Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš na cestě k premiérskému křeslu. Prezident Zeman šéfa hnutí ANO pověřil sestavením vlády

Babiš na cestě k premiérskému křeslu. Prezident Zeman šéfa hnutí ANO pověřil sestavením vlády

Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech pověřil šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení příští české vlády. Zeman zdůraznil, že se na rozdíl svých předchůdců rozhodl nepodmiňovat jmenování Babiše tím, že musí předem získat důvěru většiny poslanců. Otevřel tak cestu k menšinové vládě, kterou chce Babiš sestavit. Do Vánoc chce přijít s programovým prohlášením i jmény ministrů. 

Prezident při odůvodňování, proč po Andreji Babišovi nechce podpisy většiny poslanců, vyzdvihl, že šéf hnutí ANO je úspěšný podnikatel, politik i ministr financí. A zároveň je také vítěz voleb, který dokázal vyhrát s výrazným náskokem před všemi ostatními.  

Prezident také zdůraznil, že pokud vláda Andreje Babiše nezíská důvěru, jmenuje šéfa hnutí ANO premiérem i podruhé. Třetí pokus má pak předseda sněmovny, kterým se může stát Radek Vondráček z hnutí ANO. Post si ale rovněž nárokuje předseda ODS Petr Fiala.

Andrej Babiš na téže tiskové konferenci uvedl, že mu nezbývá nic jiného, než sestavit menšinovou vládu a poslance přesvědčit programem, neboť politické strany, které se dostaly do sněmovny, s hnutím ANO odmítají vytvořit vládu koaliční. „Vláda bude zahrnovat nejen politiky, ale i experty,“ sdělil Babiš s tím, že chce do Vánoc přijít s konkrétním programovým prohlášením kabinetu.

Pověření vítěze voleb k jednání o sestavení nové vlády je neformální krok, není zakotven v Ústavě. Prezident Zeman ho využil již před čtyřmi lety předtím, než jmenoval vládu současného premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). 

Novou vládu může Zeman jmenovat teprve po demisi současného kabinetu. Sobotkova vláda ji musí podat po ustavení Poslanecké sněmovny. Ustavující schůzi Zeman svolal na 20. listopadu. 

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek