Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zvukaři, který Zemanovi pustil Modlitbu pro Martu, hrozí mastná pokuta. Že ho zpacifikovali 'tajní', je podle policie v pořádku

Zvukaři, který Zemanovi pustil Modlitbu pro Martu, hrozí mastná pokuta. Že ho zpacifikovali 'tajní', je podle policie v pořádku

Jednání zvukaře Jaroslava Hensla, který před dvěma týdny pouštěl při mítinku prezidenta Miloše Zemana na náměstí v Lipníku nad Bečvou píseň Modlitba pro Martu, uzavřela policie definitivně jako přestupek proti právu shromažďovacímu. Případ předala správnímu orgánu v Lipníku nad Bečvou, zabývat se jím bude přestupkové oddělení. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová. Policejní prezidium uvedlo, že zákrok policistů při protestu byl oprávněný.

"Jednání zvukaře bylo vyhodnoceno jako přestupek. Policisté případ proto předali správnímu orgánu v Lipníku nad Bečvou k prošetření pro podezření z přestupku proti právu shromažďovacím," uvedla policejní mluvčí. Policisté již dříve sdělili, že muži hrozí pokuta až 15.000 korun.

"Že je to na přestupkovém oddělení v Lipníku, vím. Zatím ale nejsem nikam pozvaný. Mám od nich pouze zprávu, že přestupků mají hodně, takže to přijde na řadu, až se k tomu dostanou," řekl dnes ČTK zvukař Hensl. Pokud dostane pokutu, počítá s tím, že ji bude muset zaplatit. Stojí si však za tím, že se přestupku nedopustil.

Jednapadesátiletý Hensl hudbu pouštěl na náměstí 8. listopadu při protestu několika desítek lidí, kteří nevoli vůči prezidentovi vyjadřovali na náměstí s červenými kartami nad hlavou. Skladbu pouštěl z okna v prvním patře jednoho z domů na náměstí, demonstranti stáli pod okny na okraji náměstí.

Profily prezidentských kandidátů si můžete přečíst zde.

Policisté již dříve uvedli, že Hensl bránil shromáždění nepřístojným chováním, když rušil hlasitou hudební produkcí projev jednoho z účastníků shromáždění. Organizátoři se bránili, že mítink narušit nechtěli, o svých krocích včetně pouštění písně prý policisty informovali předem. Hudbou podkreslili protest při vstupu politiků na pódium.

Protest měl nakonec dohru, na konci skladby vstoupilo do soukromých prostor, odkud Hensl skladbu pouštěl, několik policistů v civilu, donutili jej píseň vypnout a odvezli na policejní služebnu, kde strávil asi dvě a půl hodiny. Postup policie vyvolal velké emoce i kritiku politiků. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pak požádal policejní prezidium, aby zásah prověřilo. Podle dnešní zprávy prezidia byl zákrok policistů oprávněný a v souladu s platnými právními předpisy.

"Vzhledem k tomu, že reprodukce hudby svou hlasitostí zřetelně přesáhla zákonný rámec a nerušený průběh shromáždění, bylo tímto jednáním porušeno ustanovení zákona o právu shromažďovacím," uvedl dnes ve zprávě prezidia jeho mluvčí Jozef Bocán.

Policisté podle jejich vedení po vstupu do místnosti prokázali svou příslušnost a použili odpovídající zákonné výzvy. Do místnosti vstoupili podle zákona o policii, "neboť věc nesnesla odkladu a vstup tam byl nezbytný pro odvrácení závažného porušení veřejného pořádku," stojí v prohlášení prezidia. Policistů se zastal také prezident Miloš Zeman. Na dotaz ČTK uvedl, že zásah byl adekvátní a odpovídal shromažďovacímu zákonu.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek