Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanovi sokové by s udělováním státních vyznamenání šetřili. Chtějí oceňování navrátit vážnost

Zemanovi sokové by s udělováním státních vyznamenání šetřili. Chtějí oceňování navrátit vážnost

Většina kandidátů na prezidenta by ve funkci na Pražském hradě neudělovala více státních vyznamenání, než bylo dosud zvykem. Někteří z nich by chtěli oceňování navrátit vážnost, další slibují vyznamenávat všeobecně uznávané osobnosti a vynechávat lidi s pochybným morálním profilem. Uchazeči o post prezidenta to s výjimkou současného prezidenta Miloše Zemana sdělili v odpovědi na anketní otázku ČTK.

Za dostatečné množství označil bývalý velvyslanec a poradce Václava Havla Pavel Fischer dvacítku řádů a vyznamenání ročně. „Když prezident řády příliš hýří, snižuje jejich hodnotu,“ poznamenal. Další z kandidátů šéf strany Rozumní Petr Hannig by oceňoval „podle potřeby“. Vyznamenání by uděloval osobnostem, které by se těšily všeobecnému uznání.

Textař a podnikatel Michal Horáček poznamenal, že přesný počet vyznamenaných odhadnout nedovede. Během svých cest po ČR ale podle svých slov poznal spoustu lidí, kteří by si je zasloužili. Jmenoval faráře Josefa Suchára, který pomáhá oživit vesnici Neratov, nebo fyzioterapeutku Emílii Vallovou, která pomáhá ochrnutým dětem. Poznamenal, že ti mohou lidi více inspirovat než třeba umělec František Ringo Čech či zpěvák Daniel Hůlka, kteří dostali medaili od Zemana.

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš chce oceňovat podstatně méně lidí, než jak se dělo v posledních letech. Chtěl by také zúžit důvody pro udělení vyznamenání na zásadní přínosy pro Českou republiku. „Osobní vztah k prezidentovi mezi ně určitě nepatří,“ poznamenal.

Profily prezidentských kandidátů si můžete přečíst zde.

Vrátit celému procesu vážnost a důstojnost je plánem bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka. Podotkl, že hrdinové druhé světové války postupně odcházejí nebo již oceněni byli. Prezidenti se tak podle něj orientují na osobnosti, které se o stát zasloužili jiným způsobem. „Každý prezident měl své priority a bylo to zřetelné. Nemyslím, že bych uděloval více vyznamenání než ti přede mnou,“ uvedl.

Podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka by měli vyznamenání dostávat lidé, kteří si je zaslouží, mohou být vzory pro ostatní a udělali něco pro „svou zemi a pro lidi“. Počty vyznamenaných podle něj roli nehrají. Vyznamenávání není otázkou kvantity ani podle bývalého předsedy představenstva Škody Auto Vratislava Kulhánka. Jde o každoroční výběr těch nejvhodnějších z velké řady osobností, které by si vyznamenat zasloužili, podotkl. „Určitě bych pozorně naslouchal doporučení a návrhům výboru, který je kvůli tomu ustanoven,“ dodal.

Lékař Hilšer nechce při udělování vyznamenání „vybočovat z průměru“, který nastavili předchozí prezidenti. Nebude vyznamenávat lidi s pochybným morálním profilem.

Zeman na zaslanou otázku neodpověděl. Ve své funkci uděloval ročně při oslavách 28. října mezi 29 a 39 řády a medailemi, jeho předchůdce Václav Klaus lehce přes 20. Počtem vyznamenaných nešetřil Havel, v roce 1998 vyznamenal téměř 90 osobností. Zemana odpůrci kritizují, že některá vyznamenání udělil lidem, kteří se netají tím, že k němu chovají sympatie.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Miloše Zemana najdete zde>>>

Vše o prezidentských volbách 2018 najdete ZDE 

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz