Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Znovuzvolení Zemana? Pro Česko to nevěští nic dobrého, předpovídá analytik

Znovuzvolení Zemana? Pro Česko to nevěští nic dobrého, předpovídá analytik

Znovuzvolení Miloše Zemana českým prezidentem nevěští pro Českou republiku nic dobrého, úřadující hlava státu rozděluje společnost. ČTK to v reakci na vítězství Zemana nad jeho soupeřem Jiřím Drahošem v rozhodujícím druhém kole přímé prezidentské volby řekl prezident bratislavského Institutu pro veřejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov.

„Pro českou společnost to nevěští nic dobrého, že nedojde ke změně. Je (Zeman) politikem, který rozděluje českou společnost a občany. Jeho zahraničněpolitické aktivity jsou pochybné, byť hlavním hráčem v zahraniční politice není prezident, ale vláda," uvedl Mesežnikov, který po prvním kole českých prezidentských voleb viděl mírnou převahu Drahoše.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Zemanovi podle Mesežnikova nakonec patrně pomohlo pevné voličské jádro a skutečnost, že dokázal oslovit nevoliče. Dodal, že v Zemanův prospěch hrály také možná i jeho výroky o tom, že Drahoš je začátečník v politice a že se v ní nevyzná a je nezkušený. Mesežnikov také zmínil průběh kampaně, ve které byl Drahoš označován „vítačem migrantů" a Zeman naopak za osobu, která je proti imigraci.

„Zeman evidentně přitáhl nové voliče. Drahošovi se nepodařilo oslovit všechny voliče, které mu ´dohodili´ neúspěšní prezidentští kandidáti," uvedl Mesežnikov.

Těsné volební vítězství Zemana podle šéfa IVO potvrdilo rozdělení české společnosti. „Drahoš reprezentoval spíše to, co se týče budoucnosti, Zeman spíše ztělesňuje minulost," řekl.

Mesežnikov soudí, že znovuzvolení Zemana ulehčí vládnutí českému premiérovi Andreji Babišovi, jehož menšinová jednobarevná vláda dříve v lednu nedostala důvěru Sněmovny.

„Míra vzájemného pochopení mezi Zemanem a Babišem je podstatně vyšší, než by byla mezi Drahošem a Babišem. Ulehčí to řešení, která jsou v souladu s představami Babiše a Zemana. Jsou si značně blízcí v náhledu na politiku," uvedl Mesežnikov.

V českých prezidentských volbách podle Mesežnikova nedošlo k zopakování „slovenského modelu," když v roce 2014 v rozhodujícím druhém kole přímé volby hlavy sloevnského státu neuspěl politický matador, premiér Robert Fico, ale nynější prezident Andrej Kiska, jenž předtím neměl zkušenosti s vysokou politikou.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek