nelíbí všem. "Ale známe je, víme, s čím můžeme počítat. Zatímco šáhnout do pytlíku a volit bez známosti a viditelnosti je strašně riskantní věc. Pro mě je pan Drahoš v tomto smyslu riskantní volba a musím říct, že se jí bojím," řekl Klaus.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek